Köpeklerde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

15 Ekim 2018
Mide ve ağızda bulunan bakteriler köpeklerde ağız kokusuna neden olur. Bu kötü kokuyu köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayarak ve onu doğal gıdalarla besleyerek önleyebilirsiniz.

Ağız kokusu (tıptaki adıyla halitoz), evcil hayvanınız sahip olabileceği en rahatsız edici şeylerden biridir. Evcil hayvanların ağız kokusu, insanlarda olduğundan çok daha kötüdür. Aşağıda verdiğimiz tavsiyeler ile evcil hayvanınızın kötü ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Köpeklerin ağzı neden kötü kokar?

Köpeklerin vücut kokusu, insanlarınkinden çok daha farklı ve belirgindir. Aynı şekilde ağız kokuları da çok yoğundur ve kolayca fark edilebilir.

Köpeklerde ağız kokusu, normal bir durum değildir. Bu kötü koku ağız veya midede bakterilerin oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, köpek nefes aldığında veya havladığında etrafa kötü koku yayılır.

Bu temel sebebin yanı sıra, bazı ilaçların kullanımı ya da belirli gıdaların tüketilmesi de köpeklerde kötü ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenle, köpeklerde ağız kokusunu önlemenin birden fazla yolu vardır.

Köpeklerde ağız kokusu nasıl önlenir?

Beslenme düzeninin değiştirilmesiyle

Kötü bir beslenme düzeni, köpeklerde kötü ağız kokusunun en temel sebeplerinden biridir. Kalitesiz köpek mamaları veya onların çok fazla tüketilmesi ağız kokusuna neden olabilir. Bu nedenden dolayı oluşan ağız kokusunun giderilmesi için BARF diyetinin uygulanması tavsiye edilir. 

Köpek mamalarının tavsiye edilmesine rağmen içeriğinde bulunan bazı katkı maddelerinin ağız kokusuna neden olduğu kanıtlanmıştır. Doğal gıdalardan oluşan bir beslenme düzeni, kısa bir süreliğine bile olsa, ağız kokusunun temel nedeninden kurtulmak için mükemmel bir yöntemdir.

köpeklerde ağız kokusu

Ağız hijyeninin sağlanmasıyla

Kötü diş ve ağız hijyeni köpeklerde de ağız kokmasına neden olur. Bir köpek dişlerinin bakımını kendisi yapamaz, bu yüzden dişlerini fırçalamak sahibinin sorumluluğundadır. Maalesef ki, insanların çoğu, evcil hayvanlarını çok fazla sevip ilgilenmesine rağmen, genellikle köpeklerinin diş temizliğini unutuyor.

Aynı zamanda, köpeklerin maruz kaldığı bakterilerin dışında, köpek maması da dişlerde plak birikmesine neden olur. Bu nedenle, eğer sahibi köpeğinin ağız hijyeni ile ilgilenmiyorsa, köpeğin ağzı beklenenden çok daha kısa bir sürede kokmaya başlar.

Köpeğinizin dişlerini temizlemeyi bir alışkanlık haline getirin. Doğru bir teknik için veterinerinize danışın. Kötü ağız kokusuyla daha kolay baş edebilmek için kaliteli bir diş fırçası ve diş macunu kullandığınıza emin olun.

Köpeğinizin kötü ağız kokusuyla baş etmek için ev yapımı çözümler

Ev yapımı doğal çözümler evcil hayvanlar için de etkilidir! Aşağıda verdiğimiz çözümlerin kesinlikle işe yarayacağını garanti edebiliriz.

köpeklerde ağız kokusu

Ona yemesi için sebze verin. Tüm sebzeler ağız kokusunu yok etmeye yardımcı olmaz, fakat maydanoz ve havuç kötü ağız kokusu için doğal bir tedavidir.

Elma sirkesi. Çoğu insan tarafından sirkenin kokuları etkisiz hale getiren bir özelliği olduğu bilinir. Köpeğinize elma sirkesini vermeden önce içme suyuyla karıştırmalısınız. Bazı köpekler sirkeyi sevmeyebilir veya içmeyi reddedebilir. Eğer evcil hayvanınız hoşuna gitmediyse, onu içmesi için zorlamayın, çünkü ağız kokusuyla baş etmek için yapabileceğiniz başka şeyler de var.

Köpeğinizin içmesi için her zaman bir kapta temiz su bulundurun. Kapta hala biraz su kaldığı için suyu değiştirmediğiniz zamanlar olabilir. Fakat köpeğinizin su kabında ağzının kötü kokmasına neden olabilecek toz ve benzeri maddeler birikebilir.

Şeker. Piyasada köpeklerin kullanımına uygun, ağız sağlığı için birçok şeker bulunmaktadır. Köpeğiniz için hangisinin daha etkili olabileceğini öğrenmek için veterinerinize veya bir evcil hayvan dükkanına danışın.

Köpeğinizin ağız kokusu varsa, bu sorunla başa çıkmanın ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Verdiğimiz tavsiyeleri uyguladığınız takdirde, köpeklerde ağız kokusu sorununu düşündüğünüzden çok daha kısa bir sürede çözebilirsiniz.