Köpeğiniz Yarasını Yalamalı Mı?

Köpeğiniz Yarasını Yalamalı Mı?

Son Güncelleme: 20 Haziran, 2018

Başka birçok hayvan gibi köpekler de acı veya kaşıntısını azaltmak için yaralarını sık sık yalarlar. Hayvan sahipleri, köpeklerinin yaralarını yalamasına izin vermeli mi?

Bilim kararsız

Birçok konuda bilim insanları uzlaşmaya varamayabiliyor ve köpeklerin yaralarını yalaması meselesi de bunlardan biri. Neredeyse hiçbir şey kesin değil ve zamanında doğru kabul edilen şeylerin ileride yanlış olduğu da fark edilebiliyor.

Günümüzde köpek salyasının iyileştirme özelliği olmasına rağmen aynı zamanda yaraların iltihap kapmasını sağlayacak bakteriler taşıdığını da biliyoruz. Yani bilim dünyası daha net bir sonuca ulaşana kadar köpeğinizin yaralarını yalamasına izin vermemek ve tedavi için veterinere götürmek en doğrusu olacaktır.

Köpeğinizin yarasını yalamasına izin verip vermeme sorusu henüz net cevabı olan bir soru değil. Salyanın içinde faydalı maddelerin yanında iltihaba yol açma riski taşıyan mikroorganizmalar da bulunduğu ortaya konuldu.

Köpeğinizin yarasını yalamasının olumlu ve olumsuz yanları

Köpek salyasına bir kimyasal analiz uygulandığında, salyanın antimikrobik ve mantar önleyici proteinler içerdiği görülüyor. Bu proteinler sayesinde köpeğinizin salyası, yaralarını iyileştirip yara izi oluşumunu da azaltıyor. Ancak analizde daha derine inildiğinde, salyanın içinde yaranın durumunu çok daha kötüye götürme ihtimali olan mikropların varlığı da fark edilebiliyor. Özellikle yara derin veya büyükse bu risk daha da büyük.

Köpeğin sürekli yalaması yüzünden yaranın devamlı ıslak olması, daha uzun sürede kapanmasına neden olur. Köpekler yaralarını yalarken bazen biraz ısrarcı da olabilir, bu durumun da kendi canlarını daha çok yakması ihtimali var.

Köpek yarasını tedavi etmek

Eğer köpeğinizin yarası çok derin değilse, veterinerin tavsiye ettiği yöntemleri dinleyerek yarayı kendiniz tedavi edebilirsiniz. Veteriner size yaranın temizliği için köpeğinizin cildine hangi antiseptiğin uygun olduğunu ve gerekliyse hangi ilacı ne dozda kullanmanız gerektiğini söyleyecektir.

Ancak yara derinse ve köpeğinizde normalin dışında davranışlar fark ediyorsanız, daha ciddi bir tedavi için derhal veterinerinize götürmelisiniz.

İki durumda da köpeğinizin yarasını yalamasına izin veremeyeceğiniz için yaranın bandaj ya da gazlı bezle sarılmış olması yardımcı olacaktır. Ancak sargıyı da parçalayıp açması mümkün olduğu için köpeğiniz sürekli gözleminiz altında olmalı. Başında duramadığınız anlarda yakalık takabilirsiniz.

Köpek salyası hakkında

Yapılan son araştırmalara göre köpeğin salyası beraber yaşadığı insanların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Mesela insanlarda bazı alerjilerin oluşumunun önüne geçiyor.

Kolombiya’nın Cucuta şehrindeki Santander Üniversitesi’nde yazılan bir tezde, köpek salyasının iyileşmeyi hızlandıran bazı bakterilerin büyümesini sağladığı kanıtlandı.

Buna ek olarak, Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada köpeklerin midesinde bulunan mikropların insan vücudu üstünde probiyotik bir etkisi olduğu ortaya konuldu. Köpeklerin midesindeki bu mikroplar salya sayesinde insana geçiş yapıyor ve bağırsak florasını güçlendiriyor.

Şu an için köpeğinize izin vermeyin

Özet olarak, köpeklerin salyasının bakteri önleyici olduğu tartışılmaz bir gerçek, ancak tamamen zararsız olduğu da söylenemez.

Bu nedenle köpeklerin kendi yaralarını, başka köpeklerin, insanların ve özellikle de çocukların yaralarını yalamasına izin vermeyin.

Köpeklerin yaralandıklarında kendilerini yalamasını doğal ve içgüdüsel bir davranış olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak köpeklerin kendilerini iyileştirmek için ellerindeki tek yöntemin yalamak olduğunu ve bu nedenle her durumda buna başvurduklarını unutmayın.

Yeni bilimsel gelişmelerden haberdar olmak için Benim Hayvanlarım’ı takip etmeye devam edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.