Bir Kediyi Yıkamadan Nasıl Temizlersiniz?

Kedilerin sudan hoşlanmadıkları çok yaygın olarak bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, bir kediyi yıkamadan da temizlemenize yardımcı olacak bazı ürünler ve püf noktaları vardır.
Bir Kediyi Yıkamadan Nasıl Temizlersiniz?

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Kediler sudan nefret eder ve kendilerini sürekli temizleseler bile, bu her zaman kötü kokmalarını engellemez. Bu nedenle, bugünkü makalede bir kediyi yıkamadan nasıl temizleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kediler Neden Sudan Nefret Eder?

“Nefret” güçlü bir kelime gibi görünebilir; ancak kedilerin bu akışkan sıvı ile ilgili olan hislerini daha iyi açıklayan bir kelime yoktur. Islanmak ile ilgili problemleri olmayan kediler illa ki vardır.

Ama bazıları ise tam tersine sizden kaçmak için her şeyi yapacak bir canavara dönüşür. Sahipleri onları yıkarken yanlışlıkla sahiplerine saldıran kediler ile ilgili hikayeler bile vardır. Bu neden oluyor? Kediler neden sudan nefret ediyor?

Görünen o ki, kedilerin nefret ettiği şey ıslak olmak değil; musluğun çıkardığı sesmiş. Bazı bilim adamları, problemin kedilerin suyla çok az bir etkileşime sahip olduklarını söylüyor.

Bu yüzden su, hem sesi hem de ıslak olması sebebiyle kediler için çok hoş bir şey değildir. Kediler suyla karşılaştığı zaman ne olacağını bilmemekten korkar.

Elbette, bir yavru kedi gölün yanında büyürse ve gidecek başka yeri yoksa, er ya da geç içgüdüleri ona suda yüzmesini söyleyecektir. Su korkusu, kedilerin DNA’larında yoktur. Sadece buna alışık değillerdir, o kadar. Yani, kötü bir ilk deneyim onlar için travmatik olabilir.

banyo yaptırılan kedi

Bu konuda suçlayacak bir kişi varsa, çoğunlukla o bizizdir; çünkü kedilerin yıkanmayı sevmediği ile ilgili bu efsaneyi kafamızdan uyduran bizleriz. Peki ama neden kediler suyu sevmez diye düşündük ki? Suda eriyecekleri için mi? Tabii ki hayır!

Doğru ürünlerle ve ara sıra yapılan banyo, parazitleri önleyebilir ve kedinizin cildini ve tüylerini tazeleyebilir. Bu yüzden kediniz henüz yavruyken onu ayda bir kez yıkamaya alıştırırsanız, kediniz yetişkin olduğu zaman sudan korkmaz.

Bir Kediyi Yıkamadan Nasıl Temizlersiniz?

Kediniz bir yetişkin ise, suya alışması kolay olmayacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, kedinizin suya yaşamının erken bir aşamasında başlaması gerekir. Bu nedenle, daha yaşlı bir kediniz varsa, onu yıkamadan nasıl temizleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

yeni yıkanmış kedi

Bir kediyi yıkamadan temizlemek için kuru şampuan kullanın

Bu spreyi evcil hayvan mağazalarından ya da veterinerden alabilirsiniz. Bu ürünü kedinizin gözlerinin çevresinde kullanırken dikkatli olun ve vücudunun her yerine püskürttüğünüzden emin olun.

  • Bu şampuanı kedinizin her yerine uygulamak için en kolay yol, şampuanı sıktıktan sonra etrafa yaymak için kedinin tüylerini taramaktır.
  • Kedinizin birkaç dakika oturmasına izin verin ve bu arada hayvanın kendini yalamasını önlemek için kedinizle oyun oynayın.
  • Daha sonra şampuanı çıkarmak için kedinizi tekrar fırçalayın ve havluyla ovalayın.

Kedinizin yaşam tarzına bağlı olarak, bu sprey gerekli olmayabilir. Arada bir dışarı çıkıp gelen bir kediniz yoksa, her 2-3 günde bir taramak kedinizin pisliklerden kurtulması için yeterli olmalıdır.

Özel bölgelerini temizleyin

Bazen kediniz tuvaletini yaptıktan sonra arkasında bazı kalıntılar bırakır ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, bu kalıntılar pek güzel kokmaz. Kedinizi tuvaletinden çıkarken gördüğünüz zaman, hayvanın arka kısmını cildine zarar vermeyen ve pH derecesi nötr olan bir bezle silin.

Gözlerinde kalmış ve kurumuş çapakları temizleyin

Bu size şaşırtıcı gelebilir; ama hayvanların gözündeki kurumuş çapaklar aslında çok kötü kokar. Kedinizin gözlerini her gün nemli bir pamuklu çubukla dikkatlice temizlediğinizden emin olun.

Yani, görünüşe bakılırsa kedinizi temiz tutmak, hiç de o kadar zor değilmiş, değil mi? Evcil hayvanlarınızın hijyeninin size bağlı olduğunu ve evcil hayvan sahibi olarak bunun sizin sorumluluğunuzda olduğunu daima unutmayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.