Köpeğinizi Sağlıklı Tutmak İçin Harika Oyunlar

Köpeğinizin beslenme düzeni ne kadar iyi olursa olsun, yeterince egzersiz yapmazsa, bu durum köpeğinizin sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Bugün, köpeğinizin formunu korumak için size harika oyunlar göstereceğiz.
Köpeğinizi Sağlıklı Tutmak İçin Harika Oyunlar

Son Güncelleme: 04 Mart, 2023

Oyunlar, iyi vakit geçirmek için sahip olduğumuz bir yoldan çok daha fazlasıdır; ayrıca sizi ve köpeğinizi sağlıklı tutmak için harika bir yol olabilir. Her şeyden önce, bu oyunlar egzersiz yapmak ve vücudunuzu hareket ettirmek için bir bahane olabilir.

Örneğin, beslenme düzeniniz zayıf olsa bile, fiziksel hareket içeren oyunlar oynamak kilo almanızı engelleyebilir. Bunun köpekler için de geçerli olması bizler için sürpriz olmamalıdır.

Eğer köpeğiniz hareketsiz bir yaşam tarzına sahip ise,beslenme düzenine bakılmaksızın, bu durum sağlık sorunlarına ve şişmanlığa neden olabilir. Aşırı kilolu olmak köpek dostunuzun başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir. Köpekler için hareketsiz bir yaşam tarzı aşağıdaki gibi sorunlara neden olabilir:

Oyunları bu kadar güzel yapan şey budur: Köpeğiniz için bu problemleri önlemeye yardımcı olabilirler. Ancak aklınıza köpeğinizle oynayabileceğiniz hiçbir oyun gelmiyorsa, köpeğinizi sağlıklı tutmak için bu kısa ve eğlenceli oyun listesine bakabilirsiniz!

Köpeğinizi sağlıklı tutmak için oynayabileceğiniz oyunlar

“Git getir” oynayın (Bir topla)

topla oynayan köpek

Köpekler bu oyunu çok seviyor! Bunu her zaman çizgi filmlerde ve gerçek hayatta görüyoruz: Tüylü küçük arkadaşınız bu basit etkinliği yaparak mutlak bir top olmaktan kurtulabilir (Alınmak yok).

Bu oyunda tek yapmanız gereken bir topu (ya da onun gibi bir şeyi) atmak ve köpeğinizin attığınız topu geri getirmesini sağlamak olacaktır. Daha sonra istediğiniz kadar, tekrar tekrar yapabilirsiniz. Bu oyunda köpeğiniz etrafta koşar ve bol bol eğlenir.

Peki ama neden köpekler bu oyunu çok seviyorlar? Çünkü aslında burada yaptığınız şey, hayvanın avlanma içgüdülerini teşvik etmektir. Onlar için topu yakalamak, aynı avı yakalamak gibidir.

Bu oyunun, köpeğinizi sağlıklı tutmak için ona yardımcı olacak en iyi oyunlardan biri olmasının sebebi budur. Bunun yanı sıra, köpeğinizle birkaç kez bu oyunu oynar ve topu atmanızı beklemelerini sağlarsanız, sabrın erdemini de öğretmiş olursunuz.

Bu oyun köpekler için harika bir egzersizdir; ancak köpeğinize oyunun nasıl oynanacağını öğrettiğinizden emin olmalısınız. Bu biraz zaman alabilir; ancak küçük arkadaşınız bir kez öğrendiğinde, çok iyi zaman geçirecek ve sağlıklı olacaktır.

Bu nedenle, köpeğinizle “git getir” oynadığınızda, zehirli olmayan malzemelerden yapılmış makul boyutta bir top kullandığınızdan emin olun. Köpeğinizi sağlıklı tutmak için bu mükemmel oyunu mutlaka oynayın!

Köpeğinizi sağlıklı tutmak için onları yürüyüşe çıkarın

Bu da sizi pek şaşırtmayacaktır; ama köpekler yürüyüş yapmayı da çok sever! Çünkü yürüyüş yaparken, diğer tüm duyularını da kullanabilirler. Koşarken ya da yürürken, köpeğiniz etrafındaki tüm kokuları algılayacaktır.

Bu oyun köpeğinizi sağlıklı tutmak için son derece yardımcı olabilir. Onlara diğer köpeklerle etkileşimde bulunma ve iyi vakit geçirmeleri için bir şans verir. Bilmiyorsanız, bu tür egzersizi en çok seven köpek cinslerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Border Collie
  • Cocker Spaniel
  • Golden Retriever
  • Alman Kurdu

Yetişkin bir köpeğiniz varsa, günde en az 30 dakika yürüyüşe çıkarmanız gerektiğini unutmamanızda fayda vardır. Köpeğinizi sağlıklı tutmak için günlük yürüyüşler çok önemlidir.

Saklambaç

köpeklerle oyun oynamak

Bu, hepimizin çocukken oynamayı sevdiği oyunun köpekler için olan versiyonudur. Bizim bildiğimiz saklambaç ile aradaki fark ise sizin köpeğinizi aramayacak, köpeğinizin de sizi aramayacak olmasıdır.

Temel olarak, köpeğinizin en sevdiği oyuncağını saklıyor ve hayvanın bu oyuncağı aramasını sağlıyorsunuz. Hayvan oraya buraya koşup etrafı koklayacak; böylece köpeğin sağlıklı kalmasına ve koku alma duyusunu hassas bir şekilde ayarlamasına yardımcı olacaksınız!

İlk önce, oyunun başladığını bildirmek için bir ıslık kullanmalısınız. Tabii ki, bu önceden bir eğitime ihtiyaç duyulacağı anlamına gelir. Köpeğiniz verdiğiniz sinyali duyduktan sonra oyuncağı aramaya gitmelidir. Bu, nesneyi bulmak için hem görüşlerini hem de kokularını kullanmalarını gerektirecektir.

Çoğu şeyde olduğu gibi, oyuncaklarını bulduklarında yenilebilir bir ödül maması ile ödüllendirmek en iyisidir. Tüm bu oyunları deneyin. Bu oyunları oynamak köpeğinizi sağlıklı tutmak için harika, eğlenceli bir yoldur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.