Köpeğinizin Dışkısı Neden Sarı Olur?

İster inanın ister inanmayın, köpeğinizin sağlığını kontrol etmek için dışkısını kontrol etmek iyi bir yoldur. Örneğin, sarı dışkıya neler sebep olur biliyor musunuz?
Köpeğinizin Dışkısı Neden Sarı Olur?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İşini halletmesi için köpeğinizi dışarı çıkardığınız zaman başka insanların bahçelerini, parkları ya da herhangi bir yeri batırmadığına emin olmalısınız. Sonrasında bunları toplamak ve arkada pislik bırakmadığından emin olmak çok önemlidir. Ama bununla birlikte köpeğinizin dışkısı da dikkat etmeniz gereken bir şey. Mesela sarı dışkıya nelerin sebep olduğunu biliyor musunuz?

Dışkıların rengi

İster inanın ister inanmayın, köpeğinizin sağlığını kontrol etmek için dışkısına göz atmak iyi bir yol. Rengi sindirim sisteminin ne kadar iyi çalıştığını, yedikleri besinlerin kalitesini ve köpeğinizin bu besinlerin ne kadarını sindirebildiğini ve ne kadarını kaldırabildiğini görmek için muhteşem bir belirteçtir.

Uzanan bir köpek

Köpek dışkısı normal şartlarda ıslak ama sıkı formda, açık ya da kahverengi renklidir. Eğer görüntüleri bu şekilde ise bu köpeğinizin sağlığının iyi olduğunun bir işareti.

Bazen köpeğinizin dışkısının rengi değişebilir ve sarı gibi daha endişe edici bir renge dönüştüğünde endişelenmek gayet doğaldır. Bu sarı renk aslında köpeğinizin sindirim sisteminde üretilen doğal bir kayganlaştırıcı yüzünden ortaya çıkar. Sindirim sistemini korumak için dizayn edilmiş bir tür mukustur.

Bu mukus ya da kayganlaştırıcı dışkıya yapışır ve dışkı sarı olarak çıktığı zaman bize köpeğin sindirim sisteminde bir sıkıntı olduğunu gösterir. Köpeğinizin dışkısında bu maddeyi görmek, sindirim sisteminin bir şey tarafından rahatsız edildiğinin ve kendini savunmaya çalıştığının bir göstergesidir.

Eğer dışkılarında artış gösteren bir mukus oranı görürseniz, altta yatan gerçekten ciddi bir problem olabilir. Olabildiğince erken şekilde bir veterinere görünün.

Köpeklerde sarı dışkının sebepleri

Köpeğinizin sarı dışkı üretmesinin arkasında birçok sebep olabilir. Bu sebeplerden birisi beslenme düzenleridir. En büyük ve en iyi bilinen köpek maması markaları bile dört bacaklı dostlarınız için ideal sayılmaz.

Köpeğinizin mamasını seçerken içeriklere özellikle dikkat etmelisiniz. Eğer sarı dışkılar fark etmeye başlarsanız yapmayı düşünmeniz gereken ilk şey köpeğinizin mamasını değiştirmek olmalı.

Aynı zamanda sarı dışkıya sebebiyet verebilecek Giyardiyaz isimli bir parazit var. Bu protozoon parazitler bağırsakların içerisinde yaşayarak sindirim sistemini tahriş eder. Bu da bağırsakların dışkıya yapışan koruyucu sarı kayganlaştırıcıyı normalden daha fazla üretmesine sebep olur. Bu da köpeğinizin atıklarını daha yağlı ve sarı hale sokar. Aynı zamanda normalde olması gerekenden daha fazla kokmalarına da sebebiyet verir.

Yaşlı köpekler ve sarı dışkı

Köpeğiniz yaşlandıkça bağışıklık sistemi de zayıflar. Sindirim sistemi de eskisine nazaran daha kolay tahriş olabilir. Çünkü durumu inceleyebilir ve tedaviye başlayabilsinler diye ol abildiğince hızlı bir şekilde bir veterinerin görüşünü almak her zaman en iyisidir.

Sarı dışkının tedavisi

Sorunun temel sebebini tanımladığınız gibi veterineriniz bir tedavi yönü belirleyebilecektir. Bu tabi ki köpeğinizin sorununa bağlı olarak değişecektir. Tedavi ne olursa olsun, direktifleri harfiyen uygulamak köpeğinizin iyileşmesi için oldukça önemlidir.

Farklı sarı dışkı tedavileri arasında bulunanlar:

 • Beslenmesinde küçük değişiklikler yapmak.
 • Beslenmelerindeki lif miktarını azaltmak.
 • İntravenöz sıvılar.
 • Sindirimsel acı ve tahrişlere yönelik belirli ilaçlar.
 • Gözlem ve iyileşme için kısa bir süre veterinerde kalma.
 • Antiparazitler.
 • Aşılar.
 • Sokak suyu yerine taze ve kaliteli su içtiğine emin olmak.
 • Sokaktan yemek yememesine dikkat etmek.
 • Yürüyüşe çıktığınız zaman neler yaptığına dikkat etmek. Çiçeklerin yakınına gitmesine ve köpeğiniz için zehirli ve hatta ölümcül olabilecek belirli bitkiler etrafında yuvarlanmasına izin vermeyin.
 • Sağlık kontrolü için veterinere düzenli ziyaretler yapmak.

Beyaz dışkılar

Köpekler ve farklı renkte dışkılar

Oldukça beyaz bir dışkıya sahip olan bir köpeğin muhtemelen ev yapımı ya da doğal bir beslenme düzeni vardır. Bu beslenme dışkılarının normalden daha renksiz olmalarına sebep olur ama bu genelde belirli bir sağlık sorununa işaret etmez. 

Bazı vakalarda, beyaz bir dışkı köpeğinizin fazla kalsiyum içeren bir beslenmeye sahip olduğunun göstergesi olabilir. Dengesiz bir beslenme sahibi olabilir ya da belki de çok fazla kemik (ya da yumurta kabuğu gibi kalsiyum oranı yüksek şeyler) yiyordur.

Yeşil dışkılar

Eğer köpeğinizin dışkısı yeşil ise bunun sebebi beslenme düzeninde çok fazla meyve ve sebze olması olabilir. Bu dışkının yeşile dönmesine sebep olabilir ve aynı zamanda sebze lifleri de içerebilir.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Dışkıları Tanınmalarına Yardımcı Oluyor!
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Dışkıları Tanınmalarına Yardımcı Oluyor!

Bilim insanları, genetik belirteçlerin analizi yapılarak, köpeklerin dışkıları üzerinden tanınmalarına izin veren bir sistem geliştirdiler.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.