Köpeğinizin Davranış Sorunlarını Önlemenin 5 Yolu

Köpeğinizin Davranış Sorunlarını Önlemenin 5 Yolu

Son Güncelleme: 18 Kasım, 2018

Evcil hayvanlarımızın bize verdikleri koşulsuz sevgi ve tatlı arkadaşlıkları gerçekten harika. Fakat bu hayatta hiçbir şey mükemmel olmadığı için, bazen davranış problemleri olacaktır. Bu yazıda sizlere,  köpeklerde davranış sorunlarını önlemek için bazı ipuçları vereceğiz.

Köpeklerde Davranış Sorunlarının Sebepleri

Köpeğinizin davranış sorunlarının arkasında yatan çok spesifik, geçici bazı nedenler olabilir.  Stres bunlardan yalnızca bir tanesi, örneğin yeni bir eve taşınmanız veya ailenin bir üyesinin hayatını kaybetmesi. Bu gibi durumlarda, genellikle zamanla kendiliğinden düzelen bir süreç işler.

Fakat geçmişte yaşanan olaylardan kaynaklanan travma veya korku ( taciz, terk etme, hapsetme, vb.) gibi daha derin nedenlerden dolayı da olabilir. Bu durumun düzelmesi hem zaman, hem de sabır gerektirecek. Ayrıca, köpeğinizin hayvan davranışlarında uzman olan bir kişinin yardımına da ihtiyacı olacaktır.

davranış problemleri

Ancak, köpeklerdeki pek çok davranış problemi, köpeğinizi eğitirken yaptığınız hatalardan ve ona her gün nasıl davrandığınızdan kaynaklanmaktadır. Okumaya devam ederseniz, bu konuda yardımcı olacak birkaç harika ipucu bulacaksınız.

Köpeklerde Davranış Sorunlarını Nasıl Önleriz

Evcil hayvanınızın davranış problemlerini önlemek için yapabileceğiniz ve yapmanız gereken birkaç şey var:

1.  Kuralları Açıkça Belirleyin

Bazı şeylerin düzgün olarak ilerlemesini istiyorsanız, her ailede, ister insan olsun ister hayvan olsun farketmez, tüm aile üyelerinin uymak zorunda olduğu bir dizi kurallar olmalıdır. En önemlisi ise tutarlılık olmasıdır.

Eğer kural, köpeğinizin yatağa girmemesi yönünde ise herkes bu karara uymalıdır.  Bugün tüylü arkadaşına hayır diyorsan, ama yarın Pazar günü olduğu için evet diyorsan, ya da oğlunuz bu kurala uyuyor ama kızınız uymuyorsa, köpeğinizin kafası karışır. Nasıl davranacağını bilemez.

2.  Köpeğinize İnsan Muamelesi Yapmayın

Bu nedenle köpeğinizi insan davranışlarına dahil etmeyin ya da bir insan gibi davranmasını veya akıl almasını beklemeyin. Köpeğinize “modaya uygun” diye farklı kıyafetler giydirmeyin ya da köpek hijyeni için gerekenler dışında aksesuar, parfüm veya kozmetik ürünleri kullanmayın.

Köpekler bu tür gereksiz şeyleri umursamazlar ve tüm bunlar onu rahatsız etmekle kalmaz, aynı zamanda alerjik reaksiyonlara ve davranışsal sorunlara neden olurlar. Çünkü bu şekilde onları, doğalarına uygun olmayan durumlara katlanmak zorunda kalmaya zorlarsınız.

3. Köpek Gibi Davranmasına İzin Verin

Köpeğinizin stresli veya travmatize edilmesini ve bazı davranışsal sorunlar geliştirmesini önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey, onun bir köpek gibi davranmasına izin vermektir.  Köpeğinizin aşağıdakileri yapmasına izin verin:

  • Diğer köpekler ile sosyalleşmesi.
  • Yürüyüş esnasında etrafındaki harika dünyayı burnu ile keşfetmesi. Çöp ve dışkı gibi hoş olmayan şeyleri koklasa bile.
  • Yeterli egzersiz yapması. Enerjisini harcamayan bir köpek sıkılır ve etrafına zarar verebilir – hatta agresifleşebilir.

4. Eğitimlerde Olumlu Tekrar Yöntemini Kullanın

köpek eğitimi

Köpeğinizi eğitirken sabır ve sebat göstermeniz gerektiğini unutmayın. Beklenen sonuçları hemen alamazsanız cesaretinizi kırmayın.

Ayrıca  köpeğinizin iyi davranışlarını ödüllendirmek için daima pozitif tekrar yöntemini kullanın.  Yanlış davranışlarından dolayı onu cezalandırmayın.  Eğer cezalandırırsanız korkmuş bir hayvana dönüşecek ve davranış sorunları geliştirecek.

5. Köpeğinize Her zaman iyi Davranın

İyi davranmak, sevgi ve saygı hem insanlarda, hem de hayvanlarda harika sonuçlar yaratır. Bu nedenle, davranış sorunlarını önlemek için aşağıdaki ipuçlarını da uyguladığınızdan emin olun:

  • Köpeğinizi evde çok uzun süre yalnız bırakmamaya çalışın.
  • Köpeğinizi bir balkon bile olsa, küçük alanlarda kilitli tutmayın.
  • Veranda veya bahçede köpeğinizi klübesinde bağlı tutmayın.
  • Hiç bir sebep ile köpeğinize vurmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.