Chihuahua Cinsi Köpekler Pitbul'dan Daha Agresif

Chihuahua Cinsi Köpekler Pitbul'dan Daha Agresif
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uzun yıllar boyunca, Pitbull Terrier, en agresif köpek ırklarından biri olmuştur. Ancak bir çalışma, bu köpeklerin Chihuahua (Çivava) cinsi köpeklerden daha sakin olduğunu ortaya koymaktadır. Evet, bu bir gerçek. Gerçi, Chihuahua cinsi köpekler genellikle küçük boyutlu ve nevrotik doğaları ile bilinir.

Chihuahua Cinsi Köpeklerle İlgili Çalışmalar

Kısa bir süre önce, “Dognition” adındaki internet sitesi, farklı durumlarda köpeklerin saldırganlığını ölçen bir çalışma yayınladı. Ayrıca bu çalışma köpekler için tanıdık ve tanıdık olmayan insanlar, çocuklar ve tanıdık ve tanıdık olmayan farklı boyutlardaki köpekler üzerindeki saldırganlığını da inceledi.

çivava cinsi köpek

Araştırılan tüm ırklar arasından, Chihuahua cinsi köpeklerin en agresif köpekler olduğu ortaya çıktı. Bu tespit, Chihuahua cinsi köpeklerin daha önce hiç görmedikleri büyük köpeklerle karşılaştığı zaman dahi geçerli bir tespitti.

Ancak bu çalışmada bizleri şaşırtacak daha fazla haber olmuştur. Bu çalışma Pitbull Teriyeri‘nin en az agresif ırklardan biri olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bu sonuçlar, Pitbulllar hakkındaki uzun süredir var olan inançlarımızın yanlış olduğunu göstermektedir. Pitbull Teriyeri cinsi köpekler, nispeten daha sakin bir köpek ırkıdır. Bu arada, en nevrotik ve vahşi köpek ırkının ise Chihuahua ırkı köpekler olduğu ortaya çıktı.

Çalışma, köpeklerin farklı durumlarda gösterdiği saldırganlığı değerlendirdi. Örneğin, bazıları tanıdık olan, bazıları ise tanıdık olmayan insanlarla, çocuklarla, başka köpeklerle vs. karşılaştırılarak saldırganlıkları incelendi. Çalışmaya toplam 4 bin köpek sahibi katıldı.

Buna ek olarak, 35 yaygın köpek ırkı arasında, Chihuahua cinsi köpeklerin en agresif ve en nevrotik köpekler olduğu ortaya çıktı. Bu saldırganlık seviyeleri,daha büyük köpeklerle olan etkileşimlerinde en uç noktaya ulaşıyordu.

Çalışma ayrıca Chihuahua sahiplerinin, köpeklerini sadece orta derecede agresif olarak değerlendirdiklerini vurguladı. Fakat diğer köpeklerle karşılaştırıldığında çok agresif oldukları apaçık ortadaydı.

Bu çalışma aynı zamanda Pitbull cinsi köpeklere karşı var olan ön yargının olması gerekenden daha kötü bir durumda olduğuna işaret ediyor; çünkü insanlar Pitbull cinsi köpekleri pek çok farklı köpek ırkıyla karıştırıyor.

Bu gibi veriler, belirli ırklara karşı ön yargıların üstesinden gelmek için çok önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, Pitbull Teriyeri cinsi köpeklerin sahiplerinin, bu farz edilen saldırganlığı köpekleri üzerine yansıtmaması da çok önemlidir. Sonuçta bu durum sahiplerinin evcil hayvanlarına karşı daha agresif olmasına da neden olabilir.

Köpek Davranışları

Bir köpeğin davranışları, yetiştirilme tarzıyla çok alakalıdır. Bir köpeğin, sahibinin davranış ve tutumlarını ve aynı zamanda sahibinin belirli durumlara karşı verdiği tepkileri de öğrendiği belirtilmiştir.

Pitbull’a  Vurulan Sosyal Damga

Pitbull’lara karşı bu sosyal damgalama yeni bir şey değildir. Tehlikeli olduklarına dair bir nam saldıkları için, bu durum hem siyasette hem de kültürel ortamlarda gündeme getirilmiştir.

Rus yazar Dostoyevski bile Pitbull cinsi köpekleri “korkunç bir canavar” olarak adlandırmıştır. Ayrıca medya da pitbulllara karşı var olan mevcut ön yargıya katkıda bulunmaktadır.

Örneğin, 2008 yılında bir kadın bir Pitbull tarafından saldırıya uğradı ve hastaneye yatırılmak zorunda kaldı. Bu olay, hem ulusal hem de uluslararası haberlerde 230 makale ve düzinelerce televizyon raporu yayınlanmasına sebep oldu.

Birkaç gün önce, “karma cins” bir köpek 16 aylık bir çocuğu öldürdü ve sadece yerel bir gazetede iki kez ihbar edildi.
Çoğu insan en büyük köpeklerin en saldırgan veya en vahşi köpekler olduğuna inanır. Ve en küçüklerini ise en hassas ve en sakin köpek olarak düşünürler. Ancak bu konuda yanılırlar.

Bu yaygın inanç, dünyanın dört bir yanında bulunan 900 şehirde belirli yasalara pitbullların dahil edilmesine yol açmıştır. Yönetmelikler, bu köpekler için bir ağız tıkacı kullanmaktan, ötanazi uygulamasına kadar uzanmaktadır.

Chihuahua Cinsi Köpekler ve Karakter Özellikleri

 • Bu köpek cinsi, en küçük köpek cinsidir.
 • Chihuahua sevimli bir evcil hayvan olmasının yanı sıra, akıllı, huzursuz ve meraklı bir arkadaştır.
 • Chihuahua’lar, onlara önem verenlere, bakanlara ve sevenlere bir dünya dolusu sevgi dünyası sunacaktır.
 • Dahası, bu cinsin kökeni aslında Meksika’ya, özellikle de Chihuahua adlı bölgeye dayanmaktadır. Sonuç olarak, bu, insanların bu tür bir köpeği ilk kez keşfettiği yerdir.
 • Bir cins olarak Chihuahua’lar, tanımlanmış bir kişiliğe sahip değildir. Aldıkları eğitime ve yetiştirilme tarzlarına bağlı olarak, sevecen ve yumuşak bir köpekten, her nasılsa kötü niyetli ve kurnaz bir karaktere kadar farklı farklı özelliklere sahip olabilirler.
 • Chihuahua cinsi köpekler zeki ve gözlemci köpeklerdir. Bunun yanı sıra, istedikleri şeyi elde etmekten de keyif alırlar.
 • Ayrıca, Chihuahua cinsi köpekler küçük boyutlarına rağmen cesur ve sadık hayvanlardır.
 • Kendilerini ailelerine çok güçlü bir şekilde adarlar ve her zaman saldırgan ve huzursuzdurlar ve herhangi davetsiz bir misafire karşı tetikte beklerler.
 • Sahiplerinin diğer ilişkilerine karşı biraz kıskançlık gösterebilirler.
 • Chihuahua cinsi köpekler, boyutlarının küçük olduğunu genellikle fark etmezler. Ve bu durum da bu köpeklerin onlardan çok daha büyük insanlara ya da köpeklere karşı durabilmelerine sebep olabilir.
 • Çoğu zaman bu duruşlarını sahiplerini ya da bulundukları bölgeyi savunmak amaçlı olarak yaparlar.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.