Köpeğinizin Ateşi mi Var?

Ateş, hepimize zarar verir, ne yazık ki hayvanlarımıza da.
Köpeğinizin Ateşi mi Var?

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2018

Bize iyi hissedip hissetmediklerini söyleyemeyecekleri için, köpeklerin hareketlerini gözlemlemek gerekir. Çözülmesi gereken bir sorun varsa bunu tespit etmek için destek almak iyi bir fikirdir.

Normal şartlarda bir köpeğin vücut ısısı 38 ve 38.8 derece arasında olmalıdır. Bundan daha yükseğe çıkması, acilen tedavi edilmesi gereken bir hastalık veya enfeksiyon sonucu olabilir.

Bu yüzden köpeğimizin vücut ısısını her zaman kontrol etmemiz çok önemlidir, böylelikle hızlı çözüm üretebiliriz. Peki, bunu nasıl yapabiliriz?

Köpeğin ateşi olduğunu gösteren belirtiler

yerde uyuyan köpek

Köpeğimizin ateşi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, onun hareketlerini gözlemlemektir. Vücudunda olan değişiklikleri hemen fark etmek gerekir. Yaygın olan belirtiler şunlardır:

  • Burnunun sıcak ve kuru olması
  • Gergin ve halsiz davranması
  • Gözlerinin sulu olması
  • Yüksek ısıdan dolayı titreme

Eğer köpeğiniz bunlardan bir veya birden fazlasına sahipse, yapılabilecek en iyi şey rektal termometre kullanmaktır. Bu, köpeğiniz için pek hoş olmayabilir; fakat köpeğinizin ateşini hatasız ölçmenin en iyi yolu budur.

Termometrenin ucuna vazelin sürün ve yanınızdaki başka kişiden köpeği sıkıca tutmasını isteyin. Unutmayın ki, kalın bağırsağında baskı hissettiği için köpeğinizin hareket etmesi çok normaldir.

Kulak termometresi de etkili bir termometredir.

Köpeğimin ateşi varsa ne yapmalıyım?

Evcil hayvanınıza gerekli tedaviyi uygulaması için yapmanız gereken en önemli şey veterinere gitmek olsa da, bu süre içerisinde sizin de evde yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Yine de, iki günden sonra bu çözümlerin uygulanmasına rağmen köpeğinizin ateşi düşmediyse, kesinlikle veterinere gitmelisiniz.

Evde yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

ateşi olan köpek
  • Kulaklarını ve bacaklarını rahatlatın. Bu bölgeleri ıslatın ve daha sonra onu vantilatörün önüne koyun, böylelikle biraz rahatlayacaktır. Sürekli ateşini ölçmeye devam edin çünkü ateşi 39 dereceye ulaşırsa köpeğinizin grip olmaması ve sıcaklık şoku yaşamaması için vantilatörü kaldırmanız gerekebilir.
  • Ona bol su verin. Bol bol su içirmek ateşi düşürmek için çok önemlidir. Fakat, dikkatli olun ve bir seferde çok su vermeyin. Zararlı olmayacak şekilde azar azar su içirin.
  • Karnına soğuk kompres uygulayın. Bunu istemeyebilir, fakat etkisini hissedeceği için izin verecektir.
  • Soğuk suyla yıkamayın, çünkü köpeğinize faydalı olmak yerine bu, onda sıcaklık şok etkisi yaratabilir.
  • İnsanların kullandığı ilaçlardan vermeyin, eğer veteriner önermediyse hayvan ilaçlarından da vermeyin.
  • Kesinlikle buz uygulamayın, özellikle bunun yalnızca bir güneş çarpması olduğunu düşünüyorsanız. Sadece soğuk su yeterlidir.

Profesyonel yardım almak

Başta da belirttiğimiz gibi, köpeğimiz kötü hissettiğini bize söyleyemez ve biz de tüm gün elimizde termometreyle ateşi olup olmadığını kontrol edemeyiz. Bu yüzden, yemesindeki, yürümesindeki, görünüşündeki ve hareketlerindeki değişiklikleri gözlemlemek gerekir.

Bu değişiklikler herhangi bir anormallik veya ateşi olup olmadığını, hemen müdahale edip etmemeniz gerektiğini gösterir.

Unutmayın ki, evde yapılabilecek şeyler sadece biraz daha zaman kazanmak için kullanılır, sorunu en iyi şekilde çözebilecek kişi veterinerdir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.