Köpeklerde Ateş Belirtileri Nelerdir?

Muhtemelen, tüm köpek sahipleri, hayvanlarıyla birlikte bazı ateş atakları geçirmiştir. Doğru bilgi ile, köpeklerde ateş semptomlarını belirlemek kolaydır.
Köpeklerde Ateş Belirtileri Nelerdir?

Son Güncelleme: 11 Ocak, 2021

Köpeklerde ateş şüphesiz veteriner kliniklerinin günlük işlerinde en sık görülen hastalıktır. Genellikle bulaşıcı veya başka türlü bir tür hastalığın belirtisidir. Ayrıca ateş, oldukça karakteristik olan bir dizi ilişkili semptom taşır.

Hayvanlarda ateşin ortaya çıkma sıklığı göz önüne alındığında, bunun vücutlarında ürettiği semptomları bilmek önemlidir. Köpeklerde ateş belirtilerinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Ateş nedir?

Hepimizin bildiği gibi ateş vücut ısısıyla ilgilidir. Bu nedenle, başlangıç olarak, bugün bahsedeceğimiz tür olan köpeklerin normal vücut sıcaklığının farkında olmalısınız.

Köpeklerde, veteriner hekimler 38 derece ile 39 derece arasındaki bir vücut ısısını normal olarak alırlar. Yani, bu ısıda bir artış olduğunda ateş ortaya çıkar. Biraz daha teknik olarak, ateşi, hayvanı normalden daha yüksek bir vücut ısısı seviyesine uyum sağlamaya zorlayan bir termal düzenleme bozukluğu olarak tanımlayabiliriz.

Isı kaynağının ekzojen olduğu ve vücut ısısının düzenleyici mekanizmalarının – hipotalamusun – düzgün çalıştığı hiperterminin aksine, ateşte bu mekanizmalarda bir değişiklik gerçekleşir.

Hipotalamik termostat değişikliğe uğradığında ve 41 derece normal kabul edildiğinde, 39 derece (normal sıcaklık olacak) hipotermi olarak yorumlanır. Böylece vücut, bu derece farklılığını artırmak için metabolik bir seviyede çalışacaktır.

hasta köpek ile yatan kız

Köpeklerde ateş nedenleri

Ateşin nedenlerinin çoğu, hem lokalize hem de genelleşmiş bir biçimde genellikle septik ve bulaşıcıdır. Örneğin, enfekte bir yara bu senaryoyu üretebilir. Ateşe neden olan bulaşıcı olmayan olaylar da vardır. Aşağıdakilerden bahsediyoruz:

 • Özellikle hızlı büyüme gösteren belirli tümöral süreçler
 • Vasküler hemoliz
 • Kalp krizleri
 • Lokal reaksiyonlu bir kas içi enjeksiyon bile ateş üretebilir

Dikkate alınacaklar, köpeklerde ateş ve hiperpireksi

Ateşin ürettiği semptomlar temelde iki faktöre bağlı olacaktır:

 • Hayvanın özellikleri: Bu patolojik süreç yavru köpeklerde yetişkin köpeklerle aynı değildir. Sağlıklı bir köpek de hasta bir köpekle aynı semptomlara sahip olmayacaktır.
 • Ateşin türü: Derecenin onda birkaçını bulan hafif ateş, hiç fark edilmeyen bazı semptomlara neden olabilir. Öte yandan, tıbbi jargonda hiperpireksi olarak adlandırılan belirgin bir ateş, daha belirgin semptomlara neden olacaktır.

Köpeklerde hafif ateşin belirtileri

Neyse ki, bu en yaygın olaydır. Çoğu durumda, bir konsültasyondaki köpeklerde ateş genellikle 40 dereceyi geçmez. Dahası, bazı durumlarda bu ateş, sahibi hiçbir şey algılamadan veteriner muayenesinde tesadüfi bir bulgu olarak ortaya çıkar.

Bu hasta köpeklerde aşağıdaki belirtiler fark edilebilir:

 • Hafif düşkünlük ve ilgisizlik.
 • İştahsızlık, zira köpek yemeği tamamen reddedebilir.
 • Kuru ve sıcak burun. Bu her zaman ateşin göstergesi değildir, ancak bazen bununla doğrudan bir ilişki vardır.
 • Mukoza zarının hafif kuruluğu.

Hiperpireksi belirtileri

Bir köpeğin vücut ısısı 40 dereceyi aştığında, yüksek ateş veya hiperpireksi görürüz. Bu durumlarda, hayvanlar genellikle daha belirgin semptomlar gösterir. Aynı şekilde hiperpireksi, köpeğin hayatını tehlikeye atabilir, bu nedenle hızlı tedavi gereklidir.

Hiperpireksili bir köpek aşağıdaki semptomların tamamını veya bir kısmını gösterecektir:

 • Mukoza zarında çok belirgin kuruluk. Bu dokulara dokunulduğunda tamamen kuru bir his verirler.
 • Üretilen idrar miktarında bir azalma ve ayrıca idrar konsantrasyonunda bir artış. Çok koyu ve kokulu idrar tipiktir.
 • Hayvanda belirgin bir enerji düşüklüğü. Hatta reflekslerde bir azalma ve dış uyaranlara tepki eksikliği olabilir.
 • Kas kütlesi kaybı ve anoreksi. Genellikle çıplak gözle çok belirgindir ve çok belirgin bir şekilde ortaya çıkar.
köpeklerde ateş belirtileri

Önleme ve hızı

Genel olarak bunlar köpeklerde ateşe neden olan en yaygın semptomlardır. Bu genel kurallara rağmen, her hayvanın farklı olduğunu vurgulamak gerekir. Bir köpek hiçbir belirti göstermeyebilir, bir diğeri ise birkaç gün boyunca halsizlik yaşayabilir ve hiç enerjisi kalmayabilir.

Hiperpireksi vakalarında, semptomlar köpeğin hayatının tehlikede olabileceğini ortaya koymaktadır, bu nedenle derhal veterinere başvurulmalıdır. Köpeklerde bu sürecin semptomlarını erken tespit etmede bu tavsiyelerin sizin için faydalı olacağını umuyoruz.

İlgini çekebilir ...
Köpeklerde Sık Kusma Durumu
My AnimalsRead it in My Animals
Köpeklerde Sık Kusma Durumu

Eğer köpeğinizde sık kusma durumu görülüyorsa, ortada bir sorun var demektir. Fazla yediği için kusmuş olabilir ancak ciddi bir hastalıktan kaynaklanabilir. • Medicina interna en pequeños animales. Ed. Elsevier.