Köpeğiniz İçin Sigorta Yaptırmak Gerekli Mi?

Tehlikeli kabul edilen bazı köpek cinslerinin üçüncü kişilere verebileceği zarar nedeniyle sigorta yapmak zorunludur. Ancak köpeğiniz için sigorta yaptırmak başka nedenlerle de gerekli olabilir.
Köpeğiniz İçin Sigorta Yaptırmak Gerekli Mi?

Son Güncelleme: 06 Mart, 2019

Köpeğiniz için sigorta yaptırmak daha önce düşündüğünüz bir şey olabilir. Bununla birlikte, bunun yalnızca köpeğinizin potansiyel olarak tehlikeli bir cins olması durumunda gerekli olduğunu düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, sigorta yaptırma zorunluluğu olduğu doğru, ancak tehlikeli bir hayvana sahip olmayan kişiler de evcil hayvanlarını sigorta ettirebilirler. Köpeğiniz için sigorta yaptırmak gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, bu makaleyi mutlaka okuyun.

Köpeğiniz için neden sigorta yaptırmak neden gerekli?

Kanun, sahiplerinin köpeklerinden sorumlu olduğunu belirtir. Bu nedenle, evcil hayvanlarınızın diğer insanlara, evcil hayvanlara veya mülklere verdiği hasarı bir şekilde “ödemek” zorundasınız. Köpeğinizi ve cinsini iyi tanısanız bile köpeğiniz için sigorta yaptırmak utanılacak ya da yanlış bir şey değildir.

Tıpkı Kutsal Kitap’ın söylediği gibi, “baskı, bilge bir adamı bile delirtir.” Köpeğiniz kendini çaresiz hissettiği bir durumda kalarak bir hayvanı, çocuğu ya da başka birini ısırabilir.

Gerçek şu ki köpeğiniz için sigorta yaptırmak o kadar pahalı değildir, yıllık ödeme yaparsınız ve birçok sorunu önleyebilir. Diğer faktörleri de dikkate alarak göz önüne alabileceğiniz bir şey bu.

tehlikeli köpeğiniz için sigorta yaptırmak

Örneğin, köpeğiniz için sigorta yaptırmanın mecbur olduğu şehirler vardır. Başka bir deyişle, belediye meclisi belli köpek cinsleri veya tüm köpekler için sigortayı zorunlu tutarsa, başka hiçbir yasa sizi bu düzenlemeden muaf tutamaz. Bu yüzden köpeğiniz için sigorta yaptırmak gerekip gerekmediğini yaşadığınız kentin belediyesine sorarak öğrenebilirsiniz.

Öte yandan, köpeğiniz potansiyel olarak tehlikeli bir cins olmasa bile, 20 kilodan daha ağırsa, köpeğinizi sigorta ettirmelisiniz. Köpek sigortası yaptırırsanız, hukuki sorumluluğun yaşadığınız toplumun gereksinimlerine uygun olduğundan emin olmalısınız.

Sigorta yaptırmak evcil hayvan sahibi olma sorumluluğunun bir parçasıdır ve büyük problemleri önler.

Fiyatları karşılaştırın

Zorunlu olmasa bile köpeğiniz için sigorta yaptırmak istediğinize karar verdiyseniz, fiyatları karşılaştırdığınızdan emin olun. Evcil hayvan sigortası için ortalama fiyat yıllık 70 ila 92 dolar arasında değişmektedir. Bununla birlikte, sigorta şirketleri arasındaki rekabetten faydalanarak daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz.

Ayrıca ev sigortanızın evcil hayvanınızı kapsayıp kapsamadığını ve böyle olması durumunda ne tür bir teminat sağladığını da sorabilirsiniz.

köpeklerde saldırganlık

Dikkate alınması gereken başka bir şey de köpeğin değeridir. Paranın canlı hayvanlardan daha değerli olduğunu söylemeye çalışmıyoruz, ancak sigorta poliçeniz konusu olduğunda köpeğinizin değerini bilmek önemlidir. Bazı köpek ırkları çok pahalıdır. Bu tür sigorta poliçeleri, köpeğinizin kaybolması, çalınması veya kaza geçirmesi durumunda yeni bir köpek edinme maliyetini karşılayabilir. Aynı şekilde, veteriner masraflarını ve köpek otellerine ödemeniz gereken ücreti de kapsar.

Daha önce belirttiğimiz gibi, potansiyel olarak tehlikeli ırklar için sigorta şarttır. Sigorta poliçesi alma sürecinde sigorta şirketi belirli şartları yerine getirdiğinizi doğrulayacaktır:

  • Reşit olmak
  • Sabıka kaydı bulunmamak
  • Bu türden bir köpeğe bakmak için fiziksel ve psikolojik kapasiteye sahip olmak

Sonuç olarak, bir evcil hayvan sahibi olmanın büyük bir sorumluluk olduğunu zaten biliyorsunuz. Ayrıca belirli durumlarda, köpeğiniz ve davranışlarından sorumlu olan kişi sizsiniz. Sigorta birçok durumda sizi koruyacak ve bu size çok pahalıya mal olmayacak. Tedbirli olmak, pişman olmaktan iyidir, öyle değil mi?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.