Köpeklerin Arka Bacaklarındaki Güçsüzlük

Köpeklerin arka ayaklarındaki bu problem her zaman yaşlılıktan kaynaklanmaz. İşe yarayıp yaramadıkları durumlar biraz tutarsız olmasına rağmen tedavisi vardır. Ameliyat daha iyi sonuçlar verir.
Köpeklerin Arka Bacaklarındaki Güçsüzlük

Son Güncelleme: 20 Ocak, 2019

Bazen yaşlı köpekler arka bacaklarındaki kuvveti kaybederler. Ancak bu daha genç köpeklerde de görülebilir. Bugünkü makalede köpeklerin arka bacaklarındaki güçsüzlük ile ilgili olabilecek nedenleri bulabilirsiniz.

Köpeklerin arka bacaklarında kuvvet kaybı oluşmasının birkaç nedeni vardır. Bu yüzden bu sebepleri tanımlamak ve nasıl önleneceğini öğrenmek önemlidir. Detaylar için bu yazıyı okumaya devam edin.

Köpeklerin Arka Bacaklarındaki Güçsüzlüğün Nedenleri

Bir köpeğin arka bacakları güçsüzleşmeye başladığında – ya da felç olduğunda dahi – bunun üç ana nedeni vardır: Nörolojik, ortopedik ya da semptomatik. Sebepler nörolojik olduğunda, paraparezi ya da akut parapleji denilen bir şey ortaya çıkar.

Bu tür felçlerin (arka ayaklardaki güçsüzlük ile başlar) en sık karşılaşılan nedeni, köpeklerde çok yaygın olan ve kedilerde çok nadir görülen dejeneratif bir vertebral disk hastalığı olma eğilimidir.

Bu durum Hansen I tipi bel fıtığı olarak bilinir. Daha kronik bir ilerleme sürecine sahip olan ve bu sebeple daha az agresif olan Hansen II tipi bel fıtığı da var.

köpeklerde kalça problemleri

Hansen I bel fıtığı diğer köpek cinslerinin yanı sıra, özellikle Dukhund (Porsuk köpeği), Cocker Spaniel, Beagle, Pekingese (Pekinez) ve Shih Tzu’lara zarar verir. Köpeğinizin sırtında fıtık olduğunu düşünüyorsanız ya da bir veteriner köpeğinize bu tanıyı koyduysa, bir nöroloji uzmanını ziyaret etmekte tereddüt etmeyin.

Köpeğiniz tedavi edilmemiş bir bel fıtığı ile ne kadar uzun süre devam ederse, hastalığın neticesi de o kadar kötü olabilir. Ancak hayvanınızdaki fıtığı zamanında fark ederseniz, bu problemin ameliyatla giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerin Arka Bacaklarındaki Güçsüzlük: Hansen I İçin Ameliyat

Köpeğinizi ameliyat ettirmenin iyi bir fikir olup olmadığı konusunda size tavsiye veremesek de, en azından bu kararı kendiniz verebilmeniz için ihtiyacınız olan bilgileri sağlayabiliriz.

İlk olarak, bu konuda yapılan tüm ameliyatların başarılı olmadığını ve bazen sorunu tamamen çözemediğini anlamak önemlidir. Bununla birlikte, hastalığa zamanında tanı konulduğunda göreceli olarak yüksek bir başarı oranı vardır.

Her şey nöroloğun söylediğine ya da söyleyeceğine bağlıdır. Hayvan, fıtığı olmasına rağmen hala yürüyebiliyorsa ve profesyonel hekim diskin sadece dışarı çıktığını söylerse, köpeği ameliyat ettirmekten kaçınmanız mümkün olabilir.

Bu durumda, köpek sıkı bir dinlenme, kortikoidler ve bir mide koruyucusu içeren altı haftalık bir tedavi planından geçmek zorunda kalacaktır.

Köpeğinizin ameliyat olmasına karar verirseniz, hayvanın birkaç hafta boyunca dinlenmeye ihtiyaç duyacağını bilmeniz gerekir. Böylece hayvanın arka bacaklarındaki güçsüzlüğü ters çevirme şansı yükselmiş olur.

Köpeklerin Arka Bacaklarındaki Güçsüzlüğün Diğer Nedenleri

Omurilik yaralanması paraparezi ya da akut paraplejinin başlıca nedenlerinden biridir. Bu durumda, diğer yaralanmaları ekarte etmek için hayvanı incelemelisiniz. Cerrahi müdahale, hayvanın iyileşmesi için en iyi seçenek olabilir.

köpeklerde kalça çıkığı

Her ne kadar çok zor bir ameliyattan geçmek zorunda kalmadan uygulayabileceğiniz bazı tedavi seçenekleri olsa da, bu yöntemler genellikle zayıf ya da kötü sonuçlara yol açarlar.

Bu tedavi yöntemleri disk üzerinde durumu daha da kötüleştiren mikro çatlaklar oluştururlar. Vasküler bir problem ya da omuriliği etkileyen bir enfeksiyon da köpeklerin arka bacaklarındaki güçsüzlüğe ya da paraplejiye neden olabilir.

Pek çok evcil hayvan sahibi, köpeklerde görülen gençlik hastalığı (Distemper) kadar yaygın bir şeyin köpeklerin arka bacaklarında güçsüzlüğe neden olabileceğinin farkında değildir.

Gençlik hastalığının çok sık olarak görülmesi ya da semptomları ve belirtileri nedeniyle hemen tespit edilmesi zor olabilir. Aynı zamanda, köpeklerin arka bacaklarındaki güçsüzlük de gençlik hastalığının belirtilerinden biridir.

Üç ila altı ay arasındaki köpekler bu hastalığa maruz kalmak açısından en savunmasız olanlardır. Bununla birlikte, eğer köpeğinizin bu rahatsızlığın belirtilerini gösterdiğini düşünüyorsanız, hayvanınız yaşlı da olsa, asla bu seçeneği de göz ardı etmemelisiniz.

Bu nedenle, her zaman köpeğinizin aşılarını yaptırmalı ve gençlik hastalığından muzdarip olma ihtimali olan diğer köpeklerle temas etmesinden kaçınmalısınız. Köpeğinizin bu hastalık sebebi ile ölebileceğini; bu nedenle köpeğinize felç teşhisi konmasının ölmesinden daha iyi olacağını unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schmied, O., Golini, L., & Steffen, F. (2011). Effectiveness of Cervical Hemilaminectomy in Canine Hansen Type I and Type II Disc Disease: A Retrospective Study. Journal of the American Animal Hospital Association47(5), 342–350. https://doi.org/10.5326/JAAHA-MS-5604
  • Ingram, E. A., Kale, D. C., & Balfour, R. J. (2013). Hemilaminectomy for thoracolumbar Hansen Type I intervertebral disk disease in ambulatory dogs with or without neurologic deficits: 39 cases (2008-2010). Veterinary Surgery42(8), 924–931. https://doi.org/10.1111/j.1532-950X.2013.12061.x
  • Kuroki, K., Vitale, C. L., Essman, S. C., Pithua, P., & Coates, J. R. (2013). Computed tomographic and histological findings of Hansen type I intervertebral disc herniation in dogs. Veterinary and Comparative Orthopaedics and Traumatology26(5), 379–384. https://doi.org/10.3415/VCOT-12-08-0105

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.