Köpek Demodikozu: Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Uyuz, skabi ya da köpek demodikozunu duydunuz mu? Bu hastalık saç dökülmesi ve cilt iltihabı ile karakterizedir. Erken bir aşamada tedavi edilmezse ciddi enfeksiyonlara ve kaşıntıya neden olabilir.
Köpek Demodikozu: Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Son Güncelleme: 07 Mart, 2019

Uyuz, skabi ya da köpek demodikozunu duydunuz mu? Bu hastalık saç dökülmesi ve cilt iltihabı ile karakterizedir. Erken bir aşamada tedavi edilmezse ciddi enfeksiyonlara ve kaşıntıya neden olabilir.

Bununla birlikte, bu hastalık diğer köpeklere ya da insanlara bulaşıcı değildir, çünkü sadece hayvanlarda gelişmiştir.

Köpek demodikozu köpeklerin kaşınmasına neden olabilir.

Köpek demodikozunun nasıl oluştuğunu biliyor musunuz? Bu maytların köpek demodikozuna dönüşmesinin bir nedeni, köpeğin bağışıklık sisteminin bunları kontrol edememesidir.

Genelde kalıtsal bir hastalıktır. Bu nedenle, bu hastalığı taşıyan hayvanların ürememesi en iyisidir çünkü yenidoğanlar genetik olarak hem kalıtsal hem de sonradan edinebilecekleri hastalıklara karşı daha eğilimli olurlar.

Aynı şekilde, stres, hayvan demodikozunun ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle, bu hastalığın rutinlerle ya da ortam değişiklikleriyle ilgili olup olmadığını belirlemek önemlidir.

Büyük olasılıkla, ani bir rutin değişimi, aileye yeni bir üyenin katılımı, ölüm vb. nedenlerden kaynaklanan yüksek stres düzeyleriyle ilgilidir.

Bu durumu teşhis etmek veteriner hekimler için oldukça basittir. Her ne kadar tüm klinik bulgular kesinlik sağlasa da, bir veteriner yine de emin olmak için bir deri örneği alacaktır.

Köpek demodikozu saç dökülmesine, cilt iltihabına ve daha ciddi durumlarda cilt lezyonlarına neden olur. Hayvanın stres yaşadığı durumlarda hastalığın temel nedenini bulmak önemlidir.

Köpek demodikozu nasıl ortaya çıkar?

Köpek demodikozunun ortaya çıkmasının üç ana yolu vardır:

  • Bölgesel: Özellikle yüzünde ya da gözlerinde tüysüz yamalı alanlar göreceksiniz. Köpeğin bağışıklık sistemi hastalıkla savaşmaya başlar başlamaz kendiliğinden geçer.
  • Genel: Tüysüz lezyonlar vücudun her yerinde, özellikle de hayvanın yüzünde oluşmaya başlar. Cilt dokunulamayacak kadar yağlı olur ve güçlü ve nahoş bir koku verir. Ayrıca kanayan yara ya da sivilceler olabilir. Bazı köpeklerde ateşe de neden olabilir, hayvan uyuşukluk hissedebilir ve iştahsızlık yaşayabilir.
  • Pododemodikoz: Uyuz sadece ayak ve pençelerde görülür. Genel olarak tedavisi zor olan ikincil yaralanmalar da ayrıca buna eşlik eder. Bu, hastalığın en dirençli şeklidir, çünkü maytlar cildin çok derininde bulunur. Bu nedenle, hayvan tedavilere kolay cevap veremez.

Köpek Demodikozu Tedavisi

Köpeğinizin demodikoz taşıdığından şüpheleniyorsanız, onu derhal veterinerinize götürmelisiniz. Ne kadar hızlı teşhis edilir ve tedavi görürse, iyileşme o kadar hızlı olur. Veteriner hekim, cilt üzerindeki mayt sayısını azaltma ve herhangi bir ikincil enfeksiyonu kontrol etme amaçlı tedavi önerecektir.

Veterinerin yapacağı ilk şey etkilenen bölgeyi incelemek ve hemen herhangi bir yaralanma türünü tedavi etmektir. Çoğu durumda, veteriner hayvana antibiyotik verecektir.

Büyük olasılıkla, veteriner amitraz (bir tür böcek ilacı) içeren banyoları önerecektir. Tedavi belli bir seviyeye ulaştığında, veteriner, Demodex’in sayısının düşüp düşmediğini görmek için başka bir cilt testi yapacaktır.

kaşınan büyük köpek

Ayrıca, hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemek için, köpeğinizin stres durumu ve zayıf bağışıklık sisteminin nedenlerini bulmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, köpeğinizin tekrar demodikoz yaşaması muhtemeldir.

Köpek demodikozunu önlemek için bazı ipuçları

Belirli tedavilerin yanı sıra, köpeğinizin bu hastalığa yakalanma olasılığını en aza indirgemek için:

  • Köpeğinize iç ve dış parazitler için ilaç verin. Ayrıca, veterinerinizin talimatlarına göre, köpeğinizi periyodik olarak aşılamalısınız.
  • Köpeğinize niteliklerine göre (büyüklük, yaş, cins vb.) kaliteli yiyecek vermelisiniz.
  • Köpeğinizi kısırlaştırmak iyi bir fikirdir. Bu, hem dişide hem de erkekte çiftleşme döneminde yaşanabilecek stresi önler.
  • Sonuncusu ve en önemlisi, köpek demodikozu olan hayvanlar ürememelidir, çünkü bu genellikle kalıtsal bir hastalıktır.
  • Ayrıca, hayvanınızı demodikoz için tedavi ederken, kortikosteroidlerden ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlardan uzak durmalısınız.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.