Köpeğinizle Konuşmak Sizi Daha Akıllı Yapar

Belki de köpeğinizle konuştuğunuz için size deli diyorlar. Ama bu doğru değil!
Köpeğinizle Konuşmak Sizi Daha Akıllı Yapar

Son Güncelleme: 19 Ekim, 2018

Belki de sevdikleriniz onlara neden bir insanmış ya da çocuğunuzmuş gibi davrandığınızı anlamıyor. Bu makalede evcil hayvanlarınıza karşı tutumunuzun sizi neden daha akıllı yaptığından bahsedeceğiz. Şaşırtıcı olacak!

Köpeğinizle konuşmak delilik değil, tersine akıllılık

 köpeklerle konuşmak

“Gittiğimde beni özledin mi?” “Yemeğini beğendin mi?” “Yürüyüşe çıkmaya ne dersin?” “Bugün kanepede uzanıp hiçbir şey yapmamak için harika bir gün, değil mi?” Eğer sık sık köpeğinize söylediğiniz için bu cümleler size tanıdık geliyorsa üzülmeyin. Dünyada bunu yapan tek siz değilsiniz.

Hayvanlarımızla konuştuğumuz için insanlar bize “deli” gözüyle baksa da, aslında bu onlarla bir ilişki kurmanın en sağlıklı yolu.

Köpekler bizi herkesten iyi tanır. Daha da ötesi, biz de bir bakışımızla bile onlar için yanlış olanı biliriz. Bu yüzden aramızdaki dostluk ve sevgi karşılıklı. Köpeklerin üzgün, kaygılı veya mutlu olduğumuzu anlayabilme yetenekleri vardır. Onlar benzersiz bir terapi ve mutluluk kaynağıdır. Buna hiçbir şüphe yok.

Son zamanlarda, pek çok insan, çift veya aile köpeklerini ailenin bir üyesi olarak görüyor. Buna “insanbiçimcilik” de deniliyor. Ve her ne kadar yeni bir kavram olmasa da, gittikçe daha çok yayılıyor. Tarihsel geçmişine bakıldığında da, insanların hayvanlara karşı davranışları aptallık, çılgınlık veya çocukluk olarak görülmüştü.

Köpeğinizle konuşmanın faydalarına dair bilimsel çalışma

Her ne kadar doğal olsa da, gezegendeki en zeki canlılarız. Ya da en azından Chicago Üniversitesi’nde Davranış Bilimleri Profesörü olarak çalışan Nicholas Epley’in çalışması öyle söylüyor. Kendisine göre başka hiçbir tür bizlerle aynı alışkanlıklara sahip değil.

Bu (cevap veremeyecek bir şeye konuşmak) sadece hayvanlarla değil, nesneler ve durumlarla da ilgili. Örneğin; sıcaktan dolayı “kahretsin” dediğimizde de sanki bir insanmışcasına havayla konuşmuş oluyoruz.

Bu gerçek (insani özellikleri bir başka türe geçirme) ciddi bir zihinsel işlem gerektiriyor. Bu yüzden buna sahip olanların daha fazla beyin aktivitesi mevcut. Bu da; hayvanlarla konuşan insanlara “aptal” diye bakmaktansa üstün bir zihinsel güçleri olduğunu kabul etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Araştırma bir insanın bir köpeğe veya nesneye bir kişilik atfettiğinde aslında hayal gücünü çalıştırdığını gösteriyor. Ve karşılığında, diğer canlıların zihnini algılama yeteneğini de geliştiriyor. Hatta bazıları bu şekilde (beyni aktif tutarak) ruh sağlığını geliştirmenin de mümkün olduğuna inanıyor.

Biz, insanlar olarak mükemmel derecede sosyal bir türüz ve iletişim kurmamız gerekiyor. Bunu bize benzeyenlerle yapmadığımızda, hayvanlarla iletişim kurmaya çalışıyoruz. Ve köpekler de en sevilen hayvanlar olduğu için, sohbet etmeye bire bir adaylardan oluyorlar.

Başka bir canlı ile iletişim kurma şansımız olduğunda, iletişimi arttırabilmek için de elimizden geleni yapıyoruz. Köpeğimizin gözlerinin içine bakıyoruz, bitkilere insani özellikler atfediyoruz ya da doğada gerçekleşen olayları tamamen insani sıfatlarla tanımlıyoruz.

Köpeklerimizle konuşuyoruz ve onlar da anlıyor

köpeklerle konuşmak

Pek çok insan onlara söylediklerimizi hayvanların anlayıp anlamadığını merak ediyor. Ve cevap “kısmen evet”. Kanada, Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi’ndeki bir köpek araştırmacısı köpeklerin 160 civarında kelimeyi anlama yeteneği olduğunu söylüyor. Buna ek olarak, köpekler iki yaşında bir çocukla aynı seviyede zihinsel soruları da çözebiliyormuş.

Ayrıca İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma da köpeklerin kendileriyle konuşan bir insanın aksanını (tonunu) da ayırt edebildiğini söylüyor. Bu yüzden de ses tonu, vücut dili ve el hareketleri sayesinde kendileriyle konuşan kişinin sevecenlikle mi, öfkeyle mi konuştuğunu anlayabiliyorlar.

Köpeklerin beyinlerinde insan beynindekine benzer bölgeler vardır, bu sebeple seslere duyarlıdırlar. Bizimkine benzer bir şekilde bilgiyi yorumlayabilirler. O yüzden artık biliyorsunuz, köpeğinizle konuşmak harika bir fikir.

Ana görselin kaynağı: tico_24


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.