Arılar Olmasa Dünyada Yaşam Olmazdı

Arıların yaşam döngüsü açısından ne kadar önemli olduklarını biliyor musunuz?
Arılar Olmasa Dünyada Yaşam Olmazdı

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Arılar sayesinde her yerde tarımsal hayat mevcuttur. Bu böcekler çiçek nektarı ile beslenip polen yayarak otobur hayvanların yediği bitkileri döllerler.

Arılar Olmasa Dünyada Yaşam Olmazdı

Pek çok kişi bazı hayvanların hayatta kalmamız için ne kadar önemli olduklarını fark etmez. İster inanın ister inanmayın, arılar olmadan yaşam neredeyse imkansız olurdu. Genellikle pek çok insanın korktuğu bu küçük böcek ekolojide önemli rol oynar.

Çok büyük önem taşıyan bu böcekle ilgili daha fazla şey öğrenmek için yazımızı okuyun.

Bir Arının Misyonu

Dünyada hem büyük hem de küçük, farklı alışkanlıklara sahip olan binlerce tür hayvan vardır. Ancak dünyadaki yaşamı sürdüren hayvanlar arılardır.

Evet, doğru okudunuz. Bu sarı ve siyah renkli böcek yorulmak bilmeksizin bir çiçekten diğerine gider. Çiçekleri ve bitkileri polen yayarak döllemekten ve diğer canlı varlıklar için yiyecek üretmekten sorumludur.

Dünyadaki biyo-çeşitlilik “simbiyotik bağlılık” denen bir süreç nedeniyle arılara bağlıdır. Temelde bu ilişki bir arının beslenmek ve bal üretmek için polen kullanmasıyla başlar. Ayrıca bu süreç boyunca bir bitkiden diğerine polen transfer ederler.

Bitkiler arasındaki çapraz tozlaşma için, tohumların üretilmesi için kullanılacak genetik bilgiyi transfer etmekle sorumlu birine ihtiyaç vardır.

Arılar yalnızca vahşi floranın yetişmesine yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda herkesin her gün tükettiği meyvelerin ve sebzelerin büyümesine de katkı sağlarlar.

Bu nedenle arılar olmasaydı tarımsal aktivite yok olabilirdi. Bu da milyonlarca insanın ve hayvanın ölümüne yol açabilirdi.

Hem doğa hem de besin zinciri oldukça bilgedir: Tozlaşma bitkileri yaratır. Bitkiler otçul hayvanlar tarafından tüketilir. Onları ise etçil hayvanlar yerler. Bu denklemin ilk kısmı yok olursa geri kalanı da yok olacaktır.

pembe çiçek arı

Arılar Neden Yok Oluyorlar?

Son 30 yılda böceklerin nüfusu yüzde 25 oranında düşmüştür. Bu durumun pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerin hepsi de insan kaynaklıdır. Öncelikle doğal floranın ve hayvanların doğal ortamının kaybından sorumlu olan bitki öldürücülerin ve tarım ilaçlarının endüstrileşmiş tarımda kullanılmasından bahsedebiliriz.

İkinci olarak çevre kirliliğinin -havada ağır metallerin ve sisin bulunduğu rahatsız edici farklı çevrelerde- arıların hayatta kalmasını zorlaştırdığına değinebiliriz. İklim değişikliği ve artan yağmurlar, kuraklık ve artan sıcaklıklar da arılar için ölümcüldür. Çünkü bunlar arıların topladıkları bitki özünün kalitesini ve miktarını etkilerler.

Bu da yetmezmiş gibi bazı ülkeler bitkileri tozlaştırmak için robot arılar yapmaya çalışıyorlar. Çünkü bu robot arılar gerçek arılara göre daha verimli gibi görünüyorlar (sanki hayatları boyunca 800 km uçmaları etkili değilmiş gibi).

Pek çok kişinin arı sokmasından korktuğunu eklemeye gerek bile yok. Etrafta uçan bir arı görür görmez insanlar onu bir böcek öldürücüyle veya bir objeyle vurarak öldürüyorlar. Bu çok trajik bir durum çünü arılar kendilerini tehdit altında hissetmedikçe saldırıya geçmezler.

Bu yüzden size yakın olmaları sizi sokacakları anlamına gelmez. Büyük ihtimalle sokmayacak olmalarının nedeni sokarlarsa ölecek olmalarıdır. Bu savunma mekanizması yalnızca kovanın tehlikede olduğu sıradışı durumlar içindir.

arılar plastik bardak

Arıların Yok Olması Nasıl Durdurulabilir?

Arılar olmadan dünyada yaşamın mümkün olmayacağını öğrendikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek harekete geçebilirsiniz.

  • Evinizde bitki dolu renkli bir bahçe yapın . Bu arıları çekecektir. Böylece bitkilerinizi tozlayıp dölleyeceklerdir. (Endişelenmeyin, tehdit altında hissetmezlerse sizi sokmayacaklar.)
  • Tarım ilaçlarının kullanıldığı zirai tarımı azaltmak için mevsimlik, organik ve yerel ürünleri yiyin. Ayrıca bu, sizin için sağlıklı bir seçim olacaktır.
  • Organik üreticilerden bal ve arı sütü, kozmetik, polen ve propolis gibi yan ürünler satın alın.
  • Sizin yakınınızda olduklarında arıları öldürmeyin. Bırakın etrafta uçsunlar. Onları rahatsız etmeyin.

Bitkilerin ve polen taşıyıcıların biyo-çeşitliliği yok olursa insan uygarlığının çok az zamanı kalır. Hayatta olan varlıkların sayısı büyük ölçüde azalır. Hayatta kalanların tüketebilecekleri doğal yiyecekler olmaz. Bunun yerine insanların yiyecekleri fabrikalarda veya laboratuvarlarda hazırlanır.

Bu yüzden arılar olmasa dünyada yaşam olmazdı diyebiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.