Köpeğinize Zarar Verebilecek Ev Kazaları

Evde bir ya da daha fazla köpeğiniz varsa, hayvanların zarar görmemesi için gerekli tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu makalede bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenin.
Köpeğinize Zarar Verebilecek Ev Kazaları

Tarafından yazılmıştır Alba Muñiz

Son Güncelleme: 22 Mart, 2023

Evinizin köpeğiniz için en güvenli yer olduğunu düşünebilirsiniz; ancak tüm uygun güvenlik önlemlerini almadıysanız, yine de eviniz köpeğiniz için tehlikeli olabilir. Bugün size köpeğinize zarar verebilecek en yaygın ev kazaları ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Detaylar için okumaya devam edin.

Köpeğinizi ev kazalarından koruyun

Küçük tüylü arkadaşlarımız, özellikle de yavru olduklarında, evinizdeki tüm gizli köşeleri keşfetmeye çok meraklı, tez canlı ve heveslidirler. Ev kazaları, özellikle bahçede ve mutfakta, her zaman ve her yerde köpeğinizin başına gelebilir.

Önemli olan şey, kazaları gerçekleşmeden önce önlemektir. Bunu yapmak için elinizden geleni yapın; çünkü bu ev kazalarından bazıları köpeğinizin hayatını tehlikeye atabilir. Gerekli önlemleri almazsanız, evinizde her türlü kaza olabilir.

Köpeğinizin başına gelebilecek ev kazaları

1. Zehirlenme

Zehirlenme köpeklerle ilgili en yaygın ev kazalarından biridir. Aşağıdakiler dahil birçok potansiyel nedeni vardır:

 • Beslenmelerinin doğal bir parçası olmayan yiyecekleri yutmak ve mide iltihabı yaşamak: Köpekler, tamamen kapatmadığınızda çöp kutuları ve kilerde dolaşma konusunda uzmanlardır. Bu nedenle mutfak köpekler için tehlikeli bir yer olabilir: Çikolata, soğan, kemik vb.
 • Zehirli maddelerden yapılmış nesnelerin yutulması.
 • Bahçenizde yetişebilecek zehirli bitkileri yemek. Bu bitkilere ortancalar, zakkum, ormangülü ve Atatürk çiçeği de dahildir.
 • Bitkilerinizin canlı kalması için bahçenize uyguladığınız böcek ilaçları.
 • Çamaşır suyu ve sabun gibi temizlik ürünleri.
 • Antifriz. Tatlı tadı nedeniyle köpekler bunu da sever. Bununla birlikte, eğer bir köpek antifriz içtikten sonra acil tedavi alamazsa, genellikle bu durum onlar için ölümcül olur.

2. Bağırsak tıkanmalarına neden olan nesnelerin yutulması

Köpekler her türlü şeyi ağızlarına sokmayı ve çiğnemeyi çok severler. Fakat bu yuttukları nesneler çok küçüklerse ya da kolayca kırılırlarsa, bu durum köpeğinizin hepsini ya da bir kısmını yutması ile sonuçlanabilir.

Bu genellikle oyuncaklar, çoraplar, ayakkabılar, emzikler, kemikler, çubuklar ve hatta cep telefonları ve uzaktan kumandalar gibi şeyler ile olur. Bunlardan herhangi biri köpeğin bağırsaklarına yapışırsa, tıkanmalara neden olabilir ya da yutulan nesnenin keskin kenarları varsa, bağırsak duvarlarını delebilir.

3. Ev kazaları: Boğulma

Bu, az evvel bahsettiğimiz duruma oldukça benzerlik gösterir. Bağırsak tıkanıklığına neden olabilecek şeylerin aynıları köpeğinizin boğazına da takılabilir. Ve bu olursa, köpeğiniz boğulabilir.

4. Elektrik çarpması

Bu genellikle, bir köpek elektrik kablolarını ısırdığında ya da çiğnediğinde gerçekleşir ve genellikle ciddi yanmalara neden olur.

5. Düşme

Parmaklıksız bir balkona ya da terasa açık erişimi olan bir köpek kenardan düşebilir ve kemiklerini kırabilir, hatta bazı durumlarda olay ölümle sonuçlanabilir.

6. Yaralanmalar

Köpekler evin etrafındaki şeylerle kendilerini kolayca yaralayabilir. Örneğin:

 • Masada bırakılmış bir makas.
 • Tamamını süpürmeyi başaramadığınız kırık bir cam parçası.
 • Avluda bırakılan aletler.

7. Yanıklar

Yemek pişirirken ya da sıcak bir şeyler hazırlarken köpeğinizin mutfakta durmasına izin vermemek en iyisidir. Herhangi bir şey üzerine dökülür ya da düşerse, birinci, ikinci ya da üçüncü derece yanıklara neden olabilir.

Köpeğinizin ev kazaları yaşamasını nasıl önleyeceğinize dair bazı ipuçları

Ev kazalarının gerçekleşmesini önlemek istiyorsanız tavsiyemize uyun:

ağzında yemek olan köpek
 • Zehirli yiyecekleri ve yutulabilir nesneleri köpeğinizin erişemeyeceği yerlerde tutun.
 • Hangi bitkilerin köpekler için zehirli olduğunu bulun ve bunları bahçenizden çıkarın.
 • İçinde toksik madde bulunan kapları ya da şişeleri sıkıca kapattığınızdan emin olun.
 • Balkon ve teraslarda uygun koruma önlemlerini alın.
 • Köpeğinizi keskin nesnelerden ve araçlardan uzak tutun.
 • Elektrik kablolarını mobilyaların arkasına ya da halıların altına sokun. Ayrıca bir tel koruyucusu da satın alabilirsiniz.

Bir kazayı önleyemediyseniz, köpeğinizi doğrudan veterinere götürmelisiniz. Köpeğinizin toksik bir şey aldığını düşünüyorsanız ve bunun ne olduğundan emin değilseniz, veterinere göstermek için köpeğin kustuğu şeyden bir örnek aldığınızdan emin olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.