Köpek Yavrularının Sağır Doğduğunu Biliyor Muydunuz?

Köpekler geç olgunlaşan bir türdür, bu da yavruların doğumda tam olarak gelişmediği anlamına gelir.
Köpek Yavrularının Sağır Doğduğunu Biliyor Muydunuz?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2020

Yavrular sağır ve gözleri kapalı doğarlar, bu diğer birçok memeliyle paylaştıkları bir özelliktir. Çünkü duyuları hala tam olarak gelişmemiştir.

Yeni doğan yavrularda kulak kanalları kapalıdır ve iki veya üç haftalık oluncaya kadar öyle kalır. Bu nedenle, insanlar genellikle işitme duyusunun gelişimi oldukça yavaş gerçekleştiğinden köpek yavrularının sağır doğduğunu söyler.

Üç haftalık olduktan sonra, sahipleri ve yetiştiricileri yavrularının duyma yetisini kontrol etmelidir.

Yavrular sağır doğar: evrimsel bir strateji

Memeliler geliştikçe, onlara en iyi hayatta kalma şansı veren üreme ve gelişim stratejileri korunur. Tüm memeliler yavrularını doğururken, hamilelik süreci ve doğumdaki gelişim aşaması türden türe büyük ölçüde değişebilir.

Bir yanda, dokuz aya kadar daha uzun bir gebelik süresine sahip olan ve doğumda tam fetal gelişimi garanti eden inekler ve diğer sığır ırkları gibi hayvanlar vardır. Bilimsel olarak konuşursak, bu türler erken olgunlaşan türler olarak bilinir, çünkü gençler yetişkinlerin neredeyse tüm temel yeteneklerine sahiptir. Normal olarak, bunlar hayatta kalma olasılıkları potansiyel yırtıcılardan kaçma yeteneklerine bağlı olan hayvanlardır.

Öte yandan, köpekler gibi yaklaşık iki aylık daha kısa gebelik süresine sahip memeliler de vardır. Bunlar geç olgunlaşan türler olarak bilinir ve gıda ve koruma için ebeveynlerine bağımlı olgunlaşmamış yavrular üretir.

yavrularını emziren anne

Bir köpek yavrusunun organlarının çoğu, hayatının ilk birkaç günü boyunca eksik bir gelişme aşamasındadır. Beyin, gözler ve kulaklar bunlara sadece birkaç örnektir, bu yüzden gençken büyük özen ve dikkat gerektirirler.

Köpeklerde işitsel gelişim

İnsanlar genellikle yavruların sağır doğduğunu söylerken, gerçek şu ki hayal meyal, belirsiz sesler duyabilirler. Bu nedenle, işitmelerinin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için onlara sessiz bir ortam sağlamak önemlidir.

Sürekli gürültünün varlığı, yavruların işitsel yapılarında basınç değişikliklerine ve titreşimlere neden olur ve bu da gelişimlerini etkileyebilir.

Kulak kanalları, yaklaşık iki haftalıkken, aşağı yukarı gözlerini açtıkları dönemde açılmaya başlar. Bununla birlikte, gözlerinden farklı olarak, kulakları bu zamana kadar neredeyse tamamen gelişmiş olacaktır.

köpek kulağı

Sahipleri, kulak kanalının açıldığını gerçekten görebildiğiniz için köpek yavrularının işitmesinin düzgün gelişip gelişmediğini kontrol edebilirler. Ayrıca hayvanın sese tepkisini de kontrol edebilirsiniz.

Bununla birlikte, yavrular ancak 12 haftalıktan sonra ev değiştirmeleri mümkün olacağından, çoğu sahip bunu asla yapmak zorunda kalmayacaktır.

Evde yavru köpekleri olan yetiştiriciler ve sahipleri, işitsel gelişimlerinin nasıl ilerlediğini kontrol etmelidir. Kulakları üç haftadan sonra hala gelişmediyse, olası sorunları kontrol etmek için veterinerinizden bir randevu almalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Yavru Köpek Gelişimi: Sorularınız için Tüm Cevaplar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Yavru Köpek Gelişimi: Sorularınız için Tüm Cevaplar

Yavru köpek gelişimi hakkında her bir dönemi iyi bilirseniz, yetişkin olma yolunda olan tüy yumağı dostunuzun gelişimi ile ilgili gafil avlanmazsınız.