Köpeğinizdeki Davranış Değişikliğinin Sebepleri

Köpeğinizin davranışındaki değişikliklerin birçok etkeni olabilir. İdeal olarak, sorunun kökenini bulabilmek için tüm anormal işaretleri yakından takip etmelisiniz.
Köpeğinizdeki Davranış Değişikliğinin Sebepleri

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2020

Evcil hayvanlarımız değişime düşündüğünüzden de çok açıktır. Bazen hayatlarındaki mini minnacık bir değişim bile köpeğinizin davranış şeklinde kalıcı farklılıklara neden olabilir. Köpeğinizdeki davranış değişikliğinin sebepleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Eğer değişim ani ise, köpeğinizi böyle davranmaya iten çevredeki sebeplerin araştırılması gerekir. Ancak, bazen nedeni çok bariz ortadadır. Örneğin, travma ya da hastalık gibi durumlar buna örnek verilebilir.

Genel bir kural olarak, köpeğinizin davranışı tahmin edilebilir olmalıdır. Yani, yaşla birlikte gelen davranış değişiklikleriyle birlikte size olan hisleri aynı kalmalıdır. Unutmayın, köpekler kadar minnettar ve asil fazla evcil hayvan yoktur!

köpeklerde davranış değişiklikleri

Köpeğinizdeki davranış değişikliğinin sebepleri

En küçük durumdan, ameliyat gibi en büyük duruma kadar birçok etken köpeğinizi etkileyebilir. Ayrıca, davranışlar köpeklerden köpeklere de değişiklik gösterebilir. Bazı köpekler çok hassas olurken, bazıları da oldukça pasif olabilmektedir. Hatta, bazı durumlarda olaylardan hiç etkilenmeyen köpekler de olabilir.

Durum ne olursa olsun, köpeğinizdeki davranış değişikliğinin birçok yaygın sebebi vardır. Bazılarına çok şaşıracağınızı düşünüyoruz:

 • Hastalık. Köpeğinizin davranışındaki ani bir değişikliğin sebebi hastalık ya da bir rahatsızlık olabilir. İnsanlarda olduğu gibi, hastalık sebebiyle köpekler de huysuzlaşabilir.
 • Eve yeni gelen bir hayvan. Bir hayvanın eve yeni katılması köpeklerde her türlü tepkiye neden olabilir. Eskisinden daha az ilgi gördüklerini düşününebilirler. Ancak, eğer köpeğiniz sosyal bir hayvansa, birkaç gün içerisinde alışacakları için çok endişelenmenize gerek yok. Yine de, köpeğiniz agresifleşirse, durumun trajedik bir şekilde sonlanmaması için gerekli önlemleri almalısınız.
kızgın iki köpek
 • Yeni doğan bir bebek. Aileye yeni bir bebeğin gelmesi, ilginin odağı olmaktan hoşlanan köpeğiniz için bir darbe olabilir. Köpeğiniz bebeği kıskanabilir ve dikkatinizi çekmek için farklı davranışlar sergileyebilir.
 • Korku ya da travma. Birçok köpek saçma şeylerden korkabilir. Arabalar, motorsikletler, havai fişekler, kediler, ani sesler vb. Birçok şey davranış değişikliğine ve korkmuş bir köpekte strese neden olabilir, bu sebeple onları korkutabilecek durumları olabildiğinde azaltmalısınız.

Davranış değişikliğinin diğer sebepleri

 • Evdeki değişiklikler. Köpekler, eşyaların yerini değiştirmek ya da dekorasyonu yeniden düzenlemek gibi evde yapılan değişikliklere karşı çok hassas olabilirler. Bazı köpekler, odada onları korkutan tüylü bir oyuncak olduğu zamanlarda odaya ayak bile basmak istemezler.
 • Bir aile üyesinin yokluğu. Hayvanın hayatındaki en önemli kişi, evden ayrıldığında ya da öldüğünde hayvanın hayatından çıktığı için, köpeğin davranışlarında radikal bir değişikliğe neden olabilir ve hayvanı küçük bir depresyona sokabilir. Köpeğin yeni duruma alışması birkaç haftayı bulabilir.
 • Kısırlaştırma. Köpeğinizin davranışının değişme sebeplerinden bir tanesi ise kısırlaştırmadır. Genelde canlı ve enerjik olan özellikle erkek köpekler, kısırlaştırma sonrası daha sakin bir hal alır. Çoğu durumda, hareket eksikliğinden dolayı kilo almaya yatkın olacakları için köpeğinizin beslenme düzenine dikkat etmenizi öneririz.
 • Olgunlaşma. Hem dişi hem de erkek köpekler, olgunlaşma evrelerine bağlı olarak karakterlerinde bir değişiklik yaşarlar. Neyse ki, yavruyken geçirdikleri hiperaktivite evresi bittiği için daha sakin ve huzurlu bir davranış sergilerler. Buna ek olarak, yaşlanan köpeklerde de bu durum görülür. Bizim gibi, onlar da daha dikkatli ve sağduyulu tavırlar takınırlar.

Özetle

Köpeğinizin davranışında değişikliğe neden olan her neyse, veterinere gitmeniz sorunla nasıl baş edeceğinizi bilmeniz açısından önemlidir. Ancak, en büyük korkuları veterinere gitmek olan köpekler vardır. Umarım bu durum köpeğiniz için geçerli değildir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Experto animal. ¿Por qué ha cambiado el carácter de mi perro? 21 de diciembre de 2017. Extraído de: expertoanimal.com/por-que-ha-cambiado-el-caracter-de-mi-perro-3945.html
 • Ehow. Cambios repentinos en el comportamiento del perro. 4 de febrero de 2019. Extraído de: expertoanimal.com/por-que-ha-cambiado-el-caracter-de-mi-perro-3945.html
 • Razas y perros. ¿Por qué ha cambiado el carácter de mi perro? Extraído de: https://razasyperros.es/por-que-ha-cambiado-el-caracter-de-mi-perro/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.