Köpek Gezdirmek İçin En Uygun Zaman Hangisidir?

Rutinler köpekler için iyidir. Gezdirmek için en uygun zamanları planlarken, günün hangi saatinde enerjik olduklarını dikkate almalısınız.
Köpek Gezdirmek İçin En Uygun Zaman Hangisidir?

Son Güncelleme: 16 Ağustos, 2018

Köpekler rutini seven hayvanlardır, işte bu yüzden sakin, mutlu ve dengeli bir hayvan olmaya devam etmesini istiyorsanız, düzenli bir yürüyüş programına tabii olmaları önemlidir. Bunu hangi evcil hayvan sahibi yapmak istemez ki? İnsanların genellikle yemek programları yaptıkları doğrudur ama, köpek gezdirmek için en uygun zaman hangisidir? Sizin bir yürüyüş programınız var mı?

Köpek gezdirmek için en uygun zaman…

Yürüyüşler bir köpeğin günlük hayatının önemli bir parçasıdır. Bu yürüyüşler sadece birkaç dakika süren rutinler şeklinde olmamalı ve sadece tuvalet ihtiyacı giderilip eve dönülmemelidir. Köpekler için yürüyüş bir ritüeldir. Stresini atmanın, rahatlamanın, enerjisini atmanın ve diğer köpekler ve insanlar ile etkileşim kurmasının bir yoludur.

Köpeği gezdirmek için belirli bir zaman dilimi yoktur ve aslında hayvanınız ona verdiğiniz programa alışacaktır. Bu nedenle, düzenli olarak takip edebileceğiniz bir program oluşturun. Köpeğinizi aceleyle gezdirmeyi tercih etmeyin, aksine, bu iş için yeteri kadar zamanınızı ayırın ve gezinti sırasında yapmayı istediklerini yapmasına izin verin.

Köpeğiniz için bir gezinti programı yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Köpeklerin doğanın koyduğu şartlara göre yönlendirildiğini düşünün. İşe gitme zorunluluğunuz yoksa, güneş doğarken güzel bir havada yürüyüşe çıkmayı tercih edin; evcil hayvanınız bundan çok keyif alacaktır. Aynı şekilde, gece boyunca gezdirmediysenizdışarı çıkmak isteyecek ve muhtemelen hemen ihtiyacını giderecektir.

köpekle yürüyüş yapmak

Bir köpek normalde günde üç kez dışarı çıkar. Bu nedenle, bu gezintileri gün boyunca bölmek en iyi seçenek olacaktır. Bir sonraki yürüyüş öğlen saatlerinde olacağı için, öğle yemeğinden önce veya sonra istediğiniz şekilde tercih edebilirsiniz.

Köpekleri genellikle yemek yedikten sonra gezdirmek tavsiye edilir, çünkü bu şekilde hayvan ihtiyacını giderebilir ve bir sonraki gezintiye kadar beklemek zorunda kalmaz. Ancak, gerçekte bu önemli değildir çünkü köpeklerin sindirimi uzun sürer; bir sonraki sefer dışarı çıkana kadar tuvalet ihtiyacını tutabilir.

Programınıza bağlı olarak, son gezintinizi öğleden sonra veya akşam olacak şekilde planlayın. Bu en uzun yürüyüşünüz olmalı ve oyunlar ve egzersizler içermelidir. Böylelikle, hayvan uyumadan önce enerjisini serbest bırakma imkanına sahip olacaktır.

Köpeklerin yürüyüş sırasında daha keyifli olmalarını sağlamak için neler yapabilirsiniz

Hayat, pek çok açıdan stres içerir, bundan dolayı rutin bir döngüye  sıkışmış gibi hissedebilirsiniz. Yürüyüşler, sizin ya da evcil hayvanınızın hoşlanmayacağı bir noktaya gelene kadar rutin bir şekilde devam edebilir. Dolayısıyla, bunu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını not edin.

köpek egzersizleri

Etrafı koklamasına izin verin

Köpeğin koku alma bezleri, evcil hayvanınızın sosyalleşmesinin en büyük ögelerinden biridir, bu yüzden koklamak onun için çok önemlidir. Aceleniz varsa, bundan mahrum olur. Mutlaka, köpeğinizin etrafını koklayabilmesi için ona izin verin ve bunun için yeteri kadar zaman ayırın. Onun keyif alması buna bağlı olacaktır.

Sosyalleşmesine izin verin

Etrafınızda başka köpekler olduğunda, aralarında bir kavga çıkabileceği konusunda gergin olmanız normaldir. Ancak, diğer köpekler ile etkileşime girmesine izin vermezseniz, onun en doğal içgüdülerinden birini kısıtlamış olacaksınız.

Bu kaygının üstesinden gelmek için, öncelikle tasmayı serbest bırakmadan köpeklerin birbirlerine yaklaşıp koklamalarına izin verebilirsiniz. Her şeyin yolunda olduğundan emin olduktan sonra, tasmasını çıkartıp oynamalarına izin verebilirsiniz.

Onu uygun olan yerlere götürüp, gezdirin

Yaşadığınız yere bağlı olarak, bir köpek parkı, kayalık veya dağlık arazi, ya da bir plaj, köpek gezdirmek için mükemmel yerlerdir. Köpeklerin, k oşmaya, tasması olmadan dolaşmaya ve diğer hayvanlar ile sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. 

Belki de köpeğinizi bu yerlerden birine götürmek biraz fazladan çaba harcamanıza sebep olacak ama bu şekilde yaparsanız, buna sonuna kadar değeceğini göreceksiniz. Sonuç olarak da, evcil hayvanınız ile iyi vakit geçirecek ve mutlu olacaksınız, çünkü siz bu çabayı gösterdiniz.

Köpeğiniz ile ne kadar yürüyüş yaptığınızın bir önemi yok, ona ihtiyaç duyduğu kadar zamanı verin ve evcil hayvanınız ile her anın tadını çıkartın. Yürüyüşler, yalnızca tuvalet ihtiyacını giderme zamanından daha fazlasıdır, uzun süren yürüyüşler, aranızdaki bağı güçlendiren ve köpeğinizi daha mutlu bir hayvan haline getiren zamanlardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.