Köpeklerde 4 Çeşit Diş

Köpeklerdeki farklı diş türlerinin sıyırma, öğütme, çiğneme ve savunmada özel işlevleri vardır. Burada onlar hakkında bilgi edinin.
Köpeklerde 4 Çeşit Diş

Son Güncelleme: 03 Mayıs, 2022

Köpekler etçil difiyodontlar ve heterodontlardır. Bu, yaşamları boyunca süt dişleri (veya süt dişleri) ve kalıcı dişler olmak üzere 2 takım dişleri olduğu ve ağızlarına yayılmış birbirinden farklı dişlere sahip oldukları anlamına gelir. Köpeklerde diş tipleri, bulundukları aşamaya bağlı olarak şekil ve sayı olarak değişir.

Köpeklerin ne tür dişlere sahip olduğunu ve dişlerinin nasıl geliştiğini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki makaleyi kaçırmayın. Bu bilgi, köpeğinizdeki olası ağız problemlerini hayatının herhangi bir döneminde tespit etmek söz konusu olduğunda gerçekten faydalı olacaktır.

Köpek dişlerinin gelişimi

Köpekler dişleri olmadan doğarlar. 15 günlükken, süt dişleri aşağıdaki listede örneklendiği gibi belirli bir sırayla çıkmaya başlar:

 • Köpek dişleri: Bunlar ilk ortaya çıkanlardır. İlk önce üsttekiler patlar ve birkaç gün sonra alttakiler patlar.
 • Kesici dişler: Yaşamın 18. günü ile bir ayı arasında kesici dişler ortaya çıkar. Uçlardan merkeze doğru çıkarlar ve önce çenede belirirler.
 • Premolarlar: Son premolarların ortaya çıkması 8 hafta kadar sürebilir.

Yavruların 12’si kesici diş, 4 köpek ve 12 küçük azı dişi olmak üzere 28 dişi vardır ve diş formülü 2 x (Di 3/3 Dc 1/1 Dp 3/3) = 28’dir. Bir köpeğin, o zamana kadar azı dişleri olmaz. Kesin ve kalıcı dişlenmeyi geliştirir.

Köpek yavruları diş çıkarırken, rahatsızlığı azaltmak için ulaşabilecekleri her şeyi çiğnemek istemeleri yaygındır. Onlara belirli diş kaşıyıcıları sağlamak iyi bir fikirdir.

3 aylıktan itibaren kalıcı dişler çıkmaya başlar. Bunu yapmak için, süt dişlerinin kökleri emilir ve yenileri onları dışarı iterken süt dişlerini düşürür. Bu dişler için de belirli bir sıralama vardır:

 • Kesici dişler: Bunlar ilk çıkan dişlerdir. Süt dişlerinin aksine, merkezden ağzın uçlarına doğru büyümeye başlarlar. 4 aya kadar hepsinin patlaması gerekir.
 • Köpek dişleri: Büyümeleri genellikle yaklaşık 4 ayda kesici dişlerinkiyle örtüşür. Alttakiler üsttekilerden önce çıkar.
 • Premolarlar: 4 buçuk aydan 6 aya kadar çıkarlar.
 • Azı dişleri: Bu dişler en son çıkanlardır ve kesin dişlenmeyi yaklaşık 8 aylıkken tamamlarlar.

Bu, toplam 42 kalıcı dişe kadar ekleyecektir. Yetişkinler için (ve herhangi bir oral yanlış hizalama olmaksızın) kalıcı diş formülü aşağıdaki gibidir: 2 x (I 3/3 C 1/1 P 4/4 M 2/3)= 42.

Bir köpeğin ağzı ve dişleri profili.

Köpeklerde 4 çeşit diş

Artık köpeklerde dişlerin gelişimini bildiğinize göre, her bir türünün hangi işlevleri yerine getirdiğini bilmek isteyeceksiniz. Bunu aşağıda ayrıntılı olarak görebilirsiniz, bu yüzden okumaya devam edin.

Kesici dişler

Kesici dişler ağzın önündeki küçük dişlerdir. Köpek, 3 küçük sivri lobları olduğu için kemiklere yapışan eti kazımak için kullanır. Bu tırtıklı şekle fleur de lis denir.

Köpeğin ortasından uçlarına kadar hem çenede hem de maksillada 2 dış kesici, 2 orta ve 2 kerpeten vardır.

Köpekler ayrıca kendilerini tımar etmek için kesici dişlerini kullanırlar. Genellikle kürklerini kemirerek ve parazitleri tespit edip öldürmek için kesici dişlerini kullanarak pire ve keneleri çıkarmaya çalışırlar. Bu dişler ayrıca kaşıntılı deriyi gidermek için de faydalıdır.

Köpek dişleri

Köpek dişleri, ağzın önünde ancak kesici dişlerin arkasında bulunan uzun, sivri dişlerdir. Dişler olarak da bilinirler. Bu dişler, büyük et parçalarını ağza sığacak şekilde parçalamak için kullanılır. Katı veya isteğe bağlı etçil hayvanlar (köpekler gibi) diş geliştirmiştir, bu nedenle ortak adları canids olarak geçer.

Dişler ayrıca köpek ağzına bir şey aldığında bir bağlantı noktası oluşturur: Onları bir nesnenin (veya avın) içinden geçirirse, onu çıkarmak çok zor olacaktır. Savunma söz konusu olduğunda, köpek dişleri köpeğin en güçlü silahı olacaktır.

Köpekler de tür içi iletişim için çok önemlidir. Bunları göstermek genellikle saldırganlığın veya saldırma niyetinin bir işaretidir.

Küçük azı dişleri

Küçük azı dişleri köpeklerin arkasındaki keskin dişlerdir ve asıl işlevi yiyecekleri çiğnemek ve öğütmektir. Yiyecek bolusunu oluşturmak için küçük azı dişlerini kullandıklarından, ağız açıldıktan sonra köpek dişlerinin ağzın yalnızca bir tarafıyla çiğnediğini görmek yaygındır.

Azı dişleri

Azı dişleri ayrıca taşlama için kullanılır, ancak küçük azı dişlerinden çok daha güçlü ve daha büyüktürler. Bu nedenle bu dişler kuru mama gibi daha sert gıdaları öğütür. Mandibula ve maksillada en arkada bulunan dişlerdir.

Ruminant memelilerin, omnivorlardan ve yırtıcılardan daha gelişmiş azı dişleri vardır. Bunun nedeni, besinlerini almak için çimleri maksimuma kadar çiğnemeleri gerektiğidir.

Diş çıkarma sırasında köpeğinize nasıl yardımcı olunur?

Köpeklerin dişleri çıktığında rahatsızlık hissettiklerinden yukarıda bahsetmiştik. Bu işlemi kolaylaştırmak ve nesneleri çiğneyerek zarar vermelerini önlemek için işte size birkaç ipucu:

 1. Yavru köpeğinize çiğneme oyuncakları verin: Çiğnenebilir ve yavru köpeğinizin ağzına uyacak büyüklükte olduklarından emin olun. Zehirli maddeler içerebileceğinden veya kırılabileceğinden, bir parçayı yutma riskini artırabileceğinden kalitesiz oyuncaklara dikkat edin.
 2. Köpeğinizin ağzını sık sık kontrol edin: Bu şekilde her şeyin yolunda olup olmadığını anlayacaksınız. Aşırı kanama, düşmeyen dişler, ağrı veya başka belirtiler fark ederseniz, veterinerinize görünün.
 3. Köpeğinizin dişlerini temizleyin: Köpeğinizin diş hijyeni için doğru ürünleri kullanın. Bu, köpeğinizin açık diş etlerinde veya boşluklarında enfeksiyon olmamasını sağlayacaktır.
Bir köpeğin ağzını dişlerini göstermek için açan kişi.

Bu adımlar sadece yavru köpeğinizdeki diş çıkarma rahatsızlığını hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda köpeğin oyuncaklarını kullanmaya alıştığı (nesnelere zarar vermek yerine) güvenli oyun için temel oluşturacaktır. Ayrıca, diş fırçalamaya küçük yaşlardan itibaren alışırlarsa, hayatının geri kalanında en iyi arkadaşınızın ağzına bakmak çok daha kolay olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Butler, P. M. (1939, May). Studies of the Mammalian Dentition.–Differentiation of the Post‐canine Dentition. In Proceedings of the Zoological Society of London (Vol. 109, No. 1, pp. 1-36). Oxford, UK: Blackwell Publishing Ltd.
 • AVEPA. (2012). Dentición en cachorros: determinación de su edad. https://avepa.org/pdf/Informe_denticion_y_edad_perros.pdf

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.