Köpeğinize Havuç Vermenin Faydaları

Köpeğinize Havuç Vermenin Faydaları

Son Güncelleme: 30 Nisan, 2022

Belki havuçların köpekler için değil, sadece insanlar ya da tavşanlar için faydalı birer sebze olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, havuç  insanların en iyi dostu  için de çok faydalıdır. Uslu oldukları zaman ödüllendirmek için ya da onlara sevgimizi göstermek için harika bir seçimdir. Tabii, hepsi bu kadarla bitmiyor; havuç köpek dişleri için çok yararlıdır. Havucun faydaları için okumaya devam edin.

Köpekler için havucun faydaları nelerdir?

Bu lezzetli sebze, mutlaka evinizde bulundurulmalı çünkü hem aile üyelerinizin hem de küçük dostlarınızın sağlığı için gereklidir. İşte havucun faydaları:

Besin değerleri yüksektir

parkede pati izi

Bağışıklık sistemine iyi gelen A, B, B1, B6, C, D ve K minerallerini içermesinin yanı sıra karotenoid, mineral, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum ve klor da içerir.

Diş sağlığına iyi gelir

Köpeğiniz çiğ havuç (kabuklu ya da kabuksuz) yerse, havucun sert yapısı azı ve köpek dişleri dahil tüm dişlerinde ve diş etlerinde oluşan besin artıklarının temizlenmesini sağlar.  Her ne kadar ağız sağlığına yardımcı olan tek şey olmasa da (7. aydan itibaren köpeklerin dişlerinin fırçalanması tavsiye edilir), havuç da mükemmel bir yardımcıdır.

Sinir sistemini düzenler

Öğün aralarında verilebilecek en uygun atıştırmalık havuçtur.  Yararlı, besin değeri yüksek ve köpeğinizin çiğneyerek endişesini ve stresini azaltabileceği harika bir oyuncak.

Köpeğinizin açlığını giderir

Bazı köpekler çok oburdur ve bir türlü doymak bilmezler.  Onları, örneğin, öğle ve akşam yemekleri arasında parça parça havuçlarla besleyebilirsiniz. Bu şekilde iştahlarını azaltır ve akşam yemeği için sabırsızlanmalarını engelleyebilirsiniz.

Hamile köpekler için de faydalıdır 

Eğer köpeğiniz doğum yapmak üzereyse, köpeğinize havuç vermek konusunda endişelenmeyin çünkü havuç, kan dolaşımını ve süt üretimini hızlandırır.

Cilde ve gözlere iyi gelir

İçeriğindeki karotenoidler ve A vitamini sayesinde, havuçlar hayvanların cilt sağlığı için çok yararlıdır. (örneğin, bu vitaminler güneşin zararını en aza indirger). Ayrıca katarakt gibi göz hastalıklarını da engeller.

Obez köpekler için yararlıdır

Açlığı yatıştırmasının yanı sıra içeriğindeki yağ ve yüksek su sebebiyle, bu sebze aşırı kilolu ve ileri yaştaki erişkinler için önerilir.

Köpeğinize havuç nasıl yedirirsiniz?

Eğer köpeğiniz doğru bir şey yaptığında onu ödüllendiriyorsanız, marketlerden alınan ödüller ve atıştırmalıklar yerine havuç vermeyi deneyin. Çünkü daha ucuz, saklaması daha kolay, düşük kalorili ve aynı zamanda insanlar da tüketebiliyor!

Havuçları köpeğinize vermeden önce iyice yıkamalısınız. Uçlarını kestikten sonra çiğ bir şekilde vermelisiniz. Köpeğinizin boyutunu göz önüne alarak havucu bir bütün olarak da verebilirsiniz ya da küçük parçalara ayırabilirsiniz. Bazı insanlar boyut olarak küçük oldukları ve köpeğin boğazına takılmaması için “küçük” havuçları tercih ediyorlar.

havuç yiyen köpek

Ek olarak, havuçlar ham deriden yapılma kemiklerin ya da benzer gıdaların yerine kullanılabilir. Çoğu köpek saatlerce havucu kemirip çiğneyebilir. Ancak boğulma riski her zaman olduğu için gözünüzü köpeğinizden ayırmamalısınız.

Köpeğinize aynı zamanda pişmiş havuç da verebilirsiniz, ancak bu şekilde köpeğiniz dişlerini temizleyemez ya da endişelerini ve çiğneme içgüdüsünü köreltemez. Ayrıca pişirme işleminde içeriğindeki bazı besin maddelerini kaybedeceği için besleyici özelliği azalır. Dahası, yanlışlıkla köpeğinize havuçları tuzlu ya da baharatlı bir şekilde yedirebilirsiniz.

Köpeğinizi havuçla beslerken miktarı abartmayın. Dışkısının hafif turuncu renkte olması ya da görünebilir boyutlarda sebze parçaları içermesi normaldir. Eğer ki küçük havuçları tercih ederseniz, günde birer defa ile başlayarak küçük köpekler için 4’ü, orta boyutlardaki köpekler için 6’yı ve büyük köpekler için 8’i aşmamak kaydıyla verebilirsiniz.

Büyük havuçlar kullanacaksanız, günde maksimum 2 defa besleyin. Sindirim sorunları ve diyabet hastası olan köpeklerin havuç tüketmemeleri gerektiğini unutmayın. Peki, köpeğinize havuç vermek konusunda ne düşünüyorsunuz? Onlara havuç vermeyi deneyecek misiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.