Köpekler için Tahılsız Mamalar

Gluten intoleransı son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır. Peki, marketlerdeki tahılsız mamalar köpekler için gerçekten gerekli midir? Birlikte öğrenelim.
Köpekler için Tahılsız Mamalar

Son Güncelleme: 19 Temmuz, 2019

Gluten intoleransı son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır. Çoğu insanda olsa da, bazı insanlar bu konuya fazlasıyla takılmış durumdadırlar. Hatta bu durumu ileri götürerek, hayvanlarında da gluten intoleransı olduğunu düşünmektedirler. Marketlerde gluten intoleransı olan köpekler için tahılsız mamalar bile bulunmaktadır. Peki, bunlar gerekli midir?

Köpekler için neden tahılsız mamalar bulunmaktadır?

Firmaların tahılsız mama üretmeye başlamasının mantıklı bir açıklaması vardı. “Eğer köpekler kurtlardan geliyorsa ve kurtlar tahıl tüketemiyorsa, o zaman köpekler de tüketmemelidir.” Kulağa her ne kadar mantıklı gibi gelse de, bu soru beraberinde bazı soru işaretlerine de yol açmaktadır.

Kurtların, köpeklerin atası olduğunu herkes bilir. Ancak, özelikle insanlarla yaşamaya başlayıp evcilleştikleri süreçte evrim geçirdiler. Bu da, bedenlerinde sindirim sistemleri gibi bazı değişimlere neden oldu.

Bazı gluten intoleransı olan köpekler için tahılsız mamalar üretildi. Ancak bütün köpekler glutenden kaçınmalı diye bir şey yoktur. Araştırmalara göre, yukarıda bahsettiğimiz evrim sonucunda, köpekler tahıllarda bulunan karbonhidratları sindirebilmektedirler.

Aslına bakarsanız, insanlarla yaşamaya başladıklarından beri, köpekler BARF diyetlerinde ve köpek mamalarında tahıl tüketmektedirler.

tahılsız mamalar

Tahılsız köpek mamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bazı kişiler, karbonhidratların köpeklerde obeziteye yol açtığını düşünmektedir. Bu sebeple, çoğu köpek sahibi köpeklerinin kilolarını kontrol altında tutmak için tahılsız mama tercih etmektedir.

Ancak, köpek mamasının tahılsız olması karbonhidrat içermediği anlamına gelmez. Karbonhidratlar, köpek mamalarının hazırlanma aşamasındaki ana malzemelerden bir tanesidir; mamalara şekil verir. Karbonhidratsız mama, unsuz keke benzer.

Dahası, tahılların içeriğindeki karbonhidratlar komplekstir. Yani, doğal oldukları için tüketmesi ve sindirmesi kolaydır. Düzenli egzersiz yapan ve dengeli beslenen bir köpek, kilosunu koruyabilir ve sağlık sorunu yaşamaz.

Ancak, tahılsız mamalarda kullanılan diğer karbonhidratları, yapay oldukları için sindirmesi zor olabilir. Bunlar yağa dönüşebilir ve kaçınmaya çalıştığınız şeye yol açabilir. Bunlar patates, tatlı patates ya da nohut veya mercimek gibi baklagillerden gelir.

Eğer köpeğinizde gluten intoleransı yoksa ama yine de tahıldan uzak durmasını istiyorsanız, kurtların daha öncesinde bu yiyeceklerin hiçbirini tüketmediğini unutmayın. Eğer amacınız, köpeğinizi atalarınınki gibi beslemekse, bu tür köpek mamaları vermek mantıksız olacaktır.

köpek maması

Bariz bir şekilde, eğer köpeğinizin gluten sıkıntısı varsa ve ona BARF diyeti uygulamak istemiyorsanız, bu tarz bir diyeti benimseyebilirsiniz. En iyisi veterinere danışmanız ve köpeğinizin diyeti için ondan fikir almanızdır.

Köpeklerin alerjisi olur mu?

Günümüzde, sadece Seter ırkı köpeklerin gluten intoleransı olduğu düşünülmektedir. Bilinen bütün vakalar bu ırka aittir. Diğer alerjiler içinse, sadece %10’unun yemekle ilgili olduğu tahmin edilmektedir. Bunların arasında glutenin yeri neredeyse dikkate alınamayacak kadar azdır.

Bu yüzden, eğer köpeğinize gluten intoleransı teşhisi konulmadıysa, köpeğinize tahılsız mamalar vermenin bir mantığı yoktur. Eğer köpeğinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesini istiyorsanız buna dikkat etmelisiniz.

Eğer tahılsız mamaları seçiyorsanız da, kaliteli olanları tercih etmelisiniz. Daha pahalı olsalar da, çoğu kalite standartlarına uygun hazırlanmaktadır.

Sağlıklı bir diyet için BARF yönteminin her zaman en sağlıklısı olduğunu unutmayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.