Köpekler Hakkında Bilmediğiniz 21 Şaşırtıcı Gerçek: 1. Bölüm

Köpekler Hakkında Bilmediğiniz 21 Şaşırtıcı Gerçek: 1. Bölüm

Son Güncelleme: 12 Mayıs, 2018

En sevdiğiniz evcil hayvanı tanıdığınızı mı sanıyorsunuz? Bir daha düşünün! Bu 21 gerçek sizi şaşırtabilir. 

Evcil hayvanlarımızı tanıdığımızı düşünsek de, onlar hakkındaki her şeyi bilmemiz mümkün değil. Onlar bizi hayrete düşürmekten hiç vazgeçmiyor, bu yüzden de köpeklerle ilgili şaşırtıcı gerçekler hakkında bir makale yazmak istedik. Hatta bu yazıdaki gerçekler sizlere komik bile gelebilir. Bakın bakalım köpekler hakkında bilmediğiniz ne kadar çok şaşırtıcı gerçek var.

Köpekler hakkında bilmediğiniz 10 şaşırtıcı gerçek

Köpeklerle ilgili sayfalarca şey okumuş olabilirsiniz, ama yazacaklarımızın yarısını bile duymadığınızdan eminiz. Not alın ve bize burada okuduklarınızdan kaçını bilmediğinizi söyleyin!

1- Yüzümüzü okuyabilirler

sarışın kadın ve köpek

Üzgün ya da kızgın olabilirsiniz, hatta bunu köpeğinize söylemiş ya da söylememiş de olabilirsiniz. Ama siz daha konuşmadan o nasıl hissettiğinizi ve size ne olduğunu bilir. Bu bilimadamları tarafından da kanıtlanmış bir gerçek. Hayvanların duygularımızı fark edip birbirinden ayırabildiğini gösteren pek çok bilimsel çalışma mevcut.

2-  Patileri aracılığıyla terlerler

Hiç bir köpeğin terlediğini gördünüz mü? Eminiz görmemişsinizdir. O kadar tüylü olmalarına ve özellikle yaz aylarında sıcaklığın çok yüksek olmasına rağmen nasıl terlemediklerini düşünmüşsünüzdür. Cevabı çok basit. Evet, onlar da terliyor, sadece aklınıza ilk gelen yerlerinden değil.

Köpeklerin ter bezleri patilerindeki pedimsi yapılarda yer alıyor. İşte bazen nereden geldiğini anlamadığınız o tuzlu koku da köpeğinizin patilerindeki pedlerden geliyor.

3- Sesleri benzersizdir

Aynı bizlerin parmak izleri gibi onların da sesleri benzersizdir. Nasıl ki bir elimizin parmak izleri diğer elimizdekilerle bile aynı değilse onların da her birinin sesi diğerlerinden farklı.

4- Pek çok milyoner köpek var

Ünlülerin, hatta manken ve oyuncuların bile, evcil hayvanları veya mirasçıları çok zengin. Hatta sizin hayatınız boyunca görebileceğinizden çok daha fazla paraya sahip olan köpekler bile var. Kendilerine bir miras kaldığında bunun yönetilmesi için bir vasi atanıyor.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bile, en azından bir milyon köpek ölen sahiplerinin parasına sahip.

5- Kelime öğrenebilirler

“Normal” bir köpek çok zekidir ve aynı çocuklar gibi beyinleri pek çok bilgiyi alabilir. Bu yüzden 200 ila 500 arasında kelimeyi öğrenip hatırlayabilirler. Hatta basit matematik problemlerini de öğrenebilirler.

6- Greyhound cinsi köpekler sandığınızdan daha ilginç

Köpeklerin çok uzun yıllardan beri var olmadığı söylenir. Ancak Greyhound cinsi köpekler sadece en hızlı (saatte 45 kilometreye ulaşan) köpek değil, aynı zamanda İncil’de bahsedilen tek köpek olarak da bu tezi çürütüyor. (30:31. Ayetler)

7- Vücut ısısı insanlara göre daha yüksek

Herhangi bir zamanda çok sıcaklarsanız emin olun ki köpeğinizin vücudu sizinkinden daha sıcak. İnsanların vücut ısısı 35 – 37 derece arasında seyrederken köpeklerinki 38 – 39 derece civarındadır.

Pire ve kenelerin de onlara bu kadar çabuk tutunmasının sebebi bu; sıcaklıkları.

8- Pitbull bir cins değildir

hüzünlü köpek

Aslında Pitbull için bir köpek cinsi denilse de bu bir yanılgı. Bu sadece American Pitbull Terrier, American Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Dogo Argentino, Japanese Tosa, Dogo de Bordeaux veya bulldong gibi farklı türleri tarif etmenin bir you. “Pitbull” terimi bunların hepsini içeriyor.

9- Yağmurda zor işitirler

Köpeğiniz yağmurda dışarı çıkmak istemiyorsa bunun sebebi ıslanmak istememesi değil, yağmur sesinin onu çok rahatsız etmesidir. Çünkü yağmur çevredeki diğer bütün sesleri yükseltir ve bu da hassas kulaklarını rahatsız eder.

10- Kanseri teşhis edebilirler

Eğer kanserseniz siz ya da doktorunuzdan bile önce köpeğiniz bunu fark eder. Veya şeker veya sara gibi hastalıkları da. Bilim adamları bu durumu henüz açıklayamamış olsa da büyük ihtimalle koku alma yeteneklerinden kaynaklanıyor.

Köpeklerle ilgili şaşırtıcı gerçeklerin bir kısmından bahsettik, ancak bundan da fazlası var. Öğrenmek için sayfamızı takip etmeye devam edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.