Köpeğinizin Ömrünü Kısaltabilecek 7 Şey

Bir köpeğin uzun yıllar yaşaması için sihirli bir numaraları yoktur, ancak bu, belirli bakımlarını ihmal etmemek meselesidir. Onlara bir göz atalım.
Köpeğinizin Ömrünü Kısaltabilecek 7 Şey

Son Güncelleme: 09 Temmuz, 2022

Bir hayvana bakmayı taahhüt eden herkes onun mutlu ve uzun yıllar yaşamasını ister. Ancak farkında olmadan köpeğinizin ömrünü kısaltan şeyleri istemeden yapıyor olabilirsiniz.

Bu makalede tam olarak bunun hakkında konuşacağız. Etkileri bilinmiyorsa, köpeğin sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olan ve sonuç olarak yaşam beklentisini kısaltan eylemler. Bu yazımızdaki bilgileri kaçırmayın, çünkü köpeğinize verdiğiniz bakımı geliştirmek için asla geç değildir.

İstemeyerek yaptığınız ancak köpeğinizin ömrünü kısaltan şeyler

Bakımlı bir köpek 15 yıl, hatta bazı durumlarda daha fazla yaşayabilir. Ancak bu rakam şans eseri değil, hayvanın yaşamı boyunca ihmal edilmemesi gereken iyi bir bakımın sonucudur. Gelin bu konuda kaçınılması gereken bazı alışkanlıklara bir göz atalım.

1. Onları kötü beslemek

Bir tabak ile bir köpek.

İnsan da olsak hayvan da, yediğimiz şeyler bizi oluşturur. Veterinerler bu konuda çok ısrar ediyor çünkü bu şekilde sadece bir hayvanın ağırlığını kontrol etmiş olmuyorsunuz. Bir köpeğin mamasının bileşimi, genel sağlığını dengeler, böylece kardiyovasküler hastalık, diyabet veya diş hastalığı gibi gelecekteki sorunları önler.

Ortalama olarak, sağlıklı, tam yetişkin bir köpek, günlük diyetinde %18 protein ve %5 yağ tüketmelidir.

Köpeğinizin tabağınızdaki yemekten istemesi normal. Güzel kokuyor ve siz onu yiyorsunuz, o yüzden paylaşmanızı isteyecek. Kalbinizi yumuşatma konusunda uzman olmalarına rağmen, yemeğinizin bileşenlerinin çoğu köpekler için uygun olmadığından, bu konudaki eğitimleriyle tutarlı olun. Kaprislerine boyun eğmek, uzun vadede vücutları üzerinde yalnızca olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

2. Düzgün temizlememek

Köpeklerin kendilerini tımar ettikleri doğru olsa da, onları yıkamamanın köpeğinizin ömrünü kısaltabilecek şeylerden biri olduğunu unutmamalısınız. Her köpeğin kürküne ve yaşam tarzına bağlı olarak kendi banyo sıklığına ihtiyacı vardır. Tırnaklarının, kulaklarının ve dişlerinin de özel bakım gerektirdiğini unutmayın.

Uygun hijyen olmadan, parazitoz ve enfeksiyon sorunları sıklıkla ortaya çıkar.

3. Onları yürüyüşe çıkarmamak

Düzenli egzersiz yapmayan bir köpeğin yaklaşık 5 yaşında sağlığı bozulmaya başlayacaktır. Köpekler, diğer hayvanlar gibi hareket etmeye, enerji harcamaya ve dışarı çıkmaya ihtiyaç duyar. Bunu yapmamak hem fiziksel hem de zihinsel sağlıkları için zararlıdır, çünkü sokakta karşılaştıkları uyaranlar evde aldıklarıyla kıyaslanamaz, ki bu çok daha sınırlıdır.

4. Onları eğitmemek veya sosyalleşmelerine yardımcı olmamak

Artık birçok insan sahiplenmeyi tercih ettiğinden, kötü muamele görmüş veya son evlerine ulaşana kadar onursuz bir yaşam sürmüş hayvan vakalarını bulmak kolay. Bu nedenle, müdahale etmezsek birçoğu davranış ve sosyalleşme sorunları geliştirecektir.

Bir köpek, çevresindeki insan ya da değil, evcil ya da vahşi tüm türlerle bir arada yaşamayı öğrenmek için sahibinin rehberliğine ihtiyaç duyar. Aksi takdirde kaza olasılığı artar ve köpeğin ruh sağlığı bozulur.

5. Düzenli kontrollerine götürmemek

Köpeğinizin hayatını fark etmeden kısaltabilecek başka bir şey de aşılar, solucanlar ve kontroller konusunda kendi rehberliğinize güvenmektir. Bu plana uymak, distemper veya kuduz gibi yaygın köpek hastalıklarını önlemenin yanı sıra iç veya dış parazitlere karşı koruma sağlar.

Ancak akılda tutulması gereken başka bir şey var. Köpeğinizi aşıladığınızda sadece onu değil, zoonoza duyarlı diğer tüm köpekleri ve türleri de korumuş olursunuz. Bu nedenle, zamanı geldiğinde veterinerinizi ziyaret etmeyi asla ihmal etmeyin.

Köpeğin kulaklarını kontrol eden bir veteriner.

6. Köpeğinizin yanında kimyasal malzemeler kullanmak

Örneğin ev temizliği, kozmetik veya bahçe bakımı için olan ürünlerin çoğu sadece insanları zehirlememek için yapılmıştır. Ayrıca bir yudum çamaşır suyu almamanız gerektiğini siz bilseniz bile, köpeğiniz bilmiyor.

Köpeğiniz bir şişe amonyak ile oynayacak tipte olmasa bile, bu ürünleri her zaman onların erişemeyeceği bir yerde tutmaya çalışın. Birçoğu asla yanlarında kullanılmaması gerektiği için etiketleri de okumalısınız.

7. Stresli bir ortam yaratmak

Yüksek sesler, kavgalar ve hatta uyarılma eksikliği köpekler için stres faktörleridir. Köpeğiniz için yeterli uyarı ile sakin bir ev ortamı sağlamak, onu iyi bir diyetle beslemek veya egzersiz için dışarı çıkarmak kadar önemlidir.

İnsanlarda olduğu gibi, üzüntü ve stres bir köpeğin ömrünü kısaltır.

Bu koşulları günlük olarak önemsiz bulabilirsiniz (“bugün bir dilim pizza yerse ne olur ki?”), ancak köpeğinizin ömrünü uzatmanın anahtarı tutarlılıktır. Hayatlarına bir günde yıllar eklemeyeceksiniz, ancak bir süre içinde yapabilirsiniz. İhtiyaçlarını ihmal etmediğinizden emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.