Hassas Mideli Köpekler için Beslenme Tavsiyeleri

Hassas midesi olan köpekler genelde acı verici ve hoş olmayan bazı belirtiler yaşar. Bu durumu köpeğiniz için nasıl daha iyi hale getirebileceğinizi bu makalemizde keşfedin!
Hassas Mideli Köpekler için Beslenme Tavsiyeleri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hassas mideli köpeklerin özel bakıma ihtiyacı vardır. Diğer türlü bu durum birçok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hassas midesi olan köpekler birçok şiddette tepki gösterebilir. Bunların arasında mevsimsel ya da solunum alerjileri, deride kaşıntı ve tüy problemleri yer alır. Buna ek olarak ishal nöbetleri ve kilo alamama durumunu da ekleyebiliriz.

Benzer olarak; artrit, hassas bağırsak sendromu ve diyabet gibi bağışıklık sistemi ile ilgili bazı sorunlar da saptanmıştır.

Esas hastalık olarak sızdıran bağırsak sendromu

Normalde, bağırsağın duvarları geçirgen bir epitel dokudur. Gıdalardan besin alabilmenin yolu da budur. Sağlık koşullarındaki bu geçirgenlik seçicidir, yani hangi maddelerin kan dolaşımına karışacağı konusunda sıkı bir kontrol uygulanır.

Sızdıran bağırsak sendromunda, bağırsak seçicilik yeteneğini kaybeder. Sonuç olarak, kısmen sindirilmiş gıda, toksinler ve bakteri parçaları bağırsak bariyerini aşar.

köpek anatomisi

Bu artan geçirgenlik, besinlerin eksik emilimi gibi sindirim sorunlarına yol açar. Sızdıran bağırsak sendromu, bağırsak sisteminin istilacı olarak tanımladığı kandaki bileşenlerin varlığını arttırır.

Tespit edilen bu saldırı karşısında, bağışıklık sistemi normal savunma mekanizmasını harekete geçirir. Bunun sonucunda, iltihap ve alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.

Hassas mideli köpeklerin beslenmesindeki zorluklar

Bağırsak hasarından sonra, köpeğin vücudu yiyeceği düşman olarak algılamaya başlar. Bu da köpeğin neredeyse tüm proteinlere, birçok sebzeye ve tahıllara alerjik veya reaktif tepki göstermesine neden olur.

Bu yüzden onları beslerken elinizde pek fazla seçenek kalmamış olur. Bu durumla ilgili en önemli ( ve en talihsiz) şey, köpeğin sürekli iltihap, rahatsızlık ve sıkıntı durumunda olmasıdır.

Sızdıran bağırsak sendromu yaşayan köpeğin bakımı nasıl olmalı?

Bu sendromu tedavi etmenin anahtarı, sendromun sebebini öğrenmektir. Aşağıda, hassas bir midesi olan bir köpeği beslerken yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Üç aşamalı bir strateji öneriyoruz:

 1. İltihabı ortadan kaldırmak
 2. İyileşmesine yardımcı olmak için besinlerden yararlanmak
 3. Köpeğin hipereaktif bağışıklık sistemini ayarlamak

1. Hassas mideli köpeklerde iltihabı ortadan kaldırmak

Sindirim sistemindeki en yıkıcı tahriplerin sebebi, köpeğimize düzenli olarak verdiğimiz şeylerdir: aşılar ve ilaçlar.

Aşılar bir hastalığı doğal olmayan bir şekilde tedavi etmeye zorlayarak bağışıklık sistemine meydan okur. Her yıl, köpeklerimizin bağışıklık sistemine kafa karıştırıcı bir tepki yaratan kombine aşılarla saldırıyoruz.

Her yıl yapmak yerine aşıların arasındaki zamanı arttırmayı düşünün. Tabii ki, yasalarla belirlenen ve yılda en az üç kez yapılması gereken kuduz aşısı bunun dışında tutulmalıdır.

Tek bir aşının köpeğinizi birkaç yıl veya daha uzun bir süre boyunca koruyabildiğini gösteren bazı araştırmalar vardır. Ancak, bundan emin olmak için, antikor düzeylerini merkezi hastalıklara karşı kontrol eden bir kan testi yaptırabilirsiniz.

Diğer yandan, keneler ve kalp kurdu için ilaç kullanmak yerine, soğuk havalarda doğal böcek kovuculardan kullanın. Köpeğinize pire ve kalp kurdu için ilaç verirseniz, ardından süt devedikeni gibi otlar kullanarak bir detoks vermenizi öneririz.

hassas mideli köpeklerde beslenme

2. İyileşmesine yardımcı olmak için besinlerden yararlanmak

Köpeğinizin bağırsağını tehdit eden en zararlı şey yedikleridir. İşlenmiş kroketler ve konserve yiyecekler, hassas mideli birçok köpeğin acı çekmesinin nedenidir.

Bu gıdaların etkisiz bileşenlerinin sindirimi zor ve potansiyel olarak toksik olduğu için yetersiz beslenmeye neden olur.

Köpek mamalarının bileşenlerinin çoğu, evcil hayvanlarımızı sızıntılı bağırsak sendromu, obezite ve alerji riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Ayrıca diyabet, artrit, iltihaplanma, hassas bağırsak sendromu, gıda intoleransı ve duyarlılıkları gibi diğer durumlara neden olabilir.

Bu nedenle, özellikle tahıl şeklindeki aşırı karbonhidratlardan, işlenmiş gıdalardan ve süt ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Hassas mideli köpekler için en iyi seçenek taze besindir; sebze, meyve ve et, hatta çiğ et. Köpeğinizin bağışıklık sistemi için canlı enzimler, biyoyararlı besinler, koruyucu antioksidanlar, sağlıklı yağlar, bol proteinler ve uyarıcılar ile dolu bir diyete ihtiyacı vardır.

Diyet örnekleri

 • Et: Daha fazla iltihaplanmaya neden olmamak için omega-3 ve omage-6 yağ asitleri bakımından zengin olmalıdır. Bunlara hindi, somon, ördek, geyik ve diğer vahşi hayvanlar örnek verilebilir. Balık da olur. Ancak tavuk ve domuz eti omega-6 açısından zengin olduğu için köpeğinizin iyileşmesine yardımcı olmayacaktır.
 • Sebze: Vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Brokoli, ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri; kabak, biber ve havuç gibi turuncu sarı sebzeleri kullanın. Buna ek olarak, mantar, yeşil fasulye, karnabahar, brüksel lahanası ve lahana da kullanılabilir. Bu seçenekler karbonhidrat açısında düşük ve lif, antioksidan, vitamin ve mineral açısından zengindir.
 • Meyve: Az miktarlarda alındığında faydalı olabilirler. Yaban mersini, böğürtlen, ahududu, elma ve diğer birçok meyve güzel takviye olabilirler. Bununla birlikte, meyvelerinizi vermeden önce güvenli olduğundan da emin olmalısınız.

3. Bağışıklık sistemini düzenlemek için takviyeler vermek

İhtiyaçları doğrultusunda dengeli bir beslenme düzeni sağlamanın yanı sıra, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı bazı doğal takviyeler vermeyi de düşünebilirsiniz:

 • Kemik suyu: Bağırsak sorunlarını tedavi etmek için gerekli olan prolin, glisin ve L-glutamin gibi amino asitleri içerir.
 • Prebiyotik ve probiyotikler: Bu takviyeler köpeğinizin mikrobiyomunda yaşayan iyi bakterilerin dengelenmesini sağlar.
 • Kefir: Başka bir probiyotik kaynağıdır. Keçi sütü kefirini veya hindistan cevizi suyunu kullanabilirsiniz.
 • Sindirim enzimleri: Bunlar bağırsaktan ayrılmadan önce yiyecek partiküllerini parçalamaya yardımcı olur ve görünebilir belirtileri azaltır.
 • Zerdeçal: Zerdeçalın anti-enflamatuvar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu söylenir, bu sebeple dengeli bir diyetle birlikte tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Zencefil: Sindirim sistemlerini harekete geçirir ve sindirim fonksiyonlarını geliştirmek için safra üretimini arttırır.
köpekler için vitamin

Hassas mideli köpeklerin uygun bir diyete ihtiyacı vardır

Hassas midesi olan köpeklerin düzgün beslendirilmesi sürekli olması gereken bir taahhüttür. Köpeğe bir süre dikkatli yiyecek verip tekrardan eski alışkanlıklara ve yiyeceklere dönmek işe yaramaz. Sonuç olarak, bu durumdaki bir köpeğin sahibi tüm bu süreci sürekli olarak uygulamak zorundadır.

Tabii ki, bu sağlık durumu tamamen önlenebilir. Tüylü dostunun sağlıklı bir yaşama sahip olması sorumluluk sahibi bir sahibin ellerindedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Feijoó, S. M. (2009). Enfermedad Intestinal Inflamatoria (EII). Revista Veterinaria Argentina. 26:(258) 1-11.
 • Sunyer, I., Serrano, S., Pulido, I., & Domenech Tomás, O. (2002). Shock séptico y síndrome de respuesta inflamatoria sistémica (SRIS) en pequeños animales. Clínica veterinaria de pequeños animales, 22(2), 0085-99.
 • Bolívar, R., & Fair, C. (2017). Manejo de un paciente canino con enfermedad inflamatoria intestinal (Doctoral dissertation, Corporación Universitaria Lasallista).
 • Ludlow, C. (2005). Hydrolyzed proteins: what, when and why. In Proceeding of the NAVC North American Veterinary Conference.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.