Köpeğinizi Kolayca Yıkamak için Ne Yapmalısınız?

Gergin bir köpeğiniz varsa, onu yıkamak için önce rahat olduğundan emin olmanız önemlidir. Ona güven vermeniz ve endişe duymasını önlemek için sabırlı olmanız gerekir.
Köpeğinizi Kolayca Yıkamak için Ne Yapmalısınız?

Son Güncelleme: 23 Mart, 2019

Köpeklerin çoğu suyu sevse de, elinize havlu ve şampuanı aldığınızı gördüklerinde kaçarlar. Köpeğinizi yıkamak ve bu girişim sırasında ölmemek için aşağıdaki ipuçlarını izleyin.

Köpeğinizi korkutmadan nasıl yıkayabilirsiniz?

Köpeğiniz sudan korkuyorsa, travma geçirmemesi için bazı önlemler almanız gerekir. Bazıları aşağıdadır:

Onu kandırın

Bu garip gelebilir, ama aslında köpeğinizi yıkama vakti geldiğinde, bunu ona çok da belli etmemek anlamına gelir. Yıkanacağını anladığında sizi peşinden koşturuyorsa, yaklaşımınızı değiştirmelisiniz.

Banyoya girip yıkama öncesi hazırlığı onun önünde yapmayın. Normal bir günmüş gibi davranın. Bunu yapmanın iyi bir yolu da, koltukta oturup size sarılması için yanınıza gelmesini beklemektir.

Köpeğinizi bir süre okşadıktan sonra onu banyoya götürebilirsiniz. Tabii ki, kapıyı kapatmanız gerekecek, çünkü kaçmaya çalışacaktır.

köpüklü yıkanan köpek

Onu sakinleştirin

Şimdi onu duşa sokma vakti geldi ve kesinlikle gergin olacak. Gergin hissetmesini önlemek için, onu okşarken onunla yavaşça konuşun.

Musluğu hafifçe açın ve ona kötü bir şey olmadığı güvencesini vermek için elinizi suyun altına sokun. Islak elinizi kafasına sürün ve nasıl tepki verdiğini izleyin. Hala mutsuzsa, ona sakinleşmesi için zaman verin. Ani hareketler yapmayın ya da onu yıkamaya zorlamayın. Biraz sevgi ve sabır gösterirseniz, onu yıkamanıza izin verecektir.

Köpeğinizi kurutmak

Çoğu köpek, saç kurutma makinesinin sesinden korkar ve onu duyunca saklanmaya çalışır. Bu nedenle, direkt ona yaklaştırmadan önce kurutma makinesine alışmasına izin verin.

Örneğin, önce kendi saçınızı kurutuyormuş gibi kurutma makinasını kendinize yaklaştırın ya da köpeğinizi kurulamak için kullandığınız havluya tutarak başlayın. Kurutma makinasının ayarını düşük tutun ve köpeğinize yavaşça yaklaşın. Aynı şekilde, ılık bir ayar kullanın, çünkü ısı onu rahatlacak ve ona güven verecektir.

köpeğinizi nasıl yıkayabilirsiniz

Köpeğinizi nasıl yıkamalısınız?

Birçok kişi bir köpeğini yıkamaya nereden başlayacağını bilmez. Belki sizin için durum bu olmayabilir ama yine de nasıl yapılacağını hatırlatmak istiyoruz.

  • Su sıcaklığı. Suyun çok sıcak ya da çok soğuk olmadığından emin olun. Suyu rahat bir sıcaklığa ayarlarsanız, evcil hayvanınız olumsuz bir deneyim yaşamayacaktır.
  • Sırtını ıslatarak başlayın. Suyu ilk önce yüzüne dökerseniz, köpeğiniz kaçmaya çalışacaktır. Bu nedenle, daha az hassas alanlar olan bacakları ya da sırtı ile başlamalısınız. Yavaşça boynuna ve kafasına doğru geçin.
  • Sabunla da aynı sırayı takip edin. Bacakları ve sırtı ile başlayın ve kafasına doğru ilerleyin.
  • Kulakları arkasındaki bölgeyi iyice temizlemeyi unutmayın ve gözlerine sabun kaçırmamak için dikkatli olun.
  • Köpeğinizin özel bölgelerini ve bunların çevresini de temizleyin.
  • Kulaklarına su kaçırmamaya dikkat edin çünkü nem parazit ve bakterileri çekerek enfeksiyonlara neden olabilir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Cal. R. (2019) Habla con Ellos: Educación canina.
  • Rugaas, T., & Ramos, B. P. (2005). El lenguaje de los perros: las señales de calma. Kns ediciones.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.