Köpeğinizin Acı Çektiğini Belirten Durumlar

Kelimelerle ifade edemediği için köpeğinizin acı çektiğini anlamanız pek de kolay olmayabilir. Bugünkü yazımızda, bu duruma işaret eden bazı belirtilerden söz edeceğiz.
Köpeğinizin Acı Çektiğini Belirten Durumlar
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanların acı çektiğini anlamak kolaydır. Fakat köpekler konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Ne yazık ki köpeklerin hislerini yansıtmaları onlar için pek de kolay değildir. Bir şeyler canlarını sıkıyorsa bunu bize söyleyemezler. Fakat acıyan yere baskı olduğunda topallama, homurdanma gibi köpeğinizin acı çektiğini belirten bazı durumlar vardır. Bunlar bariz durumlar olsa da, özellikle de köpeğiniz acısını gizlemeye çalışıyorsa belirtiler yeteri kadar açık olmayabilir.

Köpeğinizin Acı Çektiğini Belirten Bazı Durumlar

Sesli İletişim

Köpekler acı çekiyorsa bunu farklı şekillerde dile getirebilir. Örneğin; inleyebilir, hırlayabilir ya da havlayabilirler. Köpeğiniz normalden daha çok gürültü yapıyorsa bir şeylerin ters gidip gitmediğini anlamak için onu veterinere götürmelisiniz.

Dürtüsel Olarak Kendini Temizleme

Köpeğinizin acı çektiğini belirten durumlar

Köpekler yaralıyken ya da bir yerleri ağrıyorken kendilerini çok fazla yalamaya başlarlar. Tabii bunu görülebilir bir kesik ya da yara varken yapıyorlar. Fakat ağrı vücutlarının iç kısmındaysa, sorunu çözmek için bu bölgeyi de yalayacaklardır.

Eğer ağrı ya da rahatsızlık gözlerindeyse patilerini yalayıp sonrasında patileriyle gözlerini ovabilirler.

Uyku, Yeme, İçme Düzenlerinde Değişim

Köpekler ağrıları varken daha çok uyurlar. Bunu sorunun düzelmesi ya da onlar için hareket etmenin çok zor olması nedeniyle yapıyor olabilirler. İştah kaybı ve su içme alışkanlıklarında değişim görülmesi de gayet normaldir.

Nefes Almada Değişim

Çok fazla hareketli olmamasına rağmen nefes darlığı yaşıyorsa bu da köpeğinizin acı çektiğini gösterir. Nefesinin hızlanması ya da pek derin olmaması da aynı duruma işaret eder.

Köpeğinizin Acı Çektiği Anlarda Gözlerindeki Değişimler

Köpeğinizin gözleri ağrıyorsa gözlerini çok fazla kırpmaya başlar. Göz bebeklerinin de normalden daha küçük olduğunu fark edebilirsiniz. İlginç bir şekilde ağrı vücutlarının başka yerlerinde olduğunda da göz bebekleri büyür.

Uzanmada Zorlanma

Köpeğiniz acı çekiyorken oturması ya da uzanması zor olabilir. Yani oturmasının ya da uzanmasının ilginç olup olmadığını da gözlemlemelisiniz. Aynı pozisyonda çok uzun süre kalamıyorsa endişelenmeniz gereken bir durum var demektir. Örneğin; böyle bir durumda sürekli oturmaya ya da uzanmaya çalışıyor fakat ardından hemen kalkıp başka bir pozisyona geçmek için dolanmaya başlıyor olabilir.

İlgi

Köpeğinizin karakterine göre bu durum değişmekle birlikte, bazı köpekler iyi hissetmedikleri zamanlarda sahiplerinden kaçabilir ya da onlardan saklanabilirler. Öte yandan, sürekli sahiplerinin yanından ayrılmayıp ilgi bekleyen köpekler de olabilir.

Köpeğinizin Acı Çektiği Durumlarda Agresif Davranışlar Sergilemesi

Köpeğizin acı çektiğini ya da yaralandığını anlamanın bir diğer yolu, agresif hareketler sergileyip sergilemediğini gözlemlemektir. Sahibinin yanlışlıkla onun canını yakacağından korktuğu için ondan sakınabilir.

Köpeğinize dokunmaya çalışırsanız hırlayabilir, kulaklarını geriye atabilir ve hatta sizi ısırabilir.

Belirtilerin Bir Arada Görülmesi

Tabii bu belirtiler ayrı ayrı görülebileceği gibi bir arada da görülebilir ve hatta farklı anlamlar ifade edebilirler. Durumdan emin değilseniz mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel ile konuşmalısınız.

Köpeğiniz çok saldırgan olmadığı sürece acı çekip çekmediğini kendiniz kontrol edebilirsiniz. Veterinerlerin yaptığı gibi sert fakat dikkatli bir şekilde köpeğin vücudunun farklı kısımlarına dokunun. Böylelikle acının kaynağını bulabilirsiniz.

Nedeninden bağımsız olmak kaydıyla bir köpeğin acı çektiğinin en büyük belirtisinin davranışlarındaki değişim olduğu söylenir.

Köpeğinizin Acı Çektiği Durumlarda Gerekli Tedavi

Yatağında uyuyan Beagle cinsi yavru köpek

Son beş yılda dünya çapında köpeklerde ağrı kesici kullanımı arttı. Gittikçe daha fazla hayvan sahibi dostlarının acı çekmesini önlemek istiyor.

Şunu unutmayın ki köpeğinize asla insanlar için üretilen ilaçlardan vermemelisiniz. Köpeklerde zehirlenmenin temel nedenlerinden biri yanlış ilaç kullanımıdır.

Köpekler için iki farklı ağrı kesici bulunmaktadır. İlki akut ağrıya iyi gelen morfin ve metadon benzeri “opiatlardır”. Diğeri ise hem acı hem enflamasyona iyi gelen steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.