Köpekler İçin Diş Teli Taktırmak Mümkün!

Köpekler İçin Diş Teli Taktırmak Mümkün!

Son Güncelleme: 27 Mart, 2019

Ortodonti veteriner hekimler arasında en iyi bilinen tıbbi prosedürlerden biri değildir, ancak diş teli dünyasında bir devrim yaşanıyor: K öpekler için diş teli taktırmak artık mümkün. Evet, okuduğunuz şey doğru. Köpeğinizin dişlerinde herhangi bir şekil bozukluğu varsa, bunun için bir çözüm var.

Bugünkü yazımızda, bu diş tellerinin neden ortaya çıktığını, ne kadara mal olduğunu ve bu ürünleri nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Detayları sakın kaçırmayın. Sırf meraktan bile okusanız, bu oldukça ilginizi çekecek bir konu.

Köpeğinize neden diş teli takılması gerekir?

Tıpkı insanlar gibi köpekler de çeşitli nedenlerden dolayı diş deformasyonlarından muzdarip olabilir:

köpekler için diş teli taktırmak
  • Ağız yaraları
  • Diş eti hastalıkları
  • Ağız dokusu kusurları
  • Aşınma ve yıpranma
  • Kırıklar
  • Doğum kusurları

Yakın zamana kadar, estetik endişelerden ziyade sağlık nedenleriyle tedavi edilmesi gereken bu sorunları çözmek için uygun bir çare yoktu. Şekil bozuklukları, bir hayvanın ağzında yiyecek tutmasını ve çiğnemesini zorlaştırabilir. Bu nedenle, bazı evcil hayvanlar, yiyeceklerini çiğnemeden yutar. Bu da sindirim sorunlarına neden olur.

Köpekler için diş teli

Jim Moore, köpeklerin diş sağlığıyla ilgilenen bir diş hekimi. Özellikle sosyal medyada yayınladığı diş teli takmış köpeklerin resimleriyle ünlendi. Bir fotoğrafta Jim Moore’un bizzat diş teli taktığı bir köpek vardı.

Hayvanın muzdarip olduğu soruna bağlı olarak, silikon veya metal diş telleri gibi farklı tedaviler vardır. Bazı durumlarda, diş tellerine ihtiyaç duyulmaz ve kusurlar başka şekillerde de düzeltilebilir.

Çoğu kişi diş tellerini estetik amaçlı kullanmasına rağmen, Jim Moore köpekler için üretilen diş tellerinin estetikle değil bir köpeğin sağlığı ile ilgili olduğu fikrini desteklemektedir.

Aşırı büyük köpek dişleri, bir köpeğin ağzında yaralara ve hatta fistüllere neden olabilir. Diş ve diş etindeki şekil bozuklukları mide ve sindirim sorunlarına da neden olabilir.

Köpeğimin diş teline ihtiyacı olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Köpeğinizin ağzındaki bir dişte sorun olduğunu fark ettiyseniz, diş teli gerekip gerekmediğini anlamanın en iyi yolu onu veterinere götürmektir. Hekiminiz size tavsiyelerde bulunacak ve bir köpek dişçisine yönlendirecektir.

Bir diş hekimi, şu nedenlerle köpeğinize diş teli takılmasına karar verebilir:

  • Maloklüzyon (çiğneme sırasında çenenin kapanmaması). Bu, köpeğinizin çenesinin doğum kusurları veya başına aldığı darbelerden dolayı olması gerektiği gibi kapanmaması durumudur.
  • Linguoversion. Bu, alt köpek dişlerinin içe doğru büyümesinin neden olduğu bir şekil bozukluğudur.
  • Lance Canines. Üst köpek dişlerinin dışa doğru büyüdüğü bozukluktur.

Tüm bu durumlarda, evcil hayvanınızın diş teline ihtiyacı olacaktır.

Köpekler için kullanılan teller iki bin dolara kadar çıkabiliyor. Yani insanlar için kullanılan diş tellerinin fiyatlarıyla aynı diyebiliriz.

Diş eti sorunları belirli ırklarda mı ortaya çıkıyor?

hayvanlar ve sahipleri

Bazı durumlarda, evet. Küt burunlu ve geniş başlı ırkların ortodontik problemleri yaşama olasılığı daha fazladır, ancak durum her zaman diş teli takılmasını gerektirecek kadar kötü değildir.

Evcil hayvanınızı gözlemlemeniz ve köpeğinizin dişlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmeniz gerek.

Ayrıca süt dişlerini geç kaybeden küçük köpek ırkları vardır. Bu durumda, yeni dişlerin büyümesi için yer olmadığından deformasyon oluşur.

İyi haber şu ki bu sorunların artık çözümü var. Bazen köpeklerin insanlarınkine benzer sağlık problemleri yaşayabileceğini ve bu tür ufak sorunların zararsız olduğunu düşünebilirsiniz. Bu efsane evcil hayvanlarınıza zarar verebilir. O yüzden mevcut çözümlerden faydalanmaktan çekinmeyin.

Sahibinin diş teli taktırması sayesinde bu konuda öncü olan ve ayrıca sosyal medyada bir yıldız hâline gelen bir köpek yavrusunun dişlerinde büyük gelişme görüldü. Bu tedavi olmasaydı, bu köpek birçok sorun yaşamak zorunda kalacaktır.

Kuşkusuz, bu yeni teknik tüm dünyada binlerce köpeği gereksiz acılardan kurtaracak ve sağlık sorunlarını önleyecektir.

Ana resim: www.infobae.com 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.