Kedinizi Evde Yalnız Bırakmak

Yiyecek ve su varsa kediniz birkaç gün siz olmadan yaşayabilir. Kedilerin çok bağımsız hayvanlar olduğunu düşünseniz bile, onları evde yalnız bırakmak zihinsel sağlıkları için kötü olabilir.
Kedinizi Evde Yalnız Bırakmak
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler çok bağımsız hayvanlardır ve pek çok sahip, birkaç gün boyunca herhangi bir sorun yaşamadan kedileri evde yalnız bırakabileceklerine inanmaktadır. Ancak, kediler ilgi ister ve yalnızlık onlar için kötü olabilir. Peki ne kadar süre boyunca kedinizi evde yalnız bırakabilirsiniz? Daha fazlasını okumak için okumaya devam edin!

Kedinizi ne kadar süre boyunca  evde yalnız bırakabilirsiniz?

Her kedi benzersizdir, kendi kişilikleri ve bedenleri vardır ve her soruya evrensel bir cevap yoktur. Tüm kedilerin ihtiyaç duyduğu bazı temel bakımlar vardır, ancak onları evde yalnız bırakmadan önce kedinizin özel ihtiyaçlarını da düşünmeniz gerekir.

Veterinerler genellikle 1-2 günün kediler için “sağlıklı bir maksimum süre” olduğunu söyler. Bununla birlikte, bir kediyi evde yalnız bırakabileceğiniz süre, yaş, sağlık, büyüklük, cins, eğitim vb. gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Elbette, kedinizin siz evde yokken ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğundan emin olmalısınız.

Yaşlı bir kedi veya yavru bir kedi sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Onları çok uzun süre yalnız bırakamazsınız. Sağlık durumları çok hassastır, bu nedenle dikkatiniz refahlarında önemli bir rol oynar. Ayrıca, kedinizi yalnız kalabilmek için yetiştirmeniz ve evde yalnız kaldıklarında davranışsal sorunları önlemeniz gerekir.

Unutmayın, kedinizi evde yalnız bırakabileceğiniz süre mutlaka sağlıklı bir süre olmak zorunda değildir. Bir kedi, bol miktarda yiyecek ve su olduğu sürece sahibi olmadan birkaç gün yaşayabilir, ancak bu onun sağlığı için iyi olduğu anlamına gelmez.

Bu nedenle, bir kediyi sahiplendiğinizde, zihinsel ve fiziksel gelişimleri için iyi koşullar sağlama sorumluluğunu üstlenirsiniz. Kediler, iyi bir yaşam kalitesine sahip olmak için yiyecek ve sudan çok daha fazlasına ihtiyaç duyan akıllı, sosyal yaratıklardır.

bir kedi evde ne kadar yalnız kalabilir?

Tüm yetişkin kediler evde yalnız kalabilir mi?

Kedinizin kişiliği, en az yaşı kadar önemlidir. Bazı kediler daha bağımsızdır, bu yüzden sahipleri gitmiş olsa bile aldırmazlar.

Diğer kediler daha şefkatli ve sosyaldir ve sahiplerine çok bağlanırlar. Çok uzun süre yalnız kalırlarsa, stresli, gergin, üzgün veya endişeli hissetmeye başlayabilirler.

Bu olumsuz duygular agresif, yıkıcı davranışlara neden olabilir veya iştahlarını ve alışkanlıklarını değiştirebilir.

Kedinizi evde yalnız bırakmak, asla bir alışkanlık haline gelmemelidir. Tek başına çok fazla zaman harcayan kediler genellikle hareketsiz hale gelir, bu da fiziksel ve zihinsel sağlıkları için kötüdür. Egzersiz yapılmayan aktif olmayan bir rutin obeziteye ve diğer ilgili hastalıklara neden olabilir.

Sağlıklı bir ortama sahip değillerse, zihinlerini doğru şekilde uyaramazlar, bu durum strese ve sıkıntı ile ilgili davranış değişikliklerine ve sorunlara neden olabilir.

oyuncakla oynayan kedi

Kedinizi güvenli bir şekilde evde yalnız bırakmak için ipuçları

  1. Genç yaşta eğitmek. Herhangi bir kedi enerjisini pozitif olarak kanalize etmeyi ve yalnız olmakla baş etmeyi öğrenebilir. Ancak, sabırlı olmanız gerekecek ve pozitif şartlandırma kullanmanız gerekecek. Kediniz sizinle evde yaşamaya ilk başladığı anlardan itibaren eğitime başlamak en iyisidir.
  2. Uyarıcı ortam. Kedinize uyarıcıların bulunduğu bir ortam sağlamak, kedinizin aklını ve vücudunu çalıştırabilmesi için önemlidir. Bu aynı zamanda sağlıklı bir kiloya sahip olmasına ve istikrarlı bir davranış sürdürmelerine yardımcı olacaktır.
  3. Bir çok kedi dışarıya çıkmadığı için, enerjisinden evde kurtulması gerekir. Bu nedenle, kedinizin tırmalama direkleri, (etkileşimli) oyuncakları ve aktif olmasını ve eğlenmesini sağlayacak başka şeyleri olduğundan emin olun.
  4. Evinizi hazırlayın. Bir iki gün boyunca kedinizi evde yalnız bırakacaksanız, evinizi hazırlamanız gerekir. Beslendiklerinden ve sağlıklı olduklarından emin olmak için birden fazla kap yiyecek ve su bırakın.
  5. Otomatik bir yiyecek dağıtıcısı da çok yardımcı olabilir, ancak kedinize önce onu nasıl kullanacağını göstermeniz gerekir. Ayrıca birden fazla kum kutusu bırakmalısınız, böylece tuvaletini yapmaması gereken bir yerde yapmaz.
  6. Kedi bakıcıları. Seyahat etmek istiyor ve kedinizi yanınıza alamıyorsanız, o zaman kedinizle ilgilenecek birisinin olması iyi olur. Tabii ki, aile üyelerine veya arkadaşlarına sorabilirsiniz, ancak bunu yapmak için bir profesyonel de işe alabilirsiniz.
İlginizi çekebilir ...
Kedinizle Yapabileceğiniz Egzersizler
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedinizle Yapabileceğiniz Egzersizler

Egzersiz yapmak, kedilerin sağlıklı kalmasını ve mutlu olmasını sağlar. Peki kedinizle yapabileceğiniz egzersizler nelerdir? Öğrenmek için hemen tı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.