Köpeğinizin Kürkünü Güzelleştirmek İçin 10 İpucu

Köpeğinizin Kürkünü Güzelleştirmek İçin 10 İpucu

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2019

Kürk, bir köpeğin en belirgin fiziksel özelliklerinden biridir. Bu nedenle, pek çok evcil hayvan sahibinin, küçük arkadaşlarının güzel görünmesi konusunda endişelenmesi şaşırtıcı değildir. Siz de onlardan biri misiniz? Öyleyse şanslısınız çünkü köpeğinizin kürkünü güzelleştirmek için müthiş ipuçları paylaşacağız bu yazımızda.

Çok yaygın olmasına rağmen, hiç kimse evcil hayvanlarının tüy dökmesinden hoşlanmaz. Son anketlere göre, insanların köpeğini veterinere götürmelerinin ana nedenlerinden biri bu. Bunun nedeni çok fazla miktarda tüy dökmenin bir sağlık sorununa işaret edebileceğidir.

Köpeğinizin kürkünü güzelleştirmek ve sağlıklı tutmak için ipuçları

köpeğinizin kürkünü güzelleştirmek ve korumak

Başka sorunlara neden olabilecek anormal tüy dökülmelerini önlemek için aşağıdaki ipuçlarını uygulamaya çalışın:

  • Parazitleri ortadan kaldırın. Köpeğiniz aşırı derecede kaşınıyorsa bunun nedeni bir parazit olabilir. Bu durumda hemen veterinere başvurun. Ayrıca bu durumu önlemek için köpeğinizin bağırsaklarını sık sık temizletin. Evcil hayvanınıza ne sıklıkta ve ne tür bir kurt temizleme ilacı vermeniz gerektiğini öğrenmek için veterineriniz ile görüşün.
  • Profesyonel bakım Evcil hayvanınızı evde yıkamak isteyebilirsiniz. Böylece hem paradan tasarruf edebilir hem de köpeğinizle harika zaman geçirebilirsiniz. Ancak zaman zaman paraya kıyıp köpeğinizin profesyonel bir banyonun keyfini çıkarmasını sağlamak da önemlidir. Profesyonel bakım uzmanları, evcil hayvanınızın tüy dökmesini engelleyecek teknikleri bilir. Bu bakımı evde yaptığınız zaman lastik eldivenler kullanmayı unutmayın.
  • Yiyecek. Köpeğinizin yemeği her zaman kaliteli olmalıdır. İyi bir diyet miktara değil kaliteye dayanır. Köpeğinizin kürkünü güzelleştirecek ve sağlığını koruyacak gerekli besinleri ve vitaminleri içeren yiyecekler alın.
  • Köpeğinizi en fazla ayda iki kez yıkayın. Bu sayıyı geçmemeye, mümkünse ayda sadece bir kez yıkamaya çalışın. Köpekler bizim gibi değildir. Köpeğinizi tavsiye edilenden daha sık yıkarsanız, kürklerine ve cildine zarar verebilirsiniz, çünkü bu durum tahriş veya mantar enfeksiyonuna neden olabilir.
  • Fırçalamak. Her gün köpeğinizin tüyleri için özel bir fırçayla bunu yapmalısınız. Tüylerini fırçalamak köpeğinizin cildini havalandırmaya yardımcı olur, ölü tüyleri giderir, birikmiş kiri temizler ve tüyleri parlaklaştırır.

Doğru bakım ve beslenme

  • Tüyleri kısaltmak. Özellikle uzun tüylü köpeklerin kürklerini düzeltmek önemlidir. Veteriner hekimler, evcil hayvanınızın kürkünü yılda en az iki kez kısaltmanızı tavsiye eder, çünkü cildinin sağlıklı kalmasını ve güzel görünmesini sağlar.
  • Vitaminler ve mineraller. Tıpkı saçlarımız gibi köpeğimizin kürkü de temel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Köpeğinize ilaç vermenize gerek yok. Sadece veterinerinizle konuşun ve köpeğinizin kürkünü güzelleştirmek için faydalı olacak mineraller bakımından zengin bir diyet seçmenize yardımcı olmasını isteyin.
köpek kürkü
  • Yatağını temiz tutun. Parazitleri ve akarları uzak tutmak için köpeğinizin yatağını sık sık yıkayın. Sentetik malzemelerden yapılmış battaniye veya bez kullanmamaya dikkat edin, çünkü bunlar evcil hayvanlarda alerjiye neden olabilir.
  • Tasmasız dolaşmalarına izin vermeyin. Tasmasız ve yalnız dolaştıklarında, deri enfeksiyonlarına neden olabilecek ve kürklerine zarar verebilecek bakteri ve diğer küçük canlıların bulunduğu su birikintileri veya bataklıklara girebilirler.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Frigg, M., Schulze, J., & Völker, L. (1989). Clinical study on the effect of biotin on skin conditions in dogs. Schweizer Archiv fur Tierheilkunde, 131(10), 621-625.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.