Köpeklerin Nefret Ettiği Şeyler Nelerdir?

Bazı şeyler insanların hoşuna gidiyor olabilir; ancak bu, bu durumun köpekleri rahatsız etmediği anlamına gelmez. Muhtemelen köpeklerin nefret ettiği bazı şeyler (sahiplerinin kasten ya da kasıtsız olarak yaptığı) vardır. Ne yazık ki, köpeğinizin bunların bazılarını kabul etmekten başka çaresi yoktur.
Köpeklerin Nefret Ettiği Şeyler Nelerdir?

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Her ne kadar köpekler ve insanlar çok uzun zaman birlikte yaşasa da, insanların köpekler hakkında bilmedikleri pek çok şey vardır. Örneğin, köpeklerin nefret ettiği şeyler hakkında bilginiz var mı? Sizin ve köpeğinizin daha iyi bir iletişim kurması için size yardımcı olabilecek birkaç şey hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki listeyi okuyun.

Köpeklerin Nefret Ettiği Şeyler

Yüzlerine üfleme

Herkes en az bir kere köpeğinin yüzüne üflemiştir. Bunun komik olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ve köpeğinizin o minik kafasını sallamasını ve patileriyle yüzünü ovalamasını izlemek size çok tatlı gelebilir.

Köpeğinizin yüzüne üflemek komik görünebilir; ama gerçek şu ki, bu davranış köpekleri gerçekten çok kızdırır. Durmasını söyledikten sonra bile birinin kulağınıza sürekli olarak üflediğini hayal edebiliyor musun?

İşte siz köpeğinizin yüzüne üflediğiniz zaman köpeğinizin tam olarak bu şekilde hisseder. Bu yüzden, ne kadar komik ya da sevimli olursa olsun köpeğinize bunu yapmaktan vazgeçmek en iyisi olacaktır.

Sarılmak

Köpeğiniz tam sarılmalık bir köpek olsa da, kollarınızı onun etrafına sardığınızda köpeğiniz bu durumdan nefret eder. Siz ona sarılır sarılmaz en kısa zamanda kollarınızın arasından kaçmaya çalışırsa, sakın şaşırmayın.

Köpekler okşanmaya, sevilmeye ve karınlarına masaj yapılmasına ya da karınlarıyla oynanmasına bayılır. Ancak onlara sarılmak, hayvanlara kendilerini adeta kapana kısılmış gibi hissettirir.

köpeğine sarılan insan

Mesele şu ki, köpekler sarılmayı bir sevgi işareti olarak görmüyor. Aslında bir köpeğe sarılmak, köpeğin tuzağa düşmüş ve savunmasız kalmış hissetmesini sağlar.

Yıkamak

Köpeklerin nefret ettiği şeyler söz konusu olduğunda, banyolar adeta bir klasiktir. Köpeğiniz, sizin bir havlu kaptığınızı görür görmez kaçar ve bulabileceği ilk yere saklanır.

Köpeğinize bu şekilde hissettiren birkaç şey vardır. Sınırlı bir alan, sabun, su, parazit karşıtı ürünler vb.… Ne yazık ki, banyo yapmaktan ve yıkanmaktan ne kadar nefret etse de, durum değişmeyecektir. Çünkü köpeğinizin arada sırada yıkanması gerekir.

Tasma

Köpeğin serbestçe hareket etmesini engelleyen bir tasma, köpeğinizin en çok nefret ettiği şeylerden biridir. Bu size saçma gelebilir; çünkü köpeğiniz genellikle elinize bir tasma aldığınızı gördüğü her an, mutlu bir şekilde hoplayıp zıplamaya başlar.

Halka açık alanlarda bulunduğunuz zaman köpeğinizi kontrol altında tutmak için tasma takmanız gerekir; ancak köpeğinizin daha fazla özgürlüğe sahip olmasını sağlayan bir tasma alabilirsiniz.

Kıyafet giydirmek

Köpeklere kıyafet giydirmek birkaç yıl önce büyük bir uluslararası moda haline geldi. İnsanların bunu yapan avangart ünlülerin yaptıklarını taklit etmek için mi yoksa başka bir nedenle mi yapıp yapmadıklarını bilmek zordur.

giysi giydirilmiş köpekler

Her iki durumda da, köpekler köpektir, yani insan değillerdir. Yani köpekler bizim gibi kıyafet giymek zorunda değildir. Bazı köpeklerin üstlerindeki kıyafeti çıkarmak için ellerinden geldiğince uğraşması şaşırtıcı değildir.

Çok fazla konuşmak

Köpeklerin nefret ettiği şeyler arasında sayabileceğimiz bir diğer şey de, sürekli köpeğinizle konuşarak ona bir insanmış ve sizin arkadaşınız gibi davranmanızdır.

Köpeğinizin sizden istediği ve ihtiyaç duyduğu temel şeylerin sizin dikkatinizi çekmek, sizinle yürüyüşlere çıkmak ve yemek yemek olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın.

Komutlar söz konusu olduğunda da bu durum aynıdır. Neden bir şey yapmasını istemediğinizi ona açıkça belirtmediğiniz zamanlarda ya da ona sürekli olarak patronluk tasladığınızda, köpeğiniz bundan hoşlanmaz. Bir komutu sadece bir kere verin: Anlaşılır, kesin; ama her zaman sevgi dolu bir ton kullanın.

Tırnaklarını kesmek

Köpekler, onlara manikür yaptırmanızdan pek hoşlanmaz. Yıkanmak konusunda hissettikleri ile aynı şeyi hissederler. Bu; köpeğinizin, ne yapmak üzere olduğunuzu anlar anlamaz kaçıp gideceği anlamına gelir.

Tabii ki, köpeğinizin tırnaklarını kesmek, onun sağlığı ve hijyeni adına yapılması gereken bir şeydir. Sizin yapabileceğiniz şey ise durumu köpek için mümkün olduğunca acısız bir hale getirmeye çalışmak olacaktır.

Tüm bunlar köpeklerin gerçekten nefret ettiği şeyler olarak sıralanabilir. Bu davranışların bazılarından kaçınabiliyor olsak da, ne yazık ki bazılarını yapmamamız mümkün değildir.

Köpeğiniz için hayatı daha keyifli hale getirmek istiyorsanız, bu listede bahsettiğimiz şeylerin sizin için mümkün olan birkaç tanesinden uzak durun ve diğerlerinin de köpeğinize o kadar korkunç görünmemesi için çaba harcayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.