Köpeğinizin Burun Kuruluğu Ne Zaman Hastalığa İşaret Eder?

Köpeğinizin Burun Kuruluğu Ne Zaman Hastalığa İşaret Eder?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Yavru ya da yetişkin fark etmez, bir köpekte burun kuruluğu varsa bu, genelde sağlığıyla ilgili bir işarettir.  Bir köpeğin burnu her zaman nemli olmalıdır. Ancak, bazı dış etkenlerden (çoğunlukla havadan) ya da genetik eğilimlerden kaynaklanan, burnun kuru geçtiği bir dönem ya da renk değişimleri gerçekleşebilir.

Köpeklerde burun kuruluğu ve sebepleri

burun kuruluğu sebepleri

Köpeklerinin kuru bir burnu olduğunu görünce genelde köpek sahipleri telaşlanırlar, ancak bu her zaman ciddi bir hastalığa ya da veterinere gitmenizi gerektirecek kadar acil bir duruma işaret etmeyebilir.

Köpeklerde burun kuruluğu ve renk değişimlerine sebep olan faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Hava: Aşırı hava değişimleri (yaz ya da kış), bir köpeğin burun kuruluğunu büyük oranda etkiler. Hava değişimleri köpeklerin yanı sıra tüm canlıları etkiler. Köpekler genellikle soğuk havalarda dışarıda oldukları gibi aynı zamanda fazlaca güneş ışığına da maruz kalmaktadırlar. Ara ara yaşanan burun kuruluğu, az su içildiğinden de kaynaklanabilir; aynısı renk değişimlerinde de geçerlidir.
 • Golden retriever, Labrador, Samoyed ve Siberya Kurtları gibi ırkların burunları yılın belli zamanları renk değiştirebilir. Aynı zamanda Pitbull, Avusturya Çoban Köpeği ve Collie gibi diğer ırkların burunları genetik sebeplerden dolayı değişmektedir.
 • Güneş yanığı: Çok fazla güneşe maruz kalmak insanlara zararlı olduğu gibi köpeklere de zararlıdır. Köpek sahipleri, köpeklerini güneşin tepede olduğu saatlerde çıkarmamaya özen göstermelidir.
 • Bir ısıtıcının önünde uzun süre uzanmak: Kışın, köpeğiniz doğal olarak sıcak bir kaynağa yakın olmak ister.
 • Kötü havalandırma: Köpeğiniz az havalandırılmış bir odada uzun süre vakit geçirirse, bu da burun kuruluğu yapabilir.

Alınması gereken önlemler

Yapılması gereken ilk şey bir veterinere danışmaktır ancak köpeğinizin burnunu iyi hale getirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler de vardır. Böylece burun kuruluğunun ilerlemesiyle ortaya çıkabilecek ciddi hastalıkları engelleyebilirsiniz. Mesela burundaki derinin kalınlaşmasıyla oluşabilecek burun hiperkeratozu(nasır) gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

 • Köpeğinizin güneşe maruz kaldığı saatleri kısıtlayın. Güneşlenme çoğu köpeğin hoşlandığı bir aktivite olabilir, ancak köpek sahipleri, köpeklerini sürekli bir şekilde yakıcı güneş ışığına maruz bırakmamalıdır.
 • Köpeğinize güneş kremi sürün.  Köpeğinizi güneşten korumak için tasarlanmış güneş kremleri var. Bu ürünlerin bazıları insanların kullandıklarına çok benzer. Ancak bu ürünler önerilmemektedir. Her zaman köpekler için tasarlanmış olan ürünleri kullanmayı tercih edin. Hangi durumda olursa olsun, köpeğinizin üstünde kullanacağınız hiçbir ürün Çinko Oksit içermemelidir.
 • Vazelin, kuru bir burnu ve ciltteki kuruluktan kaynaklanan diğer çatlakları yumuşatmada çok işe yaramaktadır. Vazelini az miktarda sürmelisiniz çünkü köpeğiniz burnunun üstünde ne varsa yalamak isteyecektir. Bu yüzden az miktarda vazelin sürün, yoksa köpeğinizin burnunu yumuşatmaya çalışırken bir de sindirim sorunları yaşamayın.
 • Köpeğinizin su içtiğinden emin olun. Köpeğinizin susuz kalmamasını sağlamak ve kuru burnunu nemlendirmek için en iyi yol budur. Hatta su ne kadar soğuk olursa o kadar iyi.
 • Köpeğinizin burnunu sabun ve soğuk suyla yıkayın. Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Hayvanlar için özel olarak üretilmiş nötr ya da yumuşak sabunlar kullanılmalı. Hiçbir koşulda, insanlar için üretilmiş sabunları hayvanınızın üstünde kullanmayın.

Kırmızı alarm

Köpeğinizdeki burun kuruluğu hayati bir tehlikeye işaret edebileceğinden dolayı acil müdahale gerektirebilir.

köpek burun kuruluğu

Burun kuruluğunda tehlike arz eden durumlar:

 • Kuruluk bir türlü geçmemiş ve sürekli bir hâl almışsa. Veterinerler iki günden uzun süren kuru ve çatlak bir burnun acil müdahale gerektirdiğini söylüyor.
 • Kanama varsa: İç ya da dış fark etmez, derideki çatlaklardan ya da yaralardan kan geliyorsa.
 • Aşırı derece burun akıntısı varsa, özellikle rengi sarımsı ya da yeşil renkte ise.
 • Şişkin, görünür veya bariz inflamasyon.
 • Kaşıntı: Bazı aşırı durumlarda, köpekler burunlarını yere ya da duvara şiddetli bir şekilde sürtebilir.
 • Kuruluğa öksürük, hapşırık, kusma, ishal ya da iştah kaybı gibi unsurlar eşlik ediyorsa.

Kuru burun güneş yanıklarından, zayıf bir bağışıklık sisteminden, g ençlik hastalığından veya cilt kanseri gibi dermatolojik hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu durumlarda, köpeğiniz acil bir veteriner müdahalesine ihtiyaç duyacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.