Kediler Sahiplerinin Giysilerini Neden Çiğner?

Kediler Sahiplerinin Giysilerini Neden Çiğner?

Son Güncelleme: 15 Mart, 2019

Kedilerin kıyafetlerinizi çiğneme nedenlerinin yıkıcı olmaları ve giysileri sevmemeleri olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunun için farklı bir açıklama var. Bu yazıda size nedenini anlatacağız ve evcil hayvanlarınızı biraz daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız.

Kediler neden kıyafetleri çiğniyor?

Kedigiller, anlaması çaba gereken karmaşık canlılardır (köpekler genellikle daha basittir) ve çoğunlukla neden belirli şekillerde davrandıklarını bilmek zordur. Kedinizin kıyafet, çarşaf ya da şilte çiğnediğini fark ettiyseniz, bunun kişiliğiyle bir ilgisi olabilir.

Kediler “kişisel” eşyalarını severler ve insanları ya da hayvanları başkalarıyla paylaşmak istemeyebilirler. Öyle sahiplik hissederler ki, eşyalarını yalamaya ve çiğnemeye başlarlar.

Bu şeylerin neden yapıldığının önemi yoktur, kediler karton, deri, ahşap, kauçuk, plastik ya da çiğnemek istedikleri başka herhangi bir şeyi de çiğneyebilir. Sorun, her şeyin bunun etrafında dönmeye başlamasından kaynaklanıyor.

Bir çarşafı çiğnemek saplantı haline gelebilir ve bu onların sağlığı için iyi değildir. Bazı malzemelerin çiğnenmesi ve yutulması boğulmalarına neden olabilir. Ayrıca, bu maddeleri sindirmekte güçlük çekebilirler ve onları vücutlarından atamazlar.

kedilerde her şeyi çiğneme sorunu

Bir kedinin nesneleri çiğnemesi “kötü” değildir – önemli olan bunu ne kadar sıklıkla yaptığıdır. Kediniz tıslayıp, sırtını büküp ve “hazinesini” bırakmayı reddederken normalden daha düşmanca hale gelirse, bu noktada araştırmaya değer daha derin bir sorun olabilir.

Kediler neden giysileri çiğniyor?

Kedinizin bu şekilde hareket etmesine neden olabilecek birden fazla sebep var. Bu yüzden alışkanlıklarını analiz etmek ve neden bazı kumaşları çiğnediğini bulmak çok önemli.

1. Genetik

Birmans ve Siyam kedisi gibi bazı ırkların, diğer ırklara nazaran yün çiğneme olasılığı daha yüksektir. Genler bu davranışta kilit bir rol oynar. Bu davranışın sağlıksız olmadığından emin olabilirsiniz ve bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

2. Sütten kesilme

Bazı kediler, neden olursa olsun, bazen sütten çok erken kestirilir. Bu kedilerin kumaş ve çarşafları emme ya da yalama eğilimi vardır. Seçtikleri nesne, emzirilmedikleri zaman için bir telafi gibidir. Bu alışkanlık genellikle kendi kendine geçer, ancak devam etmeleri halinde endişelenmeniz gerekir.

3. Stres

Evde büyük bir değişiklik olduğunda – yeni bir bebek, yeni bir evcil hayvan, bir sahibin ölümü, taşınma, bir gezi vb. – bazı kediler strese girer ve bunu farklı şekillerde gösterirler. Bazıları saldırganlaşır, bazıları ise birkaç gün boyunca sürekli yemek yer ve bir de stresini rahatlatmak için kıyafetleri çiğneyenler vardır.

yün çiğneyen kedi

4. Can sıkıntısı

Kediniz evde oynayacak ya da oyalanacak bir şey olmadan çok fazla zaman geçirirse nesneleri yalamaya ya da çiğnemeye başlayabilir. Bu, yeterince egzersiz yapmaması, yeterince oynamaması ya da yeterli zihinsel ve fiziksel uyarıcıya sahip olmaması durumunda da olur.

Bu durum, dairelerde yaşayan ve dışarı çıkamayan kedilerde daha yaygındır. Evde olsalar da, oyun oynayabilir ve eğlenceli aktiviteler yapabilirler. Gidin ve kedinize bir oyuncak alın, böylece siz işteyken onun oynayacağı bir şey olsun.

5. Hastalık

Muhtemelen kedinizde yoktur, ama bazen kediler lösemi ya da beyin tümörleri gibi diğer ciddi hastalıklar nedeniyle davranış değişiklikleri yaşayabilir. Kediniz durmadan kıyafetleri çiğniyorsa, onu veterinere götürmek iyi bir fikir olabilir.

6. Kötü beslenme

Bu her zaman kedinizin yetersiz beslendiği anlamına gelmez. Kediler onları beslediğiniz mamada olmayan belli başlı besinlere de ihtiyaç duyar. Kıyafetleri çiğnemeyi bırakıp toprak, bitki ya da taş yemeye başlarsa bunu fark edeceksiniz.

7. Bölgesellik

Son olarak, kedilerin bölgesel yaratıklar olduğunu unutmayın. Bir kedi giysilerinizi çiğniyorsa, bu muhtemelen ona ait olduğunuzu gösterme şeklidir. Bu, kanepeyi çizmek ya da evin belirli bölgelerine idrar bırakmaktan farklı değildir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Borns-Weil, S., Emmanuel, C., Longo, J., Kini, N., Barton, B., Smith, A., & Dodman, N. H. (2015). A case-control study of compulsive wool-sucking in Siamese and Birman cats (n = 204). Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research. https://doi.org/10.1016/j.jveb.2015.07.038


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.