Köpek Selamlaması: Bilmeniz Gereken Her Şey

Tasmalarını doğru tutmak, iş diğer insanları ve köpekleri selamlamaya gelince önemlidir, bu şekilde olası istenmeyen durumları önleyebilirsiniz.
Köpek Selamlaması: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 20 Ağustos, 2019

Evcil hayvanınızla parktayken birdenbire yaklaşan başka bir köpek görüyorsanız, iyi niyetli olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Özellikle, köpeğinizin onları selamlamasına nasıl izin vermelisiniz? Köpek selamlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun.

Köpek selam çeşitleri

Bazı köpekler sakindir ve başka bir köpek onlara yaklaştığında durumu analiz ederler. Önce burunlarını, sonra da arkalarını koklarlar ve sonra yeni arkadaşlarına güvenip onunla oynayıp oynayamayacaklarına karar verirler.

Diğerleri ise, daha az düşünür ve yanlarındaki köpeğe saldırır. Üstlerine atlayabilir, okşayabilir veya oyuncaklarını alabilir . Yeni arkadaşlarının parka girip, yoruluncaya kadar onlarla oynamasını isteyecek kişiler bile var.

Köpek selamlaması, her bir hayvanın kişiliğine, yaşına ve aldıkları eğitime bağlı olabilir. Kişiliklerini veya yaşlarını kontrol edemeseniz de, eğitimlerinde bir sözünüz vardır.

parkta köpek selamlaması

Köpekler birbirlerini nasıl selamlamalı?

Evcil hayvanınızı parkta veya dışarıda başka bir yerde günlük bir yürüyüşe götürürseniz , muhtemelen diğer köpeklerle temas halinde olacaktır. Bu nedenle, onlara yeni, hatta “eski” arkadaşları nasıl selamlayacağını öğretmeniz çok önemlidir. Diğer evcil hayvanlarla ve elbette ki sahipleriyle yaşayabileceğiniz sorunlardan kaçınmak için bazı alışkanlıklarını değiştirmek ve bazı yeni alışkanlıklar edinmek zorunda kalacaklar.

Köpeğinizin sokakta “kendi kendine yürümeye” alışmış olması önemli değildir. Parkta ne olacağını asla bilemezsiniz. Mahallede, köpeğinizin aşina olmadığı yeni bir köpek olabilir ve onu koklama arzusu kavgaya neden olabilir.

Bu durumda, onları tasmalamak iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Bunun nedeni, sahiplerin yaptığı tipik hatalardan birinin, başka bir hayvan yaklaştığında tasmayı çekiştirmesidir. Bu anda çok dikkatli olmalısınız, çünkü köpeğiniz boynunda gerginlik hissederse, kötü bir şey olduğunu düşünebilir. Karşısındaki hayvanın bir tehdit olduğunu düşünebilir ve ona saldırmayı deneyecektir!

Bu nedenle, köpeğinizi kısa bir kayış ile gezdirmeli ve köpeğiniz başka bir hayvanla karşılaştığında çekmemelisiniz. Aynısını yapmasını istemek için diğer köpeğin sahibi ile de konuşmayı düşünmelisiniz. Bu şekilde, hiçbir köpek zarar görmeyecek ve deneyim herkes için keyifli ve zevkli olacaktır.

Köpeğiniz bir sokak kavgasında bulunduysa veya tanımadığı hayvanlarla arasının pek iyi olmadığını biliyorsanız, kısa kayış yöntemini kullanmayı deneyin.

parkta iki köpek

Öte yandan, tüm sorumluluğu evcil hayvanınıza vermemelisiniz. İyi bir köpek selamlaması, sahiplerinin durumla nasıl başa çıktıklarına ve köpeklerine hangi duyguları aktardıklarına da dayanır.

Bu nedenle, köpeğiniz durumdan korktuğunuzu veya gergin olduğunuzu düşünüyorsa, buna göre davranır. Bu aynı zamanda kayışını kısalttığınız zaman da olacak, çünkü onu bir tehlike işareti olarak görecek ve yüzleşecektir. Evcil hayvanınızın sizi korumak için her şeyi yapacağını unutmayın.

Bir an için aşırı veya olumsuz düşünceleri bir kenara koyun. Köpeğiniz küçük olduğu için veya karşınızdaki köpeğin “tehlikeli bir cins” (bir pitbull veya rottweiler gibi) olduğu için saldırıya uğradığını varsaymayın. Her zaman sakin olun, ancak bir şeylerin ters gitme ihtimaline dikkat edin.

Köpek selamlaması sırasında yapılacak bir diğer önemli şey de herkesin beden dilini analiz etmektir. Köpeğinizin ne zaman mutlu olduğunu, ne zaman saldıracağını veya başka bir hayvan tarafından rahatsız edilmek istemediğini bilmelisiniz.

En iyi arkadaşınızı yeterince anlarsanız, ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlığı önceden tahmin edebilirsiniz. Örneğin, kuyruklarını veya kulaklarını kaldırırlarsa, başlarını geriye doğru çekerlerse veya dişlerini gösterirlerse, onları saldırganlık kaynaklarından uzaklaştırmalı ve başka bir zaman sosyalleştirmeye çalışmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barrera, G., Elgier, Á., Jakovcevic, A., Mustaca, A., & Bentosela, M. (2009). Problemas de comportamiento en los perros domésticos ( canis familiaris ) : Psychology of learning contributions. Revista de Psicología. https://doi.org/10.1080/10304312.2014.966404


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.