Köpeğinizi Soğuk Kış Havasından Nasıl Korursunuz

Titreme, aşırı derece uyku sersemliği ve kuru cilt düşük vücut sıcaklığının göstergesidir. Bu semptomlara dikkat etmek ve evcil hayvanınızı soğuk havalardan korumak için adımlar atmak önemlidir.
Köpeğinizi Soğuk Kış Havasından Nasıl Korursunuz
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıpkı insanlar gibi, soğuk kış havası evcil hayvanınızın sağlığı için tehlikeli olabilir. Bu sebeple evcil hayvanınızı aşırı hava koşullarına karşı korumanız önemlidir.

Köpekler soğuk kış havasına maruz kalması en muhtemel olan evcil hayvandır. Günlük yürüyüşleri onları soğuğa ve daha ciddi akciğer enfeksiyonlarına karşı savunmasız bırakmaktadır. Bununla birlikte, tüm türler aynı seviyede korumaya sahip değildir. Küçük ve kısa kürklü türler en çok riski taşırlar.

Bu makalede, evcil hayvanınızın soğuk kış havasında güvende kalabilmesi için veteriner tavsiyeleri vereceğiz.

Köpeğinizi soğuk kış havasında yürüyüşe çıkarmak

  • Sıcaklıktaki ani değişikliklerden kaçının. Normalde, sahipleri köpeklerini sıcak evlerinden dışarı çıkarırken sıcaklık farkını hesaba katmadan yaparlar. Bu yüzden, köpeğinizi dışarı yürüyüşe çıkarmadan önce, ısıtmayı bir süreliğine kapatmak iyi olacaktır. Bu yolla, çok yüksek bir sıcaklık farkı olmayacaktır.
  • Evcil hayvanınızı sıcak tutmak için sarın. Rüzgar, yağmur ve soğuğa karşı bir fiziksel bariyer, evcil hayvanınızı olumsuz hava koşullarına karşı korumak için en etkili yoldur. Bununla birlikte, evcil hayvan dükkanlarında bulacağınız şapka, çorap ve diğer eşyaların büyük bir çoğunluğunun tamamen moda odaklı tasarlandığına değinmemiz önemli olacaktır. Soğuğa karşı etkisiz olmakla kalmayacak, aynı zamanda evcil hayvanınız için de rahatsız olacaktır.
  • Her yürüyüşten sonra köpeğinizi güzelce yıkayın. Evcil hayvanınıza giydirdiğiniz kıyafetlere rağmen, özellikle bacaklarının ve yüzünün çevresindeki kürkünde, hemen hemen kesinlikle nem kapacaktır. Herhangi çamur ve nem izlerini yok etmek, hastalıkları ve yaraları engellemek için gereklidir.
mont giyen köpek

Kış mevsiminde köpeğinizi sağlıklı tutmak

  • Kar ile temastan kaçının veya azaltın. Donmuş yüzeylerde durarak veya yürüyerek uzun süreli zaman geçirmek köpeğinin patilerinin altını incitebilir. Ek olarak, sindirim sorunlarına yol açabildiği için, evcil hayvanınızın büyük miktarlarda kar yemediğine emin olmalısınız.
  • Evin içinde onları sıcak tutun. Köpeğinize bir mont giydirmek ve cereyandan onları uzak tutmak, evcil hayvanınızı mutlu ve sağlıklı tutmanın iyi yollarıdır. Her ne kadar köpeğiniz şüphesiz zaman zaman yerinden oynayacak olsa da, yalnız olduklarında veya hava koşulları özellikle sert olduğunda daha az aktif olmaya eğilimli olacaktır. Onları sarıp sıcak tutmak ev içinde üşümediklerine emin olmanın iyi bir yoldur.
  • Aşılarının eksiksiz olduğuna emin olun. Yılın diğer zamanları ile aynı şekilde, evcil hayvanınızın tüm aşılarının yapılmış olduğuna emin olmak önemlidir. Diğer hayvan sahipleri yanlış bir şekilde bunun sadece yaz için gerekli olduğuna inansa da, evcil hayvanınızı antiparaziter ile korumanız gerekmektedir.
  • Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni koruyun. Genellikle soğuk kış aylarında daha çok enerji yaktıkları için, hayvan sahipleri evcil hayvanlarının daha çok yemek istediğini fark eder. Ancak, evcil hayvanınızın soğuğa karşı korunmasını sağlamak isterken bunu düşünmeden yaparsanız, ani beslenme alışkanlıkları değişiminden dolayı onlarda sindirim problemlerine neden olabilirsiniz.
sahibinden tatlı isteyen köpek

Risk faktörleri ve semptomlar

Genel bir kural olarak; küçük, kısa kürklü köpekler soğuğa en duyarlı olanlardır. Bununla birlikte, yaşın da bir anahtar faktör olduğunu belirtmek önemlidir. Yavru köpekler ve yaşlı köpekler enfeksiyonlara ve hastalıklara en duyarlı olanlardır.

Köpeğinizin üşüdüğünü gösteren ve sizin durumun farkına varmanızı sağlayacak bazı semptomları şunları içerir: Sallanma veya titreme, aşırı uyku sersemliği, kuru burun veya pul pul olmuş deri.

Yani, eğer günün en soğuk saatlerinde köpeğiniz ile yürüyüşe çıkmak kaçınılmaz bir durum olacaksa, evcil hayvanınızı güvende tutmak için engelleyici tedbirler almanız gerekecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.