Bahçede Evcil Hayvanlar Olmasının Riskleri Nelerdir?

21 Şubat 2019
Evcil hayvanlar, bitkileri çiğnerken farklı nesneler ya da toksik maddeler yutabilir. Bu nedenle evcil hayvanlarınız için tehlikesiz bir bahçe alanı oluşturmalısınız.

Bahçede Evcil Hayvanlar Olmasının Riskleri

Genelde insanlar bahçeleri çiçekler, ağaçlar, hayvanlar ve barış ile ilişkilendirir. Bununla birlikte, bahçede evcil hayvanlar olması, yani köpeğinizin bahçenize çıkmasına izin vermek onlar için birçok gizli tehlike de barındırabilir.

Her ne kadar bizim hayvan yoldaşlarımız dışarıda olmayı sevse de, bahçeler evcil hayvanlar için toksik ve tehlikeli unsurların kaynağı olabileceği için, bahçenin evcil hayvanlar için güvenli bir yer olması adına bazı önlemler almanız gerekir.

Yavru Köpekler ve Dürtüsel Merakları

Tüm köpekler dürtüsel ve meraklı olabilir; çünkü çevrelerinin her köşesini keşfetmek için duyularını kullanırlar. Ancak yavru köpekler etraflarındaki dünyayı tanıdıkça gerçekten daha da meraklı olma eğilimindedir.

Evcil hayvanınızın “çocukluk” dönemi hayatının güzel bir aşaması olsa da, bu yaştaki dürtüleri sağlık riski oluşturabilir. Yavru köpeklerin her şeyi çiğneme ve burnunu tüm çevresini keşfetmek için kullanma alışkanlığı vardır.

Bu her ne kadar yavru köpeklerin büyüme evrelerinin bir parçası olsa da, kazaları önlemek için onlara çok dikkat etmek önemlidir. Küçük çocuklar gibi, köpek yavruları da çevrelerindeki tehlikelerin farkında olmaz.

Bir bahçenin köpeklerin duyuları için bir eğlence parkı gibi olduğunu düşünürsek, bahçede evcil hayvanlar olmasının onlar için bazı tehlikeler barındırdığını da göz önünde bulundurmamız gerekir.

Bahçede dolaşan evcil hayvanların çok sayıda mikroorganizma ile temasa geçmesinin yanı sıra, hayvanlar ayrıca zehirli bitkiler ya da böcek ilaçları gibi toksik maddelere de maruz kalabilir.

bahçede oynayan köpekler

Her ne kadar bu durum her hayvanın kendine özgü kişiliğine bağlı olsa da (bazıları diğerlerinden daha meraklıdır), bazı köpekler tüm yaşamları boyunca bu dürtüsel özelliklere sahip olacaktır. Bu, özellikle Golden Retriever ve Labrador gibi bir şeyleri çiğnemeye daha yatkın olan köpek cinsleri için geçerlidir.

Bahçenizde Bulunan ve Köpeğinizi Uzak Tutmanız Gereken Şeyler

Genel olarak, evcil hayvan sahipleri evlerimizin içinde zehirli ürünleri çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde tutmaya özen gösterirler.

Ancak aynı şeyi evlerinin dışında yapmak için her zaman zaman ayırmazlar. Bahçenizde son derece dikkatli kullanılması gereken tehlikeli dış mekan öğelerinin bir listesi aşağıdadır.

 • Zirai ilaçlar, böcek öldürücüler, böcek ilaçları, zehir tuzakları ve potansiyel olarak zehirli kimyasal maddeler.
 • Metaldehit içeren salyangoz veya sümüklü böcek bitkileri.
 • Sivrisinekleri kovmakta kullanılan idris otu (Citronella) yağı. (mum, tütsü, spiral vb.)
 • Üzüm, nergis, açelya, kaktüs, ortanca, hint, lale vb.  gibi evcil hayvanlar için toksik ya da tahriş edici olabilecek bitkiler.
 • Sinekler ya da diğer böcekler için metomil içeren tuzaklar.
 • Süs fıskiyelerinde ortaya çıkabilen mavi ve yeşil algler.
 • Yüzme havuzlarını, gölleri ya da yapay su kaynaklarını kimyasal olarak temizlemek için kullanılan ürünler. Bu ürünler köpeklerden ve çocuklardan uzak, güvenli bir yerde muhafaza edilmelidir.
 • Olası yırtıcı hayvanları engellemek için genellikle bitkilerin etrafına yerleştirilmiş kakaolu topraklar.
 • Genellikle daha kırsal alanlarda zehirli hayvanlar (yılanlar, akrepler, örümcekler, vb.). Bahçede evcil hayvan olması sonucu oluşacak riskleri önlemek için zararlı böceklere karşı önlem almak gereklidir.
 • Evcil hayvanınızın çiğneyebileceği küçük ya da kırılabilir parçalara sahip süs eşyaları ya da süslemeler.
 • Keskin veya paslı bahçe aletleri. Bahçede bırakmış olduğunuz tüm aletler evcil hayvanınıza zarar verebilir.
evcil hayvanların bahçede olması

Sağlıklı Bir Köpek ve Güvenli Bir Bahçe İçin Bazı İpuçları

 • Zehirli ya da köpeğinizin cildini tahriş edici bitkileri bahçeye dikmekten kaçınmak gerekir. Bu şekilde, evcil hayvanınızın zehirlenme riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
 • Bahçenizde evcil hayvanlarınız için bir alan yaratın: Evcil hayvanlarınızın bahçeye zarar vermeden dışarıda serbestçe koşmasına izin vermek istiyorsanız, sadece onlar için bir alan yaratmalısınız.
 • Onlara ideal bir alan sunmak için, bu alanı en sevdikleri oyuncaklar ya da belki de küçük bir havuz gibi evcil hayvanlar için bahçeyi eğlenceli hale getirecek şeylerle donatabilirsiniz. Bahçenizde sizin ve evcil hayvanınızın rahatlayabileceği ve sakinleşebileceği bir yer yaratın.