Köpeğinizi Tararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpeğinizi Tararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2018

Uzun tüylü bir köpeğe sahip olan herkes, köpeğinin tüylerindeki düğümleri çözmek ve vücutlarını kirden arındırmak için düzenli olarak köpeklerini taramaları gerektiğini çok iyi bilir. Elbette ki kısa tüylü köpekler de taranmaya ihtiyaç duyarlar; ancak bu, uzun tüylü köpeklere nazaran daha az sıklıktadır. Bu makalede sizlere köpeğinizin güzel ve sağlıklı görünmesi için onları nasıl taramanız gerektiğini anlatacağız.

Neden Köpeğinizi Taramanız Gereklidir?

Köpeğinizi taramanın temel nedeni, dökülmüş tüylerinden ve derinin yüzeyinde biriken ölü deri hücrelerinden kurtulmaktır.  Köpeğinizi taramak için her gün 5 dakika ayırmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Sonra da, haftada bir ya da iki kez, daha detaylı ve 20 dakika kadar süre ayırarak köpeğinizin tüylerini taramanız gerektiğini düşünüyoruz.

Köpeğinizi taramanın ikinci bir nedeni ise onların dış görünüşleri, yani onlar güzel görünsün diyedir. Ancak iyi haber şu ki, bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Köpeğinizi tarayarak, tüylerini temiz tutmuş ve tüylerinden arındırmış olacaksınız ve aynı zamanda harika görünmelerini sağlayacaksınız.

ufak köpek ve tarak

Köpeğiniz için en doğru tarağı seçmeniz, tarağı seçerken tüylerinin uzunluğunu da hesaba katmanız çok önemlidir. Ancak bunun için çok fazla para harcamanıza da gerek yoktur. En iyi seçim, bilye uçlu plastik çivilerden yapılmış bir fırça olacaktır. Bu şekilde köpeğinizin cildine zarar vermemiş olursunuz. Köpeğinizin tüylerini yavaşça tarayın. Unutmayın: Masaj yapmak güzel bir şeydir; ancak çizikler oluşturmak, köpeğiniz için o kadar da güzel olmayacaktır.

Adım Adım Köpeğinizi Taramak

Köpeklerin özellikle de yaz aylarında, kir ve sıcaklıkla başa çıkabilmesi için taranmaya ihtiyacı olur. Bu işlem aynı zamanda onların kan dolaşımını (tarağın uygulayacağı masaj ile) harekete geçirecek ve siz ve evcil hayvanınız arasındaki bağı da güçlendirmiş olacaktır.  Köpeğinizi taramak için uymanız gereken adımların neler olduğunu görmek için okumaya devam edin.

1. Köpeğinizi Banyodan Önce Tarayın

Köpeklerin tüyleri kuru olduğu zaman karışması daha düşük bir ihtimaldir ve bu yüzden de taramak daha az acı verecektir. Eğer köpeğinizi tararken canını yakarsanız, tarağı gördükleri zaman direkt olarak kaçıp gitmeyi, dişlerini göstermeyi ve hatta ısırmayı bile deneyebilirler. Ayrıca, köpeğinizi banyo yaptırmadan önce fırçalarsanız, banyo sırasında, deriden kaldırmış olduğunuz bütün ölü hücreleri de durulamış olursunuz.

2. Taramanın Ne Kadar Süreceği Köpeğinizin Tüylerine Bağlıdır

Bir Dalmaçyalı’nın (kısa tüylü) tüylerini taramak ile bir Cocker Spaniel‘in (orta uzunlukta tüylü) ya da bir Afgan Tazısı’nin (uzun tüylü) tüylerini taramak kesinlikle aynı şey olmayacaktır. Her cinsten köpeğin tüylerini taramak için belirli bir zaman gerekir ve bu zaman, köpeklerin tüylerinin ne kadar uzun olduğuna göre değişkenlik gösterir. 

Ancak aklınızda tutmanız gereken tek şey bu değildir. Aynı zamanda tüylerinin tipini de düşünmeniz gerekir. Örneğin köpeğinizin tüyleri kıvırcık mı yoksa düz mü? Ancak bizler yine de durum ne olursa olsun köpeğinizin tüylerini her gün en az beş dakika taramanızı öneriyoruz.

3. Henüz Yavru Bir Köpekken Taramaya Başlayın

Köpeğinizin taranmaktan keyif aldığından emin olmak için yapmanız gereken en iyi şey, köpeğinizin bu rutin bakımı bir oyun olarak görmesini sağlamaktır. Köpeğinizin henüz bir yavru olduğu ve her şeyin bir oyun olduğunu düşündüğü zamanlarda bunu başarmak elbette ki çok daha kolay olacaktır. Siz de köpeğinizi taramaya o zaman başlamasanız iyi olur.

Zaman geçtikçe, köpekler bunun normal bir etkinlik olduğunun ve günlük rutinlerinin bir parçası olduğunun farkına varacaklardır.  Hatta tüylerini fırçalamanıza bayılacaklardır bile. Köpeklerin de aynı insanlar gibi, alışkanlıkları olan varlıklar olduğunu unutmayın.

4. Doğru Tarağı Seçin

Veteriner ya da sürekli gittiğiniz evcil hayvan mağazanız, köpeğiniz ve tüyleri için en iyi fırçanın hangisi olduğu ile ilgili tavsiyelerde bulunabilir.  Önemli olan, tarağın dizaynının sizin kullanışınız için rahat olması ve köpeğinizin tüylerini mahvetmemesidir. Seçeceğiniz tarağın, köpeğinizi sarsmadan tarayabileceğiniz bir tarak olması gerekir.

kopekler için taraklar

Kısa tüylü köpekler için uygun olan fırçalar ile, uzun tüylü köpekler için uygun olan taraklar aynı değildir. Tarağın uçlarının köpeğinizin saçına takılmayacağından emin olmanız gerekir. Bu konudaki genel kural şudur: Tüyler ne kadar uzunsa, tarağın kılları da o kadar uzun olmalıdır.

5. Yere Bir Havlu Serin

Her ne kadar tarağın dişlerine çok fazla tüy takılacak olsa da, bir o kadar çok tüy de yere dökülecektir. Eğer bir bahçeniz ya da bir balkonunuz yoksa ve bu işlemi evin içinde yapmak zorunda kalıyorsanız, size köpeğinizin tüylerini banyoda ya da mutfakta temizlemenizi öneriyoruz. Köpeğinizin altına bir havlu serin. Böylece köpeğinizi taradıktan sonra temizlemesi de çok kolay olacaktır.

Ana Görselin Kaynağı: Cati Mayol


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.