Büyük Kulaklı Köpek Irkları

Büyük Kulaklı Köpek Irkları

Son Güncelleme: 11 Temmuz, 2018

Nedenini bilmesek de, çoğu insan büyük kulaklı köpeklere bayılır. Belki de bunun sebebi, büyük kulaklı köpeklerin melankolik ve üzgün bir görüntüsünün olmasıdır. Ve bu nedenle de onları hemen kucaklamak isteriz. Belki de sebep, sarkık kulaklarının bizlere küçükken oynadığımız pelüş oyuncakları hatırlatıyor olmasıdır. Bu yazımızda büyük kulaklı köpeklerden bahsediyoruz.

Hangi Köpek Irkları Büyük Kulaklara Sahiptir?

Aşağıda listelediğimiz köpeklerin hepsi çok güzel ve ortak bir özellikleri var, o da büyük kulaklarının olması! Bazıları yumuşacık olurken, bazılarının ise sarkık kulakları köpeğin hareketleriyle aynı zamanda hareket ediyor. İşte büyük kulaklı köpek ırkları:

1. Basset Hound

Görmeden ziyade koku alma duyuları ile iz süren köpekler grubuna ait olan Basset Hound ırkının kısa bacakları ve uzun bir gövdesi vardır. En ilgi çeken özellikleri ise uzun kulaklarının olmasıdır. Basset Hound ırkı köpeklerin koku alma duyusu diğer ırklara göre çok daha fazla gelişmiştir. 19. Yüzyılın sonundan itibaren yabani hayvanları, sülünleri, tilkileri ve geyikleri avlamak için kullanılmıştır. Bloodhound ve İngiliz Basset ırkının karışımıdır.

Basset Hound’un büyük kulakları enfeksiyonların ve kötü kokuların oluşmasına çok eğilimlidir. Bunun nedeni, pratik olarak kulaklarının sürekli olarak yerle temas etmesidir. Kulaklarının nemli bir bez veya alkolle ıslatılmış pamuklu bir bez yardımıyla sık sık temizlenmesi gerekir.

2. Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel ırkının kulakları İngiliz Cocker Spaniel’nin kulaklarından daha büyüktür. İngiliz Cocker Spaniel‘in kökeni Wales’dır ve çalılıklardan su tavuklarını ( saztavuğu ) kovalaması için yetiştirilmiştir. Dar bir yüze sahip güçlü, dengeli, ve atletik köpeklerdir. Kocaman yuvarlak kulakları ve uzun burunları vardır. Kulak iltihabı Cocker Spaniel ırkı köpeklerde çok yaygın görülür.

büyük kulaklı köpek

Amerikan Cocker Spaniel ırkı köpekler de büyük, tüylü ve sarkık kulaklara sahiptir. Bakterilerden, parazitlerden veya yaralardan kaynaklanan enfeksiyonları önlemek için kulaklarının yanlarındaki tüyleri kesmenizi tavsiye ederiz.

3. Beagle

Büyük kulaklara sahip diğer bir köpek ırkı ise Beagle’dır. Kısa bacaklara sahip, orta boyuttaki köpeklerdir. Avlanma, ve avlanan yabani tavşanları getirmeleri için yetiştirilmişlerdir. Kökeni İngiltere olan bu köpekler, Elizabeth I hükümdarlığı döneminde büyük bir ün kazandı; çünkü kraliçenin favorisiydi. Şüphesiz, dünyadaki en ünlü Beagle Snoopy‘dir.

Uzun, büyük ve yuvarlak olan kulakları, burunlarına kadar ulaşabilir ve yanaklarına değer. Bu da kulak kanalının yeterince hava alamamasına ve nemin neden olduğu sürekli tekrarlayan enfeksiyonların oluşmasına neden olur.

4. Bloodhound

Fransa’da Chien de Saint-Hubert olarak bilinen bu köpekler görmeden ziyade koku alma duyuları ile iz süren köpekler grubuna dahildir. En gelişmiş koku alma duyusuna sahip köpek ırkıdır. On beş güne kadar bir kokuyu takip edebilirler ve bu özelliklerinin sonucu olarak dağlardaki veya kırsal bölgedeki kayıp insanları bulmak için kullanılırlar. Çok büyük olan kulakları pürüzsüz bir dokuya sahiptir ve her zaman başlarının iki yanından sarkar.

büyük kulaklı köpek

5. Basset Artesien Normand

Büyük kulaklara sahip başka bir köpek ırkı da üzgün bir ifade ile ilginizi çekmeye çalışan Basset Artesien Normand’dır. Kısa bacakları ve uzun gövdesi olan bu köpeklerin kökeni Fransa’dır. Türünün ilk örneği 1870 yılında görülmüştür. Uzun ve kıvrık bir şekle sahip kulakları başının her iki yanından aşağı sarkar. Bu köpeklerin kulaklarında enfeksiyon oluşmasını ve kir birikmesini önlemek için düzenli olarak temizlemeniz çok önemlidir.

6. Danua ( Alman Mastifi )

Dünyadaki en büyük ve en zarif köpeklerden biridir. Büyük boyutları nedeniyle biraz korkutucu görünseler de oldukça arkadaş canlısı ve iyi huylu köpeklerdir. Köpeklerin Apollon’u olarak bilinirler. Kökenleri Almanya olan Danua ırkı köpekler, uysal, sadık ve çok sevecendir. Kulakları yukarıda olsa da, başının iki yanından sarkar. Çok uzun zaman önce, daha zarif ve dikkat çekici görünmesi için kulakları kesilirdi. Neyse ki artık bu uygulama geçmişte kaldı.

7. Dakhund

Son derece kısa bacaklı ve çok uzun gövdeli olan ünlü sosis köpeği en büyük kulaklı köpek ırklarından biridir. Türünün ilk örneği 1888 yılında Almanya’da ortaya çıkmıştır ve tünel hayvanlarını avlaması için yetiştirilmiştir. Oldukça cesur bir takip köpeğidir. Uzun veya kısa tüylü olabilirler.

Öne çıkan görsel: Basset Hound

İlginizi çekebilir ...
Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeğinizin Kulaklarını Temizlemek için Tüyolar

Köpek kulakları, insan kulaklarından çok daha hassastır, ve sağlıklı olabilmesi için köpeğinizin kulaklarını temizlemek çok önemlidir.