Köpeğinizi Ağzından Öpmeniz Enfeksiyon Kapmanıza Neden Olabilir

Köpeğinizi Ağzından Öpmeniz Enfeksiyon Kapmanıza Neden Olabilir

Son Güncelleme: 25 Haziran, 2018

Köpeğimizi öpmenin ya da onun bize bir öpücük vermesine izin vermenin, sevgiyi göstermenin harika bir yolu olduğunu düşünürüz. Elbette, çok sevdiğimiz köpeğimiz sadece bir evcil hayvan değil; aynı zamanda tek çatı altında mutlu mesut yaşayan ailemizin bir parçasıdır. Bazı araştırmalar, köpeğinizi öpmenin iyi ve sağlıklı olduğunu savunsa da, bunu yapmak hastalıklara ve enfeksiyonlara sebep olabilir.

Köpeğinizi öpmek = enfeksiyon bulaşma riski

köpeği ağzından öpmek

Bir köpeği sevmek ve bu sevgiyi ona göstermek çok güzel bir histir. Fakat bu hem köpekler hem de insanlar için kötü sonuçlar doğurabilir. Köpeklerle çok yakın temas kurmak, bakteri ve virüslerin bulaşmasına sebep olabilir. Ayrıca, diş hastalıklarına yakalanma olasılığını da artırır.

Osaka Üniversitesi’nden bir grup Japon bilim insanı tarafından Dr. Yoji Yamkazi liderliğinde yapılan bir araştırmaya göre, çoğu insan köpeğini ailenin bir üyesi olarak görüyor. Bu nedenle, köpeklerini ağzından ya da yüzünden öpmenin yanlış bir davranış olduğunu düşünmüyorlar. Bu çalışma, köpekleriyle yakın temas kuran bireylerin virüs kapmasından dolayı hastalıklara daha çok yakaladığını gösteriyor.

Bu araştırma için 66 köpeğin ve sahiplerinin yanı sıra hayvan barınaklarındaki veteriner hekimlerin ve gönüllülerin sağlığı incelendi. Sonuçlar oldukça dikkat çekiciydi; köpeklerini öpen kişilerin büyük bir çoğunluğunun ağzında piyore ya da diğer adıyla periodontitise neden olan bakterilere rastlandı.

Bu, dişleri destekleyen kemiklerin ve dokuların zarar görmesine ve dişlerin gevşeyip tamamen düşmesine neden olan çok ciddi bir enfeksiyondur. Aynı zamanda, bu araştırmanın sonucu, köpeklerde insanlara özgü olan ağız bakterileri tespit edildi.

Köpeklerin ve insanların vücutlarında farklı bakteri türleri bulunmasına rağmen, öpüşme veya diğer yakın fiziksel temas yoluyla birinden diğerine bulaşabilir.

Köpeğinizi öperseniz ne olur?

Eğer sizde evcil hayvanıyla birlikte uyuyan ya da evcil hayvanını yüzünden veya ağzından öpenlerden biriyseniz, hayvanların vücudunda bulunan kenelerin, insanlarda Lyme hastalığına neden olabileceğini aklınızda bulundurun.

Peki nasıl oluyor da evcil hayvanımı öpmem bu kadar ciddi bir hastalığa neden olabiliyor? Köpekler, kenelerin neden olduğu yaraların ve kaşıntıların olduğu yerleri yalarlar. Eğer vücutlarında keneler varsa, bölgeyi ısırarak onları çıkarmaya çalışırlar. Bu parazitler, hayvanların derisine yapışır, ve çok uzun süre orada durarak kanlarını emer. Ayrıca, köpekler kaptıkları bir enfeksiyonu tükürük yoluyla insanlara bulaştırabilir.

Köpeğinizi öptüğünüz için size bulaşabilecek diğer bir enfeksiyon ise kuduzdur. Kuduz sadece köpekleri değil, aynı zamanda insanları da etkiler. Ve tükürük yoluyla bulaşır! Köpeklerde çok yüksek ateş, agresif davranışlara ve hatta beyine sıçrarsa ölüme neden olur.

Köpekleri öpmenin yol açtığı ciddi sorun – Parvo virüs (Kanlı ishal)

oturan köpek ve sahibi

Bu hastalık oldukça bulaşıcıdır ve tükürük ve dışkı yoluyla bulaşır. Parvo virüsü şiddetli iklim koşullarında (soğuk, sıcak, kuru, nemli vb.) uzun bir süre hayatta kalabilecek kadar dirençlidir. Genellikle dört aya kadar olan henüz aşı yapılmamış yavru köpekleri etkiler.

Çok bulaşıcı olan bu virüs, öpüşme yoluyla köpeklerden insanlara geçebilir. Rottweiler ve Doberman bu virüse karşı en savunmasız ırklardır. Bu onlar için ölümcül olabilir. Evcil hayvanlarımıza bu virüse karşı aşı yaptırmazsak, kanlı ishal hastalığına yakalanabilirler ve bu öpüşme yoluyla bize de bulaşabilir.

Bu nedenle, her türlü hastalığı önlemek için köpek sahiplerinin evcil hayvanlarının aşılarını yaptırmasını tavsiye ediyoruz. Bu sadece köpeklerinin sağlığı için değil, tüm ailenin sağlığı için gerekli.

Evcil hayvanınız çok sağlıklı ve temiz görünüyor olsa bile, onu öpmemenizi öneririz. Çünkü, evcil hayvanımızın bir sağlık sorunu ya da vücudunda herhangi bir bakteri veya virüsün olup olmadığını bilemeyiz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Yatağınıza Girmesine İzin Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Yatağınıza Girmesine İzin Vermeden Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bazı köpek sahipleri yatak odalarına dahi onları sokmazken bazıları da köpekleriyle beraber aynı yatakta uyurlar. Bu durum ayarlanabileceği gibi sı...