Köpeklerin Doğum Oranı ve Kontrol Edilmesi

Köpeklerin kontrolsüz bir şekilde üremesini önlemenin en iyi yolu, onları terk etmemektir. Bu konuda yapılabilecek çok şey var ancak en bilinen yöntem, kısırlaştırma.
Köpeklerin Doğum Oranı ve Kontrol Edilmesi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Her gün, sokaklarda daha fazla başıboş köpek görüyoruz. Aslında bu, köpeklerin doğum oranı kontrol edilerek azaltabilecek bir problemdir. Bu kontrol köpek sahipleri ile başlar. Köpeğinizi kısırlaştırmak, kontrolsüz şekilde üremelerine engel olmanın iyi bir yoludur. Aynı şekilde, sağlıkları için de iyidir.

Köpeklerin doğum oranı niçin kontrol edilmelidir?

Köpeklerin doğum oranı kontrol edilerek, kasaba ve şehirlerde dolaşan başıboş köpek sayısını azaltmak mümkündür.

Temel amaç, insanların bu zavallı hayvanları terk etmelerini engellemek veya en azından rakamları mümkün olduğunca düşük seviyelere getirmektir. Kısırlaştırmak bunu yapmanın harika bir yoludur. Ayrıca hayvanların sağlık ve yaşam beklentileri için de iyidir.

Başıboş köpek sayısını düşürmek için uygulanması gereken birkaç farklı strateji vardır. Sokak köpeklerini kısırlaştırmanın yanı sıra, farkındalık yaratmak ve mahallemiz ve toplumumuzun daha fazla bilinçlenmesine çalışmak.

terk edilmiş köpekler

Bu stratejilerden biri köpekleri kayıt altına almak ve tanımlamaktır. Bir diğer önemli strateji, insanları sorumlu köpek sahipleri olma konusunda eğitmek ve hatta bunlarla ilgili yasaların yapılması için çalışmaktır.

Köpeklerin doğum oranlarını kontrol etmek için stratejiler

Kısırlaştırma

Şüphesiz, köpeğinizi kısırlaştırmak, doğum oranlarını kontrol etmenin en etkili yoludur. Yaşamın erken bir aşamasında bunu yaptığınızda, gelecekteki köpek yavrularını terk etmeyi önlemiş ve evcil hayvanınızın sağlığı için de olumlu bir şey yapmış olursunuz .

Köpeğiniz 12 aylıkken ya da büyük bir cins ise en fazla 18 aylık olduğunda bunu yapmak en iyisidir. Basit bir cerrahi işlemdir – köpekler kısa zamanda iyileşirler.

köpeklerin doğum oranı ve azaltılması

Köpeğinizi erken bir dönemde kısırlaştırmanın faydaları, saldırganlıklarının azalması, meme kanseri, yumurtalık kistleri ve prostat sorunlarının önlenmesi ve daha uzun yaşam beklentisidir.

Sorumlu evcil hayvan sahipliği hakkında farkındalık yaratmak

Birçok hayvan sahibi, onlardan sıkıldıklarında köpeklerini terk eder. Köpeğin onlarla oynamasını ve arkadaşlık etmesini isterler , ancak bunun aynı zamanda bir sorumluluk olduğunu ve bir köpeğin karşılanması gereken ihtiyaçları olduğunu anlayınca hayvanlarını terk ediyorlar.

Bir hayvanı terk etmek trajik bir şeydir. Ne yazık ki giderek daha fazla insan bunu köpeklerine yapıyor. Bu nedenle sorumlu evcil hayvan sahipliği hakkında farkındalık kampanyaları yapmamız gerekiyor.

İnsanlara bir köpek edinmenin getirdiği tüm sorumlulukları anlatmak önemlidir. Aşılarını güncel tutmalı, bağırsak solucanı ve kurtlarını temizletmeli ve kontroller için veterinere götürmelisiniz. Elbette, tüm günlük hijyen ihtiyaçlarını karşılamanız gerektiğini söylememize bile gerek yok.

Sokak köpeği evlat edinme teşvik

Diğer bir strateji de daha fazla insanın terk edilmiş hayvanları sahiplenmesini sağlamak. Hayvanları kısırlaştırmak ve sahiplenmek, başıboş köpek sayısını hızla düşürmek için mükemmel bir formül. Elbette, yeni sahibinin tüm sorumluluklarını anladığından emin olmak önemlidir.

Köpekleri kaydettirin

Ayrıca her köpeği kaydettirmeniz gerekir. Böylece bir köpek kaybolursa, sahibini bulmak ve hayvanı ona geri vermek çok daha kolay olacaktır. Geçici veya kalıcı kimlikler yapabilirsiniz. Geçici kimlikler yaka veya kulak rozetleri gibi şeylerdir. Kalıcı kimlikler dövmeler, mikroçipler vb. gibi şeylerdir.

Kimyasal sterilizasyon veya doğum kontrolü

Köpeklerin doğrum oranı kontrol edilirken kimyasal sterilizasyon veya doğum kontrolü gibi daha az agresif yöntemlere de başvurulabilir. En yaygın stratejilerden biri dişileri çiftleşme dönemlerinde izole etmektir.
Ama unutmamalısınız ki bu yöntemler köpeğin sağlığı için olumlu bir şey yapmaz.

Köpeklerin doğum oranı kontrol edildiğinde, sokaktaki sokak köpeklerinin sayısını önemli oranda azalacaktır. Daha fazla sterilizasyon ve sorumlu evcil hayvan sahipliği hakkında bilinçlendirme kampanyaları yapılmalı, ayrıca daha çok sokak köpeği sahiplenilmeli.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.