Köpeğiniz İçin Ev Yapımı Beslenme İlgili İpuçları

Ev yapımı bir diyet, köpeğinizin beslenmesine çeşitlilik kazandıran çiğ yiyeceklerden oluşur. Köpekler de her gün aynı şeyi yemekten sıkılabilir. Kuru mama, köpeklerin ihtiyaç duyduğu besin maddelerine sahip olabilir; ancak insanların köpeklere kuru mama vermelerinin sebebi tamamen kendileri için kolaylık sağlamaktır.
Köpeğiniz İçin Ev Yapımı Beslenme İlgili İpuçları

Son Güncelleme: 29 Ocak, 2019

Bir köpeğin izleyebileceği pek çok farklı beslenme düzeni vardır. Birçok köpek sadece kuru mama yer; ama belki de siz, köpeğinizin yemeğini evde yapmayı düşünüyorsunuz. Eğer öyleyse, köpekler için ev yapımı beslenme ile ilgili akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır. Gelin bunların neler olduğuna birlikte göz atalım.

Köpekler için ev yapımı beslenme

Yakın zamana kadar köpekler ev yapımı beslenme düzenine sahipti ya da çiğ yiyecekler yiyordu. Kuru mama, köpekleri beslemeyi kolaylaştıran yeni bir buluş olmuştur. Bu nedenle kuru mama, pek çok köpeğin hayatında taze yiyeceklerin yerini almış vaziyettedir.

Kuru mamanın avantajları ve dezavantajları vardır. Bir yandan, köpeğiniz kuru mama tüketirse, köpeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri aldığından emin oluyorsunuz.

Öte yandan, muhakkkak ki köpeğiniz her zaman aynı şeyi yemekten de sıkılacaktır. Bununla birlikte, bazı insanlar köpeklerini kuru mama ile besleme alışkanlığını değiştiriyor ve eski modaya geri dönüyorlar.

köpek maması kırmızı et

Köpeğinizin yemeğini ve beslenme şeklini değiştirmeyi düşünüyorsanız, elinizde bulunan seçenekleri inceleyin ve aşağıda bahsedeceğimiz bazı kurallara uymaya özen gösterin:

Köpekler hem etçil, hem de otçul hayvanlardır

Çoğu insanın düşündüğünden farklı olarak, köpekler omnivor (hepçil ya da hepobur da denir); yani hem etçil hem de otçul hayvanlardır. Bunun anlamı ise, sağlıklı olmaları adına gereken tüm besinleri almak için çeşitli gıdalar tüketmeleri gerektiğidir.

Köpekler etobur değildir, bu nedenle sadece meyve, sebze ve tahıllardan elde edebilecekleri besinleri de tüketmeleri gerekir. Et, bir köpeğin doğal beslenme düzeninin ana kısmı olmalıdır.

Ancak bu, diğer besin gruplarını köpeğin beslenmesinin dışında tutmanız gerektiği anlamına gelmez. Köpekler için bir kase pirinç ve yeşillik, bir kemik kadar önemlidir.

Köpeğinizin ete kıyasla ihtiyaç duyduğu meyve ve sebzelerin oranları, köpeğinizin yaşına ve ne kadar egzersiz yaptığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Örneğin genç ve yerinde duramayan bir köpeğin daha fazla proteine ​​ihtiyacı vardır. Bu arada, uzun süre uyuyan yaşlı bir köpeğin ise daha hafif yiyecekler yemesi daha iyi olur.

Köpeğini beslemek için hangi oranda yemek vermesi gerektiğini bulmaktan sorumlu olan kişi köpeğin sahibidir. Farklı yiyecekleri deneyerek ve köpeğinizin nasıl tepki verdiğini görerek işe başlayabilirsiniz.

Eğer köpeğinizin daha fazla yorulup yorulmadığını fark ederseniz, bu konuda birkaç ayarlama yapabilirsiniz. Köpeğinizin yemeğini ona özel olarak ayarlamak, ev yapımı beslenme ile ilgili en büyük avantajlardan biridir.

Kasapla arkadaş olun

Köpeğinizin beslenme düzeninin ete dayalı olması nedeniyle, kasapla arkadaş olmak iyi bir fikir olabilir. Çiğ gıdaların tüketildiği bir beslenme düzeninde, köpeğiniz en iyi faydayı eti kemikle birlikte tükettiği zaman alır.

Köpeğiniz, ev yapımı beslenme düzeninin bir parçası olarak kemikli bir eti yerken, bir yandan çiğneme konusundaki doğal ihtiyacını yerine getirir, diğer yandan dişlerini rahatlıkla temizlemiş olur.

kemik yiyen köpek

Kasabın devreye girdiği yer de tam olarak burası olur. Kasaptan, genellikle çöpe attıkları artıkları ve kemikleri sizin için tutmasını isteyin. Belki size özel bir fiyat bile verebilirler; çünkü zaten o kısımları kullanmayacaklardı.

Eğer köpeğinize bir kemik verecekseniz, o kemiğin her zaman çiğ olması gerekir. Kemiği kaynattığınız ya da pişirdiğiniz zaman kemiği kurutursunuz.

Böyle olunca da, köpeğiniz kemiği çiğnerken, onu eritmek yerine paramparça edebilir. Kemik parçaları köpekler için son derece tehlikelidir; çünkü çok keskin olabilir ve bu nedenle de köpeğinize zarar verebilirler.

Elbette ki, köpeğinizin büyüklüğünü de düşünmeyi unutmayın. Eğer kemikler çok küçükse, köpeğiniz çiğnemeden onları yutabilir. Çok büyükse de köpeğinizin ağzına zarar verebilir. Örneğin, bir Alman çoban köpeğine verdiğiniz büyüklükte bir kemiğin aynısını bir Yorkshire teriyerine veremezsiniz.

Ev yapımı mamayı kuru mama ile karıştırmayın

Bazı beslenme düzenlerinde taze yiyecekleri ve kuru mamayı karıştırabileceğiniz; ancak hiçbir zaman her ikisini de aynı öğünün içinde vermemeniz gerektiği söylenir.

Bu, aynı gün içerisinde köpeğinize taze ve önceden hazırlanmış yiyecekler verebileceğiniz anlamına gelir; ancak bunu aynı öğünde yapmamalısınız.

Bunun nedeni köpeğinizin, her iki mamanın sindirimi için farklı miktarlarda zaman harcamasıdır: Kuru mama kuru ve yoğundur; bu nedenle midede sindirimi daha uzun sürer. Eğer ev yapımı mamayı ve kuru mamayı karıştırırsanız, sadece köpeğinizin karın ağrısı yaşamasına sebep olursunuz.

kuru mama ve sebzeler

Mevsim meyveleri ve sebzeleri kullanın

Markette biraz tasarruf etmek için mevsim meyve ve sebzelerinden herhangi birini kullanın. Köpeğinize çok çeşitli yiyecekler sunmak için mevsim meyve ve sebzelerini kullanın; çünkü marketler bizlere aralarından seçim yapabileceğimiz çok fazla ürün sunar.

Köpeğinizin beslenme düzenine bir miktar çeşitlilik kazandırmak için farklı şeyler deneyin ve farklı tatlar kullanın. Bu ev yapımı beslenmeyi köpeğinize her seferinde yeni lezzetler ve dokular göstermek ve en çok hangisinden hoşlandığını görmek için de kullanabilirsiniz.

Veteriner kontrollerini unutmayın

Aynı zamanda, köpeğinizin kontrollerinin veteriner tarafından sık sık yapılmasını sağlamalısınız. Köpeğiniz kilo alsa da verse de, veterinere köpeğin sağlığı ile ilgili güncel olarak bilgi vermeniz gerekir.

Aynı şekilde, eğer köpeğin davranışlarında bir değişiklik olduğunu fark ederseniz ya da daha önce hiç görmediğiniz şekilde yaramazlık yapmaya başlarsa, onu veterinere götürmeniz gerekir.

İyi bir beslenme düzeni, bütün canlı varlıkların sağlığı için çok önemlidir ve genellikle köpeklerin beslenme düzeni ile ilgili sorunları olduğu için köpeklerde sağlık sorunları meydana gelir.

Köpeğiniz için yıllık kontroller ya da rutin kan testleri yaptırmayı hiçbir zaman unutmayın. Evcil hayvanınızın sağlığı son derece önemlidir ve sadece bir veteriner size beslenme tavsiyesinde bulunmalı ve bu konuda yapmak istediğiniz değişiklikleri onaylamalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.