Lyme Hastalığı: Teşhis ve Korunma

Av köpekleri, bu hastalığın taşıyıcısı olabilecek keneler tarafından ısırılmaya daha eğilimlidir. Köpeğinizin üstüne gelmelerini engellemek için bir kene tasması kullanabilir veya dış parazit tedavisi uygulayabilirsiniz.
Lyme Hastalığı: Teşhis ve Korunma
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Lyme hastalığı herhangi bir hayvanın başına gelebilir, ancak önlenmesi de kolay olabilir. Öyleyse, bugün bu makalede kene ile bulaşan bu hastalık hakkında bazı bilgilere göz atabilirsiniz.

Evcil hayvanınız Lyme hastalığına nasıl yakalanır?

Borrelia burgdorferi, 11 farklı genotipli bir bakteri türüdür. Hem kuşları hem de memelileri etkileyebilir ve asıl taşıyıcılar Ixodidae ailesinin keneleridir.

Bu zoonoz sadece evcil hayvanlar için bir risk değildir. Aynı zamanda insanlar için de bir sağlık riskidir, bu da onu daha ciddi bir toplum sağlığı sorunu haline getirir.

Keneler enfekte olmuş diğer hayvanlardan beslendiklerinde enfekte olurlar ve yayılırlar, tükürük bezlerinden diğer hayvanlara geçirirler. Lyme hastalığının yayılması, tamamen taşıyıcıları ile ilgilidir ve vahşi hayvanları enfeksiyondan korumak için yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Lyme hastalığı semptomları ve tanısı

Vakaların %95’inde, köpekler herhangi bir Lyme hastalığı semptomu göstermez, çünkü standart bir semptom seti yoktur. Örneğin, eklem ve böbrek sorunları görülebilir, ancak bu hastalık için genel bir kural yoktur.

lyme hastalığı semptomları

Bu, teşhis tekniklerini özellikle önemli kılmıştır. PCR, sitoloji veya bakteri kültürleriyle doğrudan tanı koymak son derece pahalı ve karmaşık olabilir. Bu nedenle, çoğu veteriner hekim tanı koymayı denemek için kan testleri yapar.

Sadece pozitif bir okuma, köpeğinizin bakterilere maruz kaldığı anlamına gelir. Bu mutlaka Lyme hastalığı olduğu anlamına gelmez. Bu netlik konusundaki eksiklik, daha karmaşık laboratuar testlerini seçmenin başlıca nedenidir. Yine de, kan testleri %100 teşhis koyamadığı halde, yine de iyi bir uyarı işareti olabilir.

Sonuçları beklerken kene ile ilişkili diğer hastalıklardan şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu durumda, veterineriniz Babesiosis için potansiyel bir tedavi olarak Imizol kullanabilir.

kene uyarı tabelası

Lyme hastalığı tedavisi ve önlenmesi

En az 1 ay boyunca doksisiklin gibi antibiyotikler kullanmanın, Lyme hastalığının neden olduğu poliartriti 48 saat içinde tedavi ettiği kanıtlanmıştır. Unutmayın, hastalığı tamamen tedavi edemez.

Önleme konusunda, aşılama üzerine bilimsel bir fikir birliği yoktur. Bunun nedeni, birkaç Borrelia türü olmasıdır ve çoğu aşı, hepsine karşı koruma sağlamaz. Kenelere dikkat etmek, şu an için en iyi önleme şekli.

Köpekler ve kediler, Lyme hastalığı taşıyıcıları olarak kabul edilmez. Ancak keneler insanları etkileyebilir, bu yüzden evcil hayvanlarınızı keneler için sürekli kontrol etmeniz ve onlardan hemen kurtulmanız gerekir.

Bu şekilde onları insan sağlığına karşı bir risk haline getirmezsiniz. Kenelerimizi evcil hayvanlarımızdan uzak tutmak, Lyme hastalığı riskini azaltmanın en hayati parçasıdır.

Unutmayın: Bazı köpekler diğerlerinden daha yüksek Lyme hastalığı riski taşır. Örneğin, av köpekleri ya da dışarıda yaşayan köpekler daha çok kene çekme eğilimindedir.

Bu, evcil hayvanınızın yaşam stiline benziyorsa, kenelere karşı koruyucu önlemler almak çok önemlidir. Piyasada tasmalar ve damla tedavileri gibi her türlü yöntem ve ilaç vardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.