Kediler ve Balıklar Birlikte Yaşayabilirler mi?

Evcil kediler ve balıklar bir arada yaşayabilirler ancak yırtıcı içgüdülerini sınırlamak için bir takım ayarlamalar yapmanız gerekir. Yazımızda daha fazla bilgi edin.
Kediler ve Balıklar Birlikte Yaşayabilirler mi?
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Evde bir kediniz var ama sahip olduğunuz evcil hayvan sayısını artırmak mı istiyorsunuz? Köpeklerden bahsetmiyorsak, işler biraz karmaşıklaşabilir. Kediler doğaları gereği içgüdüsel ve yırtıcı hayvanlardır, bu nedenle ilk başta herhangi bir küçük omurgalıyı (kuş, tavşan, sürüngen, amfibi ve daha fazlası) potansiyel av olarak görürler. Bunu akılda tutarak şu soruya bir göz atmak istiyoruz: Kediler ve balıklar birlikte yaşayabilirler mi?

Bir kedinin içgüdüsel yükünü azaltmak, ilgili tüm taraflar için çok kötü sonuçlanabilecek devasa bir görev olduğundan, bu sorunun cevabı karmaşıktır. Evinizde hem bir kedinin varlığını hem de bir akvaryumun olmasını aynı anda istiyorsanız okumaya devam edin. Dengeyi sağlamak mümkündür, ancak çaba ve özveri gerektirir.

Kedi içgüdüsü

Hepimiz kedilerin doğuştan yırtıcı hayvanlar olduklarını biliyoruz: Onları sadece bir süre bahçede serbest bırakmanız yeterlidir ve birkaç saatten daha kısa bir süre içinde hareket eden her şeyi avlamış olacaklardır. Nature (2013) dergisinde yayınlanan profesyonel bir araştırma, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde evcil kedilerin her yıl 6,2 ila 22 milyar küçük memeliyi öldürdüğünü gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 ayda 1,3 ila 4 milyar kuş (endemik veya tanıtılmış) evcil veya vahşi kediler nedeniyle düştüğü için, kuşlar için bu rakam eşit derecede endişe vericidir. Bu, ekosistem söz konusu olduğunda ciddi bir sorundur ve kedilerin avlanma içgüdüsünün genomlarını asla terk etmediğini vurgular.

Bu veriler akılda tutulduğunda, herhangi bir küçük omurgalının (fare, sincap, kertenkele, kuş, balık ve daha fazlası) evcil bir kedinin gözünde potansiyel bir kurban olacağını anlamak zor değil. Bu nedenle uzun vadede kedi ve balığın bir arada yaşaması oldukça karmaşıktır.

Bir akvaryumun yanında oturan uzun tüylü bir kedi.

Kediler ve balıklar birlikte yaşayabilirler mi?

Bu sorunun basit cevabı evet, ancak kapsamlı bir nüans gerektiriyor. Kediler, büyük bir akvaryumda barındırılan evcil balıklarla bir arada yaşayabilirler, ancak bu, onları her an av olarak görmekten vazgeçecekleri anlamına gelmez.

Başka bir deyişle, siz aksini söyleseniz bile kedi muhtemelen tankın üyelerini yemek isteyecektir, bu yüzden işin sırrı bundan kaçınmaktır. Burada, türler arası bir arada yaşamanın gerçekleşmesini sağlamak için bazı anahtarlar bulunmaktadır.

Doğru tank modelini seçin

Balık kavanozları, kedinin patilerini suya sokmasını çok daha kolay hale getirecek bir üst açıklığa sahip olduklarından, bu gibi durumlarda en az uygun olanlardır. Ayrıca, bu yapılar her yönden eksiktir: Herhangi bir türü barındırmak için yeterli hacme sahip değildirler ve filtreleme sistemi sıfırdır.

Akvaryumun üyelerini koruyan ağır ve dayanıklı bir kapağa sahip büyük bir akvaryum en iyisidir. Üstten çıtçıtlıysa veya manyetize edilmişse kedinin açmasını imkansız kılacağı için çok daha iyi olacaktır.

Güvenli bir yere yerleştirin

Tankı yüksek bir yere (ideal olarak bir masa) yerleştirmek en iyisidir, ancak bu, kedinin ona erişmesini engellemez. Evcil kedilerin kendi boylarının 6 katına kadar zıplayabildiklerini ve neredeyse her yüzeye tutunmak için pençelerini kullanabildiklerini unutmayın. Tankın yüksek olması gerekir, ancak bulunduğu yerin 1-2 metrelik yakını mobilyalardan ve sandalyelerden de arındırılmalıdır.

Ancak kediniz isterse tankın olduğu alana atlayacaktır. Bu nedenle ciddi kazalardan kaçınmak için akvaryumun tabanını silikon ile masaya sabitlemenizi öneririz. Ayrıca, tankta ne kadar fazla su varsa, kedinin onu yere düşürme olasılığı o kadar az olacaktır.

Ortama kedi kovucuları yerleştirin

Kediler, nane, okaliptüs ve narenciye kokularından nefret eder. Bu nedenle, akvaryumun yanına bu maddelerden herhangi birinin küçük bir kavanoz içinde koymak her zaman iyi bir fikirdir. Balığı zehirleyeceğiniz için bu içeriği asla doğrudan tank suyuna dökmeyiniz.

Akvaryum dolabındaki alüminyum kenarlar da yardımcı olabilir, çünkü kedigiller bu malzemenin dokusundan nefret eder.

Geceleri akvaryumu örtün

Akvaryum ortamında bulunan balık türlerinin çoğu aktivitelerini gün içinde sürdürürken, kediler fazlasıyla gececidir. Bu nedenle, her tank için günde 8 saatlik sabit bir ışık fotoperiyoduna sahip olmak her zaman en iyisidir (akvaryum kapağına yerleştirilen bir spot ışığı ile elde edilen bir şey).

Balıklar geceleri ışığa ihtiyaç duymadığından tüm akvaryumu bir battaniye veya bezle kaplayabilirsiniz. Bu, yeni uyanan ve avlanmaya hazır olan kedinin tankın ilginç içeriğini görmesini engelleyecektir. Ayrıca bu , balığın stresini de azaltacaktır (çünkü etrafta dolaşan kediyi görmeyecektir).

Akvaryumun kapağına nesneler yerleştirin

Son olarak akvaryumun kapağına ağır cisimler koymak faydalı olabilir. Bu sadece kedinizin kapağı açmasını engellemekle kalmayacak, aynı zamanda tankın üzerine atlamaya karar vermeden önce kedinin üç boyutlu algısını biraz bozacaktır. Başka bir deyişle, ortamda ona yer olmadığını algıladığında tanka olan ilgisini kaybedebilir.

Durdurucu olarak yerleştirdiğiniz nesnelerin devrilmeye yatkın olduğunu unutmayın. Değerli veya kedinize zarar verebilecek hiçbir şey kullanmayın.

Akvaryumda yüzen küçük balıklar.

Olası bir birliktelik ama zor

Kediler ve balıklar ev ortamında birlikte yaşayabilirler, ancak bir felaketten kaçınmak istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Kediler her küçük omurgalıyı potansiyel bir besin kaynağı olarak görür ve ne yazık ki bu içgüdüyü ortadan kaldırmak imkansızdır. Bu nedenle çözüm, balıkla etkileşime girmesine izin vermemek, tanka erişmesini güvenli bir şekilde engellemektir.

Size verdiğimiz tüm yöntemler başarısız olursa, akvaryumu güvenli bir odada izole edin ve kedinin hiçbir koşulda içine girmesine izin vermeyin. Böyle bir durumun neden olacağı stresinin balığınızı öldürebileceğini unutmayın, bu nedenle kedinin çelişkili davranışlarının devam etmesine izin vermeyin. İlginizi çekebilir ...

Akvaryum Temizliği için Doğal Yöntemler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Akvaryum Temizliği için Doğal Yöntemler

Akvaryumdaki yosunlar, balık besleyen herkesin korkulu rüyasıdır. Bugün akvaryum temizliği için doğal yöntemlerin neler olduğundan bahsedeceğiz.
Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.