Köpeğinizin Acı Çektiğini Anlamak Mümkün Mü?

Köpeğinizin acı çektiğinden şüpheleniyorsanız bazı belirtilerin olup olmadığına bakmalısınız. Köpekler içgüdüsel olarak acısını mümkün olduğunca saklamaya çalışır, bu yüzden de semptomları gözden kaçırmak kolaydır.
Köpeğinizin Acı Çektiğini Anlamak Mümkün Mü?
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeğinizin acı çekip çekmediğini anlamak kolay değildir ve durumun ciddiyetini tahlil etmek de komplike bir mevzudur. Hayvanlardaki acı çekme belirtilerinin çoğunu dışarıdan görebilsek bile bu semptomların hiçbiri köpeğinizin acı çektiğini anlamak için kesin kanıtlar sunmaz.

İnsanlara acı veren bir sakatlığı bir hayvan yaşadığında, onda da aynı acı düzeyinde tezahür ettiğini düşünürüz.

Akut ağrı ile kronik ağrı

Akut ağrı ile kronik ağrı belirtileri her hayvanda faklı olabilir. Ciddi bir akut ağrı göz bebeklerinde büyüme, huzursuzluk ya da aksaklık gibi bazı sıkıntılara yol açabilir. Ayrıca hayvan; artan ya da azalan fiziksel aktivite, kendine zarar verme ve çok havlama gibi kişilik değişimleri de gösterebilir.

Akut ağrının diğer belirtileri arasında ise aşırı tükürük salgılama, hızlı solunum ve kalp atışı vardır. Yapılan kan tahlili sonucunda kan şekeri, kortizol, adrenokortikotrop hormonu ve katekolamin düzeylerinin değişmesi gibi kanın biyokimyasında birtakım değişimler olduğu görülür.

Kronik ağrı köpeklerin koruyucu davranışlar sergilemesine de sebep olabilir. Bunlar acıya adapte olma sürecinin doğal tepkileridir ve genelde hayvanın duruş şeklinde ve hareketlerinde görebilirsiniz.

Hayvanlar normalde şiddetli ağrıdan kaçınma eğilimi gösterdiği için ağrıyan yerine temas edilmesini önleme içgüdüsüyle çok tedbirli davranırlar. Kronik ağrıdan muzdarip köpeklerde kilo verme ve iştahsızlık gibi stres belirtilerini de yaygın olarak görebiliriz.

acı çeken köpek

Köpeklerdeki huzursuzluk düzeyini davranışları üzerinden belirlemenin avantajı çabuk sonuçlar almaktır. Fizyolojik değişimleri ölçmek ise daha fazla zaman alır.

Köpeklerdeki acı düzeyini değerlendirmek

Hayvanlardaki acı seviyesini ölçmek için kullanılan mevcut yöntemler davranışsal değişimleri değerlendirmeye dayanır. Uzmanlar, veterinerler ile köpek sahiplerinin belirli değişkenleri ölçmesi ve alınan cevaplar üzerinden bir puan belirlemesine yarayan çeşitli anketler tasarlamıştır. Anket sonuçları daha sonra bir acı ölçeği üzerinden ölçülür ve böylece veteriner en uygun tedaviye karar verebilir.

Köpeğin acı içinde olduğunu gösteren işaretlerde köpeğin duruşu ve enerji seviyesindeki değişimler göz önüne alınır. Buna, hareket etmeyi reddetme ya da yatmakta veya pozisyon değiştirmekte zorlanma örnek verilebilir.

Ayrıca hareketlerinde bazı değişimler gözlemleyebilirsiniz; çok havlama/inleme, fazla idrar veya dışkılama ya da yeme alışkanlıklarında değişimler ve dokunmaya veya kucağa alınmaya karşı tepki gibi.

Şu anda kabul edilen birtakım ağrı ölçekleri vardır. Ancak, bu ölçeklerin köpeğin acı seviyesini tespit etmede “resmi” bir referans noktası olarak düşünülmemesi gerektiği de aklınızda bulunsun. Köpekler için özel olarak geliştirilmiş acı ölçekleri arasında Melbourne ve Glasgow ölçeğini sayabiliriz.

Köpeğinizin acı çektiğini anlamak: duruşta değişimler

Bir köpeğin vücudunun bir tarafında ağrı hissedip hissetmediğini anlamak genelde kolaydır. İlk semptom aksaklık olmakla birlikte, gergin ve kasıntılı bir duruş gözlemleyebilirsiniz.

Eğer sorun iki tarafta da varsa köpek tek bir tarafını seçmez. Bu durumda, köpeğin ne kadar kasılmış bir şekilde durduğuna bakmalısınız. Örneğin, hayvan bacaklarını kasarak yürüyebilir ve kulaklarını indirebilir. Ayrıca kafasını çevirmekte ya da omurgasını esnetmekte zorlanır, bunun yerine kasları gerilmiş bir şekilde oturur veya yatar.

köpeğinizin acı çektiğini anlamak: veterinere götürmek

Köpeğinizin acı çektiğini anlamak: sosyal davranışlarda değişimler

Sosyal bağlamda bakacak olursak, dikkat etmemiz gereken bazı önemli faktörler vardır. Sürü hayvanlarında gruptan ayrılmak hastalık veya acı çekmenin ilk belirtilerindendir. Bu şekilde çekingen ya da korkmuş bir tavır sergilemesi köpeğin iyi olmadığını gösterir. Hayvanlar içgüdüsel olarak acısını gizlemeye eğilimlidir çünkü avcılara karşı güçsüzlüklerini saklamak isterler.

Köpeklerin zayıflıklarını sahibine göstermeye korkması, insanları da avcı konumunda algılayabildikleri görüşünü doğurur. Bazı durumlarda ise şiddetli acı çeken hayvanların sahiplerine aşırı bağlanma eğilimi gösterdiği ve normalden daha fazla ilgi beklediği görülür.

Günün sonunda, köpeğinizin en iyi arkadaşı sizsiniz ve onu herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Bir şeylerin ters gittiğini ve dostunuzun yardıma ihtiyacı olduğunu en iyi anlayabilecek olan da sizsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerin Tanımanız Gereken 5 İmdat Çağrısı

Köpeğimizin bazı davranışları bazen bize garip ya da hatta komik gelebilir. Ancak aslında bu davranışlar bize bir şeylerin ters gittiğini anlatır. ...  • Hellyer, P., Rodan, I., Brunt, J., Downing, R., Hagedorn, J. E., Robertson, S. A., & AAHA/AAFP Pain Management Guidelines Task Force Members. (2007). AAHA/AAFP pain management guidelines for dogs and cats. Journal of Feline Medicine & Surgery, 9(6), 466-480.
  • Bufalari, A., Adami, C., Angeli, G., & Short, C. E. (2007). Pain assessment in animals. Veterinary research communications, 31, 55.
  • Anil, S. S., Anil, L., & Deen, J. (2002). Challenges of pain assessment in domestic animals. Journal of the American Veterinary Medical Association, 220(3), 313-319.
  • Web del dolor animal y su tratamiento. https://doloranimal.org/ de la Universidad Complutense de Madrid. Consultado el 03 de enero del 2020.

Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.