İnsanlar Et Yemeyi Bırakırsa Ne Olur?

Çevresel sorunlarla ve et tüketimi ile ilgili bilinçlenmek için bu makalemizi mutlaka okuyun.
İnsanlar Et Yemeyi Bırakırsa Ne Olur?
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Eğer dünya nüfusunun çoğu et yemeyi bırakırsa, çevre üzerinde önemli bir etki yaratır. Ama bir pürüz var; dünya üzerindeki sürülebilir toprak alanı çok azdır.

Eklembacaklılar zamanında, insanlığın en büyük endişesi iklim değişikliğiydi. Birçok insana göre, insanlar et yemeyi bırakırsa iklim değişikliği sorunu ortadan kalkacaktır. Peki, bu mantıklı mı?

Arabalar mı inekler mi? Hangisi daha çok kirletiyor?

Şüphesiz, insanların yiyecekleri dünyanın ekosistemi üzerinde oldukça etki etmektedir. Birçok aktiviste göre, insanlar et yemeyi bırakırsa ve vegan olursa, bu etki azalır. Bunun sebebi, sera etkisinden dolayı çiftlik hayvanlarının büyük miktarlarda gaz üretmesidir.

Ancak, gerçekler daha farklı görünüyor: Araştırma bize, hayvancılığın ürettiği sera etkisinden kaynaklanan gaz emisyonlarının, toplamın yarısından fazlasının üzerinde olduğunu garanti ediyor. Bununla birlikte, ABD Çevre Koruma Ajansı, %3.9’lık kısmını enerji, ulaşım veya diğer sektörlerin üretimine dayandırmaktadır. 

hangarda yan yana inekler

Bu hata, 2006 yılında FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yayınlanan bir raporda da bahsedilmektedir. Bu rapor, et üretiminin ulaştırma sektörüne göre, iklim değişikliğine daha fazla etki ettiğini göstermektedir. Aslında FDA, yanlış bilgi yayımladığını itiraf etti.

Hayvancılığı incelerken tüm üretim işlemlerini hesaba katmışlardır. Buna ulaşım, altyapı ve besleme de dahil. Ancak ulaşım etkilerini incelerken bunu hesaba katmamışlardır.

İnsanlar et yemeyi bırakırsa sorun çözülür mü?

Yani, aynı koşullar veya et üretimi, çevreye bitki üretiminden daha fazla zarar veriyor olabilir. Bu, insanların et yemeyi bırakarak büyük bir fark yaratacakları anlamına gelmez. Birleşik Devletlerdeki insanların tümü et yemeyi bıraksa bile, emisyonların sadece %2.6 oranında azalacağını iddia eden çalışmalar var.

Tarım üzerinde çok büyük bir etki yaratmadan, aynı miktarda proteini doğal yoldan alabilmemiz mümkündür. Ancak aynı zamanda, yeryüzünün yüksek bir yüzdesinin tarıma uygun olmadığını hatırlamak gerekir. Hatta, FDA bu toprakların %70’inin yalnızca otlama için iyi olduğu konusunda uyarmaktadır.

insanlar et yemeyi bırakırsa

Bu konuların, çiftçilikle ilgisi olmayan herhangi bir etkinlikle araştırılması zordur. Aslında bu, geniş büyükbaş hayvan çiftliği yoluyla daha sürdürülebilir bir şekilde yapılabilir. Ancak, ciddi bir ekolojik etki yaratmadan, meraları ekilebilir alanlara dönüştürmek mümkün değildir.

Peki ya beslenme şeklimiz?

En nihayetinde, çevremiz için en uygun beslenme şeklini benimsememiz gerekir. Yerel ürünleri, mevsimsel ürünleri ya da dünyaya zarar vermeyen ürünleri mi tüketmeliyiz? Yoksa zaman zaman yerel olarak yetiştirilen etleri tüketmeye dayanan Akdeniz diyeti daha mı uygundur? Yoksa tam tersine, binlerce km uzağa getirilen avokado veya soya ürünleri gibi ürünleri tüketmek mi daha iyidir?

Şüphesiz, yoğun olarak çevrenin kullanımına dayalı beslenme tarzı çevreye zarar vermektedir. Fakat et yemeyi bırakarak çözüme ulaşacağımızı düşünerek kandırmayalım. Yüzleştiğimiz çevresel sorun, basit bir çözümden çok daha karmaşıktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.