Göz Kamaştıran Eşsiz Köpekler – Doberman Pinscher

Göz Kamaştıran Eşsiz Köpekler – Doberman Pinscher

Son Güncelleme: 03 Temmuz, 2018

Kendine has ve zarif bir ırk olan Doberman Pinscher herkese göre bir köpek değil. Bu ırkı ya seversiniz ya da nefret edersiniz, ortası yok. Yine de bu şahane köpekleri yakından tanımak isteyeceksiniz. Bu yazımızın amacı sizlere Doberman Pinscher’lar hakkında bilgi vermek ve bu güzel ırkı harika birer dost ve bekçi köpeği oldukları için onurlandırmak.

Doberman Pinscher ırkının özellikleri

doberman pinscher

Kökeni

Doberman Pinscher, nispeten yeni bir köpek cinsi. 19. yüzyıldan beri aramızda olan bu ırk Rottweiler ve Beauceron benzeri köpeklerin çiftleştirilmesi sonucu meydana geldi.

Bu ırkın oluşturulmasının ana amacı, köpeğin sahibini ve ailesini olası saldırılardan korumasıydı. Zamanla av köpeği olarak da kullanıldılar ve harika birer ev hayvanı oldukları da keşfedildi. Ancak güçlü yapıları sayesinde halen daha bekçi köpeği olarak kullanılıyorlar.

Doberman cinslerinin tümü, isimlerini gece bekçisi ve vergi tahsildarı olarak çalışan Karl Friedrich Louis Dobermann’dan alıyorlar. Gece mesaisinde çalışmanın getirdiği tehlikelerden ötürü Dobermann, kendisini saldırganlar ve hırsızlardan koruyacak bir köpeğe ihtiyaç duydu. Birçok farklı köpek ırkını denedi ama hiçbirinden istediği sonucu elde edemedi. Ardından farklı ırkları çiftleştirmeye başladı ve bugün çok iyi bildiğimiz Doberman’a ulaştı.

Doberman ırkını oluşturan iki ana ırk konusunda farklı görüşler var fakat genetik bir test yapılmadığı sürece doğrusunu bilemeyeceğiz.

Fiziksel görünüş

Vücutları kare gibi ve kaslıdır. Tüyleri koyu renklerde olur ve gözleri küçüktür. Atletik bir yapıları vardır, güçlüdürler ve ince vücutları sayesinde hızlı koşup saldırganları ya da avlarını kovalayabilirler.

Erkekler genelde 68 – 72 cm boyunda ve 40 – 45 kg arasındadır. Dişilerse 60 – 65 cm boya ulaşırken ağırlıkları ise 32 – 35 kg arasında kalır.

Doberman Pinscher’ların diğer köpekleri kıskandıracak denli güzel, kısa tüyleri parlayarak onlara zarif bir hava veriyor. Bu ırkın tüyleri şu renklerde olur:

  • Siyah ve bakır rengi
  • Kızıl ve bakır rengi
  • Derisi, gövdesi, boynu ve kaşları gibi vücudunun çeşitli yerlerinde sütlü kahve ve bej
  • Bej postun üstüne kahverengi benekler
  • Gri üstüne bakır rengi benekler

Tamamen beyaz ya da siyah bir Doberman görmeniz mümkün değil. Eğer görürseniz kırma olduğunu anlayabilirsiniz. Doberman’lar ortalama 13 sene yaşarlar. Dişileri her hamilelikte sekiz yavruya kadar doğurabilirler.

Karakter

kolyeli doberman

Doberman’lardan çoğunlukla saldırgan olarak bahsedilir ancak bu sık gösterdikleri bir özellik değildir. Doberman’lar dengeli ve sahiplerine bağlı köpeklerdir. Saldırganlık probleminin oluşması ırklarından değil, onları sahiplenen insanlardan dolayıdır.

Doberman ırkı; son derece akıllı, baskın karakterli, mağrur ve inatçı köpeklerdir. Böylesi bir köpeğin, sürü liderinin kim olduğunu anlayabilmesi için onu çok seven ama disiplinli bir sahibe ihtiyacı vardır.

Bu köpekler özlerinde oldukça korumacıdır. Sizin ya da ailenin bir başka üyesi için kendilerini feda etmeye hazırdırlar. Karakterleri nedeniyle size zaman zaman zor anlar yaşatsa da sabırlı olduğunuz takdirde dediklerinizi takip etmeyi öğrenecektir.

Böylesi özelliklere sahip büyük köpeklerin herkes için uygun olmadığını unutmayın. Lütfen bir Doberman Pinscher sahiplenme kararı almadan önce dikkatle düşünün. Köpek sahiplenmenin büyük bir sorumluluk olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.