İnsanın En İyi Dostu Neden Köpektir

İnsanın En İyi Dostu Neden Köpektir

Son Güncelleme: 15 Kasım, 2018

“İnsanın en iyi dostu” cümlesini duyar duymaz köpeklerden bahsettiğimizi herkes anlıyor. Yapılan son araştırmalar da köpekleri böyle adlandırmanın neden doğru olduğunu gösteriyor. Evde bir köpekle birlikte yaşamanın sizin için sayısız faydası var. Bu yazımızda bu faydalardan bahsedip, son araştırma sonuçlarını konuşacağız.

Köpekle yaşamanın faydaları

evde köpek

Evinizde köpek beslemenin hem psikolojik hem de fiziksel sağlığınıza katkısı büyük. Hatta bir köpekle büyüyen çocukların daha mutlu olduğu ve hastalanma risklerinin daha düşük olduğu saptandı.

Yetişkin, çocuk, kadın ya da erkek, herkes için köpek beslemenin faydaları şunlardır;

  • Yalnızlığa çare. Tek başınıza yaşıyorsanız evinizde köpek beslemek iyi bir fikir olabilir. Asla boş bir eve geliyor gibi hissetmezsiniz ve sizi her zaman sevgi ve neşeyle karşılayacak birileri olur.
  • Hastalıkları önlüyorlar. Köpekler dışarı çıktıkları için çeşitli bakteri ve virüsleri üstlerinde taşıyorlar. Maruz kaldıkça biz de bu mikroplara bağışıklık kazanıyoruz. Köpek sahibi olmak astımınıza da iyi gelecektir. Ayrıca onu dışarı çıkarırken siz de düzenli spor yapmış olacaksınız. Böylece uzun vadede kalp hastalığı riskiniz azalacaktır.
  • Fiziksel sağlığımıza da faydalılar. Köpek sahibi olmak sizi aktif olmaya ve düzenli spor yapmaya zorlar.
  • Stresi azaltırlar. Yakınınızda bir hayvan bulunmasının stres seviyemizi düşürdüğü kanıtlandı.

Köpeklerin hayatımızda yarattığı olumlu etkilerin sonu yok. O yüzden şimdi yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına odaklanalım.

En iyi dostumuz kanseri tespit edebiliyor

Bu araştırmanın yapılmasına birçok sağlık ve araştırma kuruluşu katkıda bulundu: Madocan Köpek Eğitim Kulübü, Mr. Dogs Terapi ve Rehber Köpekleri Derneği, Santa Lucía Üniversitesi Cartagena Hastanesi Üroloji Bölümü, Murcia Bölgesi Sağlık Hizmetleri.

Prostat kanseri sadece erkeklerde görülen ve oldukça tehlikeli bir kanser türü. Bu araştırmaların sonucunda köpeklerin prostat kanserini teşhis edebildikleri ortaya çıktı. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Kanser teşhisini, koku duyularıyla yapıyorlar. Köpeklerin mükemmel koku alabildiklerini biliyoruz. Ayrıca bir kere aldıkları kokuyu, seneler geçse bile tekrar hatırlayabiliyorlar.

Araştırma için bir grup köpek, belli bir kokuyu saptayabilecek şekilde eğitildi. Araştırmacılar, köpeklere hem sağlıklı hem de hasta insanlardan alınma idrar örneklerini koklattı. Köpekler, hastalıklı idrarları %87’lik bir başarı oranıyla tespit etti.

ormanda köpekle yürüyüş

Bu araştırmada öğrenilenler, dünya üzerinde birçok insanı mağdur eden hastalıkların teşhis edilmesi ve önlenmesinde çok büyük bir adım olabilir.

Uzmanlar, daha net sonuçlar almak için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. Daha fazla köpeği, kanser dahil birçok farklı hastalığı tanıyabilecek şekilde eğitmek istediklerini söyleyen araştırmacılar, bu yöntemle sayısız hayatın kurtarılabileceğine inanıyor.

Buna benzer araştırmalar daha önce de yapılmıştı ve hepsinin sonucunda köpeklerin karmaşık testlere ihtiyaç duymadan kanseri teşhis edebildiği saptanmıştı. Ancak başarı oranının ne kadar yüksek olduğunu bu araştırma gösterdi.

Köpeklerin insanın en iyi dostu olduğunu biliyordunuz ama hayatlarımızı kurtarabileceğinden haberdar mıydınız?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.