Korku Filmi İzleyen Köpek

Korku Filmi İzleyen Köpek

Son Güncelleme: 26 Kasım, 2018

İnsanların bazen canlarını yakan şeyleri sevdiği bir gerçek. Belki can yakmak fazla sert oldu, onları biraz tedirgin eden şeyleri seviyorlar diyelim. Böyle şeyleri biz insanların neden sevdiği bilinmiyor. Peki ya köpekler de seviyorsa? Onun nedenini açıklayabilir miyiz? Bu yazımızda sizlere korku filmlerini çok seven ve korksa bile izlemeye devam eden bir köpeği tanıtacağız.

Ancak bu soruları sorunca akıllara başka bir soru daha geliyor: Köpekler gerçekten televizyon izleyebilir mi?

Korku filmi seven köpek

Bu film sever köpek belki sorumuzu yanıtlayabilir. Evindeki kanepede korku filmi izleyen köpeğin videosunu izleyin:

Videoda da gördüğünüz gibi köpek, korku filmini izlerken başta çok rahat gözüküyor. Ancak korkutucu bir sahne gelince içgüdüsel olarak yastık arkasına saklanıyor. Köpeği korkutan şey ne? Korku filmi ya da başka bir şey olsun, köpekler televizyon izleyip gördüklerini anlayabilir mi?

Köpekler televizyon izleyebilir mi?

Muhtemelen köpeğinizi defalarca televizyon ekranına dikkatle bakarken yakalamışsındır. Hatta yalnız yaşıyorsanız belki de beraber patlamış mısır yiyip film izleyecek bir arkadaşınız varmış gibi bile hissediyor olabilirsiniz.

Köpekler televizyon ekranında gördüklerinin ne kadarını anlarlar? Birkaç sene önce elektronik ürün markası LG, televizyon izleyen köpeklerin olduğu bir reklam yayınlamıştı. Hatta köpekler, ekranda başka bir köpek belirdiğinde televizyona iyice yaklaşıyorlardı.

Köpeklerin rahatlaması için sakinleştirici renk ve müzik yayını yapan kanallar var.

National Geographic tarafından yapılan bir araştırmaya göre köpekler televizyonda gördüklerini anlayabiliyorlar. Araştırma ayrıca yaygın bilinenin aksine köpeklerin siyah-beyaz değil renkli gördüğünü de kanıtladı. Ancak bu, dünyayı biz insanlar gibi gördükleri anlamına gelmiyor. Köpekler dikromattır yani gözlerinde sadece iki çeşit renk reseptörü bulunur. İnsanlarda kırmızı, mavi ve sarı olmak üzere üç çeşit bulunduğundan dolayı sayısız renk tonunu görebiliriz. Köpeklerin ise sadece mavi ve sarı renk reseptörleri vardır.

Sonuç olarak köpekler bazı renkleri görebilir ve televizyonda gördüklerini algılayabilirler. Yani korku filmi izleyen köpek de ne izlediğini bilerek izliyor.

Araştırma ayrıca köpeklerin, ekranda daha önce hiç görmedikleri hayvanları bile ayırt edebildiğini ve televizyondan gelen bazı seslere havlayarak tepki verdiklerini de gösteriyor.

Ama bazen televizyonu görmezden geliyorlar…

köpeğe sarılan çocuk

Köpeğinizin de kendine ait bir karakteri var! Evet, bazen televizyon izliyor ama bu hep izlemek isteyeceği anlamına gelmiyor. Siz her zaman televizyon izlemek istiyor musunuz?

Ayrıca her televizyon programında köpeğinizin ilgisini çekecek ses ve görüntüler olmayabilir. Bu durumda köpeğiniz televizyonla ilgilenmeyecektir.

İşe ya da başka bir yere giderken köpeğinizi birkaç saatliğine yalnız bırakmanız gerekiyorsa DogTv isimli bir kanalı açık bırakabilirsiniz. Amerika bazlı bu kanal tüm gün köpeklere özel yayın yapıyor. Ancak köpeklerin tüm günü ekran başında geçirmesi hiç sağlıklı değil. Bu nedenle televizyonu bir-iki saat sonra kapanacak şekilde programlayabilirsiniz.

Televizyonu oyun oynatma ya da dışarıda gezdirmenin yerine geçebilecek bir aktivite olarak da görmeyin. Televizyon sadece evde yalnızken köpeğinizi mutlu edecek bir eğlence kaynağı olmalı.

Tüm bunları öğrendikten sonra korku filmi izleyen köpeği neyin korkuttuğunu bulabiliriz. Tam olarak ne izlediğini anlamasa da çıkan gürültü ve duyduğu çığlıklardan dolayı korkmuş olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.