Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Havuz Oyunları

Yaz aylarında hem siz hem de köpeğiniz için eğlenceli olan havuzda yapabileceğiniz birçok farklı etkinlik vardır. Ayrıca bu etkinlikler ikinizi de formda tutmaya yardımcı olur. Bunların ne olduğunu merak ediyor musunuz? Mutlaka okuyun!
Köpeğinizle Oynayabileceğiniz Havuz Oyunları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Havuz oyunları, köpeğinizle yaz keyfini çıkarmanın en iyi yollarından biridir. Bugün bu yazıda, sizi serinletecek ve yılın en sıcak bölümüne biraz eğlence katacak bazı su ile ilgili aktiviteler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Köpeğinizle oynayabileceğiniz havuz oyunları ile ilgili 3 fikir

Yüzme

Yüzme, her yaştan hem insanlar hem de köpekler için iyi olan eksiksiz ve düşük etkili bir egzersizdir. Sadece yüzme tarzınızı fiziksel koşullarınıza ve genel sağlığınıza göre ayarlamayı unutmayın.

Köpeğiniz suyun içinde olmayı seviyorsa, yüzmek sağlıklı bir ağırlıkta kalması için en iyi yaz etkinliği olabilir. Hatta, kilonuzu takip etmeye çalışıyorsanız bu aktivite size de yardımcı olabilir.

Yazın oynayabileceğiniz bir başka favori havuz oyunu ise yarış yapmaktır. Tüm ailenizi bir araya getirin ve köpeğinizi de yanınıza alın. Köpekler bu tarz ortak etkinliklere katılmayı seveceklerdir. Sadece, kazaların olmasını önlemek için etrafta her zaman bir yetişkinin olması gerektiğini unutmayın.

havuzda yüzen köpek

Ne yazık ki, bazı köpek ırkları su sporları ve havuz oyunları oynamakta zorlanırlar. Örneğin, yüzmek kısa kafalı köpekler için büyük bir zorluk olabilir. Çünkü bu köpeklerin burunları çok düzdür ve bu da nefes almalarını zorlaştırır ve akciğer kapasitelerinin düşmesine sebep olur.

Köpek dalışı

Günümüzde, birçok köpek su sporları yapıyor ve bazıları açık ya da kapalı alanlarda dalmayı bile öğreniyor. Köpeğinizin nasıl yüzüleceğini bilmesi ve havuzda oynamayı sevmesi durumunda, onlara dalmayı öğretmek eğlenceli olabilir.

Köpeğinizi dalış için eğitmeniz için ihtiyacınız olan tek şey orta ya da büyük ölçekli bir havuz olacaktır. Bu havuzun, köpeğinizin balıklama bir şekilde dalabileceği ve kendisine zarar vermeden tüm vücudunu su altında bırakabileceği kadar derin olması gerekir.

Ancak diğer yandan, havuzun köpeğin ayakları üzerinde durması durumunda yüzeye ulaşmakta zorlanacağı kadar derin olmasını da istemezsiniz. Köpek, gerektiği durumlarda en azından kendini kolayca yüzeye itebilmelidir.

Ancak unutmayın: Dalış, köpeğiniz için tamamen yeni bir deneyimdir. Sabırlı olun ve onlara alışmaları için zaman tanıyın; ayrıca olumlu pekiştirme yöntemleriyle onlara cesaret verin.

Suda bir topla oynamak

Köpeğinizle oynayabileceğiniz en geleneksel havuz oyunlarından biri sadece suya bir top atmak olabilir. Köpeğinizi zıplamak ve topu bulmak için eğitmek, aynı zamanda onu dalış için eğitmenin ilk adımıdır. Böylece, eğlenmek ve köpeğinizi bu üst düzey faaliyetlere hazırlamak için yalnızca bir top kullanabilirsiniz.

ağzında top havuz kenarındaki köpek

Köpeğinizin en sevdiği oyuncaklardan birini havuzda kullanırsanız daha da yardımcı olabilir. Yüzen oyuncağın, suya dayanıklı olduğu ve köpeğinizi heyecanlandırdığı sürece illa top olması da gerekmez. Evcil hayvan dükkanlarında tonlarca su oyuncakları da bulunmaktadır.

İlk önce köpeğinizin yanına oturun ve ona oyuncağı gösterin. Ardından, köpeğinizin dikkatini çekmek ve köpeğin oyuncağı kovalamak istemesini sağlamak için oyuncağı sağa sola sallayın.

Ardından, oyuncağı suya atın ve köpeğinizi topun ardından suya atlaması ve geri getirmesi için teşvik edin. Köpeğiniz bunu her başardığında, bir ödül maması verin, onu sevin ya da onu överek ödüllendirin. Olumlu pekiştirme, bir köpeğin istediğiniz gibi davranmasını sağlamak için her zaman en iyi yoldur.

Köpeğinizle havuz oyunları oynamadan önce atılması gereken adımlar

Bu etkinliklerden herhangi birini denemeden önce, aktivite öncesi yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunları aşağıdaki gibi madde madde sıralamamız mümkündür:

  1. Havuzdaki klor seviyelerini kontrol edin ve havuzun içine klor eklendikten hemen sonra köpeğinizin havuza girmesine izin vermeyin.
  2. UV ışınlarından korunmaları için köpeğinizin vücuduna güneş koruyucu sürün.
  3. Uygun oyuncaklar kullanın: Oyuncaklar suya dayanıklı olmalıdır ve köpeğinizin yaşı ve fiziksel yetenekleri için uygun bir boyutu olan oyuncaklar tercih edilmelidir.
  4. Köpeğiniz suya girmeden önce bir güvenlik kemeri ya da bir tasma takın ve köpeğinizin hiçbir zaman havuzda yalnız başına oynamasına izin vermeyin.
  5. Köpeğinizin tüm aşılarının güncel olduğundan emin olun.
  6. Köpeğinizin iç ve dış parazitleri olmadığından emin olun ve sıcak yaz ayları boyunca hayvanın cildinde parazit olma ihtimaline karşı düzenli kontroller yapın.
  7. Köpeğiniz havuza girdikten sonra kloru temizlemek için hayvanı temiz bir suda yıkayın. Tüylerinin ve cildinin nemli kalmasını önlemek için iyice kurutun.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.