Evde Bir Köpeğiniz Varken Bir Kedi Sahiplenmek

Evde bir köpek olması yaşamdaki en iyi deneyimlerden biridir. Kapıdan girdikleri andan itibaren, onlar olmadan nasıl yaşayacağınızı bilemezsiniz. İçinizde hızlıca diğer hayvanlara karşı özel bir sevgi uyandırırlar. Belki de bir kedi ya da başka bir hayvan sahiplenmeyi düşünürsünüz.
Evde Bir Köpeğiniz Varken Bir Kedi Sahiplenmek

Son Güncelleme: 23 Nisan, 2019

“Kedi köpek gibiler” lafını daha önce duymuş muydunuz? Kedi ve köpeklerin birbirleriyle geçinemedikleri doğru mudur? Doğru ya da yanlış, evde zaten bir köpeğiniz varsa bir kedi almak bazı sorunlara yol açabilir mi? Bu sorunların oluşmasını önlemek adına bazı tavsiyeler almak için makalemizi okuyun.

Bir kediyi sahiplenmek: Profesyonellerden tavsiye almayı unutmayın

köpeğiniz varken kedi sahiplenmek

Kedinizi aldığınız barınaktaki uzmanlar, yeni arkadaşınızın evdeki köpeğinizle iyi geçinmesi için size tavsiyeler verebilir. Kediler ve köpeklerin harika arkadaşlar olabileceği ortaya konmuştur. Adeta aynı türden canlılarmış gibi özel bir bağ geliştirebilirler. Hayvanlar arasında basmakalıplar yoktur.

Ancak, her kedinin kendi kişiliği vardır. Hepsi köpeklerle yaşamaya hazır ya da uygun değildir. Barınakta çalışanlar, size en uygun olanı söyleyebilirler. Onlar, her kediyi şahsen tanır. Ayrıca, hangilerinin diğer hayvanlarla yaşama becerisine sahip olduğunu da bilirler.

Yani, bir kediyi seçerseniz ve bu kedi köpeklerle geçinemiyorsa, bir seçim yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir kedi sahiplenmek: Onu köpeğinizle tanıştırmanın doğru yolu

Köpeğinizle yeni kedi arkadaşınızı doğru şekilde tanıştırmak sorunsuzca anlaşabilmeleri için önemlidir.

Sahiplenilen hayvanın korunduğunu hissetmesi gerekir. Farklı insanlar ve hayvanlarla dolu yeni bir eve geldiklerinde, korku hissetmeleri normaldir. Yapılacak en iyi şey kediyi taşıyıcısında veya kafesinde bırakmaktır. Bu şekilde köpeğiniz onu koklayabilir ve kedi güvenli bir yerdeyken onu tanımaya başlayabilir.

İlk hafta boyunca, onlar birbirlerine alışana kadar denetimsiz bırakmamanız önemlidir.

Evde bir köpek varken bir kedi sahiplenmek: İyi bir ortam yaratmak

Yeni bir yere gidip yeni insanlarla tanıştığınız zaman, biraz rahatsız hissedebilirsiniz. Bir kedi, yeni evine geldiği zaman da aynı şekilde hisseder. Üstelik bir de köpeğiniz varsa…

Bu yüzden, yeni arkadaşınızın evinize alışabilmesi için en iyi yol, buna yardımcı olacak bir ortam sağlamaktır. Kedilerin rutinleri değiştirildiği zaman kolayca strese girerler. Yani, onlara kalmaları için sakin bir yer verdiğinizden emin olun. Çevrelerinde çok fazla gürültü ya da insanın olmadığı bir yer ayarlayın.

Evde bir köpek varken bir kedi sahiplenmek: Onlara kendi alanlarını verin

köpek ve kediler dost olur mu

Yemeklerini ve yataklarını aynı yere koymak size temizlik konusunda zaman kazandırabilir. Ama, kedinizin kısa sürede ailenin bir üyesi gibi hissetmesi önemlidir. Bu yüzden, her iki hayvanın da herkes gibi kendi yeri olmalıdır. Köpeğin alanına bir ilave gibi hissetmemelidir.

Diğer taraftan, köpeğiniz kendi alanı tehdit altındaymış gibi hissediyorsa (unutmayın, onlar bölgesel hayvanlardır), bu bazı sorunlara neden olabilir. Yani, köpeğiniz için bir yer seçin ve sonra yeni kedinizin uyuması için tamamen farklı bir yer seçin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.