Kedinizin Pençelerini Kısaltmalı Mısınız?

Çok öfkeli bir kedi tarafından parçalara ayrılmadan kedinizin pençelerini kısaltmak mümkün mü? Bu makalede, bu soruya cevap vereceğiz ve size bazı pratik çözümler sunacağız.
Kedinizin Pençelerini Kısaltmalı Mısınız?

Son Güncelleme: 27 Şubat, 2020

Birçok kedi sahibi gibi siz de kendinize, kedinizin pençelerini kesip kesmeyeceğinizi soruyor olabilirsiniz. Bir kedinin tırnakları sürekli büyür. Fleksör tendonları sayesinde bu pençeler ayrıca geri çekilebilir ve sadece uzatıldığında görülebilir. Sonuç olarak, doğal bir biçimde yıpranmazlar.

Kedinizin pençe anatomisi

Bir kedinin pençeleri iki bölümden oluşur: ilki, keratin katmanlarından oluşan tırnağın kendisidir. İkincisi, sinirleri ve kan damarlarını içeren tırnak yatağıdır. Kedilerin ön ayaklarında beş, arka ayaklarında dört parmağı vardır. Beşinci parmak kedilerin tırmanmasına izin verir.

Kediler pençelerini nasıl kullanır?

Bir kedi pençelerini uyanık olduğu saatlerde yaptığı hemen hemen her şeyde kullanır. Örneğin, tırmalama direğini kullandıklarında, onlara bir enerji patlaması verir ve vücutlarının üst yarısını çalıştırır.

Oynadıklarında, kediler havaya uçarken pençelerini oyuncaklara tuttururlar, böylece oyuncakları sabit tutarlar. Evde koşuşturduklarında veya merdivenlere tırmandıklarında, pençelerini çivi gibi kullanırlar ve ekstra çekiş sağlarlar.

Oyun kulelerine veya ağaçlarına tırmandıklarında pençelerini minyatür kramponlar gibi kullanırlar ve pençeler zirveye daha kolay ulaşmalarını sağlarlar. Kediler ayrıca pençelerini kendilerini kaşımak, yiyeceklerini taşımak, dar bir yürüyüş yoluna (çit gibi) tutunmak veya kendini temizlerken daha fazla stabilite sağlamak adına bir yüzeye tutunmak için kullanırlar.

kedinizin pençelerini kısaltmak için tırmalama mobilyaları

Kaşınan bir kedi mutlu bir kedidir

Kediler stresi azaltmak, bölgelerini işaretlemek ve kaslarını çalıştırmak için tırmalama direklerini tırmalarlar. Pençeleri her şeyin merkezindedir. Fiziksel efor, görsel etki, gürültü ve kaşınmayla ilişkili koku, kedi arkadaşlarımız için güçlü stres gidericilerdir.

Kediler pençelerini hislerini ifade etmek için bile kullanırlar. Örneğin, pençelerini hafif bir biçimde uzatması, “sarılmaktan sıkıldım ve beni indirmeni istiyorum” demenin ince bir yoludur.

Bazı durumlarda, pençeler hayat kurtarıcıdır, kedilerin güvenli bir yere tırmanmasına ve bir saldırgandan kaçmasına izin verir. Tüm bu nedenlerden dolayı, bir kedinin pençelerini cerrahi olarak almak birçok ülkede yasadışı olarak kabul edilir veya etkin bir şekilde yasaklanmıştır.

Kediniz için en iyi tırmalama direği nedir?

Mükemmel tırmalama direği söz konusu olduğunda kedilerin kendi özel gereksinimleri vardır. İlk olarak, kedilerin çoğunluğu bölgelerini uyku alanlarına yakın olarak işaretlediklerinden, direk uyudukları yere yakın olmalıdır.

Direk de diğer kediler tarafından fark edilmeyecekse bölgelerini işaretlemenin bir anlamı olmadığı için önemli bir yere yerleştirilmelidir.

Ayrıca, direk hayvanın pençelerini sağlamasına ve iyi bir kaşımaya izin veren kaba bir malzemeyle kaplanmalıdır.

Son olarak, tırmalama direği kedi arka bacakları üzerinde durduğunda kediden daha uzun olmalı ve kullanıldığında devrilmeyecek kadar sağlam olmalıdır.

gri kedinin pençeleri

Kedinizin pençelerini neden düzenli olarak kesmelisiniz?

  • Bir kedinin pençeleri çok uzun olduğunda, kıvrılmaya başlar ve tamamen geri çekilemez. Halıya takılmaya başladıysa kedinizin pençelerinin çok uzun olduğunu anlayacaksınız. Ciddi durumlarda, pençelerini gizli tutamayabilirler.
  • Pençeler aşırı derecede uzun olursa, patilerine doğru büyümeye başlayabilir ve aşırı ağrıya ve yürüme zorluğuna neden olabilir.
  • Fazla egzersiz yapmayan ve kendini eskisi kadar temizlemeyen sedanter veya yaşlı kediler söz konusu olduğunda, tırnaklarını kısaltmak kedilerin yaşam kalitesini artırabilir.
  • Çok uzun bir pençe, patilerin yastıklarını delerse de enfeksiyona neden olabilir. Bu da, kediniz için daha fazla ağrıya ve ek sorunlara neden olabilir.

Kedinizin pençelerini kısaltmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, açıkçası çok uzun olmadıkları sürece ve patiye doğru büyüme riski veya evcil hayvanınız için başka sorunlara neden olma riski taşımıyorsa onları oldukları gibi bırakmak genellikle iyidir.

Ancak, kedinizin pençelerini kesmek çok travmatik bir deneyimse (siz ve evcil hayvanınız için) uçlarını biraz daha az keskin olacak şekilde kırpabilirsiniz. Herhangi bir şüpheniz varsa, veterinerinizle mutlaka görüşün.

This might interest you...
Kedilerin Ön Patilerindeki Kıllar: Carpal Vibrissae
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Ön Patilerindeki Kıllar: Carpal Vibrissae

Kedilerin ön patilerinde kıllar vardır ve belki bunları bugüne kadar fark etmemiş olabilirsiniz. Bu kıllara carpal vibrissae adı verilir.  • Loewenthal, G. (2002). Why cats need claws. The Whole Cat Journal, 5, 16-20.
  • McKeown, D., Luescher, A., & Machum, M. (1988). The problem of destructive scratching by cats. The Canadian Veterinary Journal, 29(12), 1017.
  • Mellen, J. D. (1993). A comparative analysis of scent-marking, social and reproductive behavior in 20 species of small cats (Felis). American Zoologist, 33(2), 151-166.